AYŞEGÜL KOCA Gitar Resitali

Yurt dışında elde ettiği başarılarla adından söz ettiren gitarist Ayşegül Koca; Giuliani, Mangoré, Torroba ve Albéniz’in eserlerinden oluşan bir program ile 13 Şubat'ta Mozarthaus’a konuk oluyor.

AYŞEGÜL KOCA, gitar


KONSER PROGRAMI:

MAURO GIULIANI
(1781-1829)
Rossiniana No.5 Op.123

AGUSTÍN BARRIOS MANGORÉ
(1885-1944)
La Catedral
I. Preludio Saudade
II. Andante Religioso
III. Allegro Solemne

ISAAC ALBÉNIZ
(1860-1909)
Mallorca (Barcarola) Op.202

FEDERICO MOR֤ENO TORROBA
(1891-1982)
Sonatina in A Major
Allegretto
Andante
Allegro


* KONSER BİLETLERİ BİLETİX ve DOST KİTABEVLERİ'NDEAYŞEGÜL KOCA, Klasik Gitarist

1989'da Ankara'da dünyaya geldi. Gitar çalmaya 8 yaşında başladı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'nun klasik gitar bölümünü burslu olarak kazanarak Dr. Kürşad Terci'nin öğrencisi oldu. Aynı okulun lise bölümünden Doç. Dr. Kağan Korad'ın öğrencisi olarak 2006'da mezun oldu. Hemen ardından Hollanda'ya giderek Maastricht Konservatuarı'nın sınavlarına girdi ve Carlo Marchione ile çalışma şansı elde etti. 2008'de başarılı bir mezuniyet resitali gerçekleştirerek lisans eğitimini tamamlamış oldu. Daha sonra çalışmalarını ünlü virtüöz Aniello Desiderio ile Avrupa'nın sayılı gitar akademilerinden biri olan Koblenz Gitar Akademisi'nde sürdürdü. 2010 yılında bu kurumdan “Artist ve Solist” diplomalarını alarak mezun oldu. Son olarak 2013-2015 yılları arası Avusturya'da Kunst Universität Graz'da Paolo Pegoraro ile çalıştı ve burada "Çağdaş Müzik Performansı" üzerine yoğunlaşarak Avusturya'da çeşitli topluluklarla birlikte konserler verdi; kayıtlar yaptı.

Eğitim hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışında düzenlenen çeşitli gitar yarışmalarına katılan gitarist, bir çok ödülün sahibi oldu. Bu yarışmalardan bazıları: Uluslararası Eduard Pamfil Genç Gitaristler Yarışması (2005 Romanya) birincilik ödülü ve jüri özel ödülü, Ulusal Mavi Martı Gitar Yarışması (2006 Türkiye) birincilik ödülü, Uluslararası José Tomas Klasik Gitar Yarışması (2007 İspanya) birincilik ödülü, Ulusal İnönü Üniversitesi Klasik Gitar Yarışması - Malatya (2008 Türkiye) ikincilik ödülü, Uluslararası Enrico Meratali Genç Gitaristler Yarışması (2009 Italya) ikincilik ödülü ve Halk Ödülü

Bugüne dek, Almanya, Avusturya, İspanya, Hollanda, Belçika, İtalya, Meksika, Romanya, Lüksemburg, Sırbistan ve Yunanistan gibi ülkelerde konserler vererek adını duyurmuştur. Solo konserlerin yanısıra çeşitli orkestralarda da solist olarak yer alan gitarist, Joaquin Rodrigo'nun “Aranjuez” gitar konçertosunu 2010 yılında Francesco Angela yönetiminde Almanya'da Koblenz Staatsorchester Rheinische Filarmoni Orkestrası ve 2012'de Antonio Pirolli yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile seslendirmiştir. Son olarak geçtiğimiz ay Meksika'da ilki düzenlenen Oaxaca Gitar Festivali kapsamında Manuel Ponce'nin "Concierto del Sur" isimli konçertosunu, Alfonso Moreno'nun yönettiği Xalapa Gitar Orkestrası ile icra ederek büyük beğeni kazanmıştır.

Halen çalışmalarını Türkiye'de devam ettirmektedir.