BURCU SOYSEV, DÜNYA ŞARKILARI

DÜNYA ŞARKILARI
30 Ocak 2016 Cumartesi, 20.00

BURCU SOYSEV, soprano
PAOLO VILLA, piyano

Soprano Burcu Soysev ve piyanist Paolo Villa dünya vokal repertuarının seçkin örneklerinden derledikleri bir program ile 30 Ocak akşamı Mozarthaus'a konuk oluyor.


KONSER PROGRAMI

H. PURCELL - Music For A While
J.P. MARTINI - Piacer D'amor
R. SCHUMANN - In der Fremde
J. BRAHMS - Liebestreu
J. MASSENET - Elegie
P.I. TCHAIKOVSKY - Snova kak priejde adin
G. FAURE - Apres un Reve
G.MAHLER - Erinnerung
S. RACHMANINOV - Davnol moy druk tvoyv zor peçalnıy

- Ara -

O. RESPIGHI - Nebbie
A. DVORAK - Gipsy Songs No:1
F. LISZT - Oh, quand je dors
C. DEBUSSY - Green
A. BERG - Im Zimmer
C. R. REY - Ayın Ondördü
J. OBRADORS - El Vito
L. DELIBES - Les filles de Cadix

Biletler için; (Mozarthaus)
0532 7098840 - 0533 3697450
Online Bilet; biletix.com
Dost Kitabevleri


BURCU SOYSEV, soprano
İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladı. Ortaokul ve lise
Döneminde, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Yarı Zamanlı statüde eğitim gördü. Prof. Muzaffer Arkan’ın şefliğindeki Ankara Çoksesli Korosu ve aynı zamanda kurucularından biri olduğu Orfeon Oda Korosu’nda söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Ana Sanat Dalı giriş sınavlarını kazandı fakat bölüme devam edemedi ve aynı yıl kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etmek durumunda kaldı. Fakülteyi bitirerek avukatlık stajını tamamladı.

Müzisyen olma isteğinin ağır basması nedeniyle hiç hukukçuluk yapmadı ve 2002 yılında birincilikle girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden sınıf atlayarak, üç yılda Opera-Şan Ana Sanat Dalı birincisi ve Müzik Fakültesi ikincisi olarak mezun oldu.

Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini de aynı üniversitede tamamlayan Soysev, şan hayatı boyunca Gülşen Kocaay, Keriman Davran, Nilgün Akkerman, Suna Korat, Pekin Kırgız, Oylun Erdayı ve Eralp Kıyıcı ile çalışmıştır.

2000-2013 yılları arasında Ankara Devlet Operası’nda Misafir Sanatçı olarak çalışan Soysev, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nın açtığı Öğretim Görevlisi Kadro Sınavı’nı kazanarak bu kurumda Eylül 2011’den itibaren operadaki görevine eş zamanlı olarak Öğretim Görevlisi ve Şan Ana Sanat Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ocak 2013’te Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı Opera Sanatçısı (Soprano) Kadro Sınavlarını birincilikle kazanan Soysev, tercihini sanatçı olmaktan yana kullanmış, öğretim görevlisi kadrosunu bırakarak İstanbul Devlet Operası’ndaki görevine başlamıştır.

Soysev, Üniversitelerarası Kurul tarafından düzenlenen Doçentlik Sınavı’nın iki aşamasında da (Eser İnceleme ve Sözlü Aşama) başarılı bulunarak 4 Ekim 2013 tarihinde Opera Şarkıcılığı dalında “Doçent” ünvanı almıştır.

Sanatçı Ankara ve İstanbul Devlet Operası bünyesinde ve opera dışında pek çok eserde, solo resitallerde, orkestralı ve piyanolu konserlerde solist ve korist olarak görev almıştır.

PAOLO VILLA, piyano
Italya’nın, Milano şehirinde doğdu.
Bolonya Konservatuvar’ında piyano eğitimi aldı.
Mezun olduktan sonra Milano’da opera eşliği ve müzik analizi dallarında uzmanlık eğitimi aldı.
Venedik'te Rus okulunun Akademisinde, yüksek lisansını iki yıl içinde tamamlandı.
Milano’da G. Verdi Konservatuvarında kompozisyon okudu aynı zamanda korrepetitörlük yaptı. Aynı okulda klavsen eğitimi aldı.
Teatro alla Scala Akademisinde, ünlü korrepetitörler Robert Kettelson ve Umberto Finazzi ile korrepetitörlük eğitimi aldı.

Teatro Sociale di Como ve Todi-Umbria’da orkestra şefliği eğitimi aldı.
2001 yılında R. Accademia Filarmonica di Bologna’dan Lirik opera orkestra şefliği eğitimi aldı. Aynı yıllarda ünlü şef Carlo Maria Giulini ile çalıştı, şeflik eğitimi aldı.

Farklı yıllarda Bolonya’da çeşitli sahne müziği etkinliklerinde pianist, korrepetitör ve orkestra şefi olarak yer aldı.
Bologna’da Edipo operetinde korrepetitörlük yaptı, Roma’da Operet Festivaline katılıp, korrepetitör olarak çalıştı.
Teatro dell’Opera di Milano’nun birçok eserlerinde korrepetitör ve orkestra şefi olarak yer aldı.

Birçok masterclass ve yarışmalarda korrepetitörlük yaptı:
İtalya’da: As.Li.Co. yarışması Vincenzo Colzani yarışması, Mirella Freni Masterclass, Giuseppe Taddei yarısması ve Masterclass, Vittorio Terranova Masterclass; Türkiye’de: İzmir Gençlik Yarışması, İstanbul’da Leyla Gencer şan yarışması ve Belvedere Yarışması.

2007 yılında Italya’da yapılan Puccini ödülü yarışmasına katılıp, Puccini ödülünü aldı.

2005 yılından itibaren Izmir Devlet Opera ve Balesinde korrepetitör, müzikal asistan ve orkestra şefı olarak çalışmaktadır.
Antik tiyatro Efes’te Türkiye prömyerınde İmeneo operasında şef olarak yer aldı
2009 dan itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesinde aynı statüde görevine devam etmektedir.
2012 yılında 3. Uluslararası İstanbul Opera Festival’inde, Vivaldi’nin Bajazet operasında kendi edisyonunda şef olarak yer aldı
2014 yılında İDOB’ta, Türkiye prömyerınde Haendel’ın Giulio Cesare operasında şef olarak yer aldı