CANTILENA AKŞAMI

Yurtdışındaki başarılarıyla adlarından söz ettiren ülkemizin günümüz virtüözleri Soprano Başak Zengin ve Gitarist Eren Süalp İspanyol ve Latin Amerika bestecilerinin eserlerini Mozarthaus'ta birlikte yorumluyor. Zarzuela ve Cantilena'lardan oluşan bu seçkin repertuara İspanyol fotoğraf sanatçısı Laura Mar'ın hazırladığı sinevizyonlar ve pianist Yelena Konya eşlik edecek.


KONSER PROGRAMI
T. HUERTA
Fantasía Sobre la Obertura Semiramide de Rossini
F. SOR
Si Dices Que Mi Ojos
R. CHAPI
Al Pensar : Las Hijas del Zebedeo
H. Villa-LOBOS
Bachianas Brasileira No:5
J. RODRIGO
Aranjuez / Junto a ti
F. G. LORCA
Anda, Jaleo
M. de FALLA
El Paño Moruno
-Nana
-Asturiana
J. RODRIGO
Adela
A. PIAZZOLLA
Ave Maria
P. LUNA
De España Vengo : El Niño Judio
F. OBRADORS
El Vito
C. GARDEL
Por Una CabezaBAŞAK ZENGİN KAYABINAR, soprano
Opera eğitimine henüz on beş yaşındayken Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Sanat Dalı’nda burslu olarak başladı.Devlet Sanatçısı Suna Korad ile eğitimini sürdürdü. Bilkent Gençlik Orkestrası eşliğinde Dido ve Aeneas operasında Dido, Sevil Berberi operasında Rosina rolünü seslendirdi. Aynı dönemde Ahter Destan yönetimindeki Ankapella Ensemble ile birlikte gerçekleştirdiği performansıyla Uluslararası Gorizia Oda Müziği Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı. Sanatsal çalışmalarını İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solisti Payam Koryak ile sürdüren sanatçı, aralarında Renner Ensemble ve Manila Chorale'in de bulunduğu birçok tanınmış koro ve oda müziği topluluğuyla birlikte konserler verdi. Bölüm ve Fakülte birincisi olarak mezun olduktan sonra, İtalyan Hükümeti'nin bursu ile eğitimine Accademia Musicale di Chigiana'da devam etti. Raina Kabaivanska ve Luciana Pavarotti'nin yüksek sınıflarına kabul edildi. Gudrun Schröfel, Malcolm Goldring,Mauro Trombetta ve Leona Maggiera gibi dünyaca ünlü orkestra ve koro şefleri ile çalışma fırsatı elde etti. Palau de la Mùsica Catalana, Teatro Comunale di Modena, Amfiteatre Caixa de Sabadell, Neuschwanstein Musical Theatre ve Leighton House Museum gibi Avrupa'nın seçkin sahnelerinde solist olarak performans gösteren Başak Zengin Kayabınar, halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Şan Eğitmeni olarak görev yapmaktadır.


EREN SÜALP, gitar
47. Michele Pittaluga 1. Ödülü” sahibi Eren Süalp 1987 yılında Ankara'da doğdu. 1996 yılında kendi arzusu ile klasik gitara başladı. Aynı yıl uluslararası klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci'nin dikkatini çekti. O yıldan bu yana Ahmet Kanneci nezaretinde çalışmalarını sürdürmektedir.
1998 yılından itibaren Ankara, çeşitli klasik gitar festivallerinde, aralarında Alirio Diaz, Alvaro Pierri, Jorge Cardoso, Tilman Hoppstock, Jozef Zsapka ve Carlo Marchione gibi ünlü gitar virtüözlerinin bulunduğu usta sınıflarına katıldı.
1999 yılı Temmuz ayında, Fransa'nın Orleans kentinde düzenlenen uluslararası gitar yarışmasında birincilik ödülünün, 2000 yılı Ekim ayında Ankara'da yapılan III. Antonio Lauro Klasik Gitar Yarışmasında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 2002 yılı Haziran ayında katıldığı Amasya Gitar Festivali'nde, uluslararası gitar virtüözlerinin oy birliğiyle Fransa'da yapılacak yarışma için burs hakkı kazandı. Temmuz 2002'de Fransa'nın Orleans kentinde yapılan Uluslararası Gitar Yarışmasında birincilik ödülü aldı. Kasım 2011’de İspanya’nın Linares şehrinde düzenlenen Uluslar arası Andres Segovia Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünün sahibi oldu. Kasım 2012’de Türkiye’de düzenlenen Hacettepe Üniversitesi 1. Ulusal Gitar Yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Haziran 2014’te Almanya’nın Koblenz kentinde düzenlenen Hubert Kappel Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. Eylül 2014’te dünyanın en büyük gitar yarışmalarından biri olarak kabul edilen 47. Michele Pittaluga Gitar Yarışmasında birincilik ödülü alarak, yarışma tarihindeki tek derece alan Türk gitarcı oldu. Bunların dışında Türkiye ve Avrupa’da pek çok yarışmada dereceleri bulunmaktadır.
2006 yılında 19 yaşındayken çalışmalarını kaydedip CD olarak yayınlamaya karar verdi. Şimdiye kadar beş adet albüm yayınladı. Bunlardan sonuncusu olan “Latin & Jazz Impressions” isimli albüm, “Itunes” ve “Amazon” gibi online müzik mağazalarında da yer aldı.
Dünyanın pek çok farklı ülkelerinde konserler veren Eren Süalp, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Lisans Programı’ndan 2009’da, Yüksek Lisans Programı’ndan 2014’te mezun olmuştur.