CANSIN KARA & BAŞAR CAN KIVRAK

CANSIN KARA & BAŞAR CAN KIVRAK
VİYOLONSEL VE PİYANO RESİTALİ
16 Mart 2016, Saat: 20.00

Cansın Kara, viyolonsel
Başar Can Kıvrak, piyano

PROGRAM

L.van BEETHOVEN
Piyano ve Viyolonsel için Sonat No. 1, Op. 5 Fa Majör

I. Adagio sostenuto – Allegro
II. Rondo. Allegro vivace

G. ROSSINI
Une Larme

J. SIBELIUS
Malinconia, Op. 20

F. POULENC
Viyolonsel ve Piyano için Sonat, FP 143

I. Allegro – Tempo di Marcia
II. Cavatine
III. Ballabile
IV. Finale


CANSIN KARA, viyolonsel

8 Aralık 1995 tarihinde Antalya'da doğdu. Okul öncesi müzik temel eğitimini 2000-2002 yıllarında müzik okutmanı Nuran Karayel'den aldı. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'na kabul edilerek, Marina Rahmatullayeva ile viyolonsel çalışmalarına başladı ve 2005-2010 yılları arasında Gara Aliyev ile sürdürdü. Eylül 2010'dan mezuniyetine dek, İngiltere'de The Yehudi Menuhin School'da eğitim gördü ve viyolonsel çalışmalarını aynı okulda Thomas Carroll ile sürdürdü.

Katıldığı ustalık sınıflarında çalıştığı hocalar arasından; Peter Bruns, Şölen Dikener, Wolfgang Boettcher, Hans Jørgen Jensen, Gary Hoffman, Miklós Perényi, Heinrich Schiff, Natalia Gutman ve Antonio Meneses sayılabilir.

Mersin I. Ulusal Viyolonsel Yarışması'nda birincilik ödülü aldı. Hırvatistan VII. Uluslararası Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması ve X. Avusturya-Liezen Uluslararası Viyolonsel Yarışması'nda dereceye girdi. 41. İstanbul Müzik Festivali kapsamında “Festival Genç Solistini Arıyor” adlı seçmeyi kazandı ve Festival'de bir konser verdi . Aynı yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca, ‘Aydın Gün Teşvik Ödülü’ne değer bulundu. Nisan 2015'de AK-DER'in düzenlediği "Aziz Gürerk Anısına Viyolonsel Yarışması"nda birincilik ödülü aldı

The Yehudi Menuhin School Orchestra, Mersin Akademik Oda Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası ve Isle of Wight Symphony Orchestra ile konserler verdi.

Oda müziği ile yakından ilgilenen Cansın Kara, birlikte çalıştığı gruplar ile Wigmore Hall, München Gesteig ve St. James’ Picadilly gibi prestjli salonlarda, Menuhin Okulu'nun Britten'ın 100. doğum yılı kutlamaları ve Wimbledon Festivali kapsamında konserler vermiştir.

Cansın Kara Temmuz 2014’de The Yehudi Menuhin School’dan mezun olmuş ve Hochschule für Musik und Theater München’e, 2014 Sonbahar dönemi için Wen-Sinn Yang’in öğrencisi olarak kabul edilmiş ve öğrenimine orada devam etmektedir. Cansın Kara DAAD (Alman Devlet Bursu) tarafından desteklenmektedir.

BAŞAR CAN KIVRAK, piyano

2008 yılında girdiği Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarını, 2012 Mayıs ayında, Elisso Virsaladze’nin sınıfında en yüksek dereceyle (kırmızı diplomayla) bitiren Başar Can Kıvrak, eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Başar Can Kıvrak, orta öğrenimini Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı. On yaşından itibaren iki yıl Ozan Bilen ile piyano çalıştı. 2000-2001 yıllarında Emre Şen ile çalışmalarının ardından 2001-2002 Öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’nde Namık Sultanov’un piyano sınıfına kabul edildi. Bir dönem sonra Gülnara Aziz’in öğrencisi oldu. 2004 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano bölümünden Gülnara Aziz’in öğrencisi olarak 2008 yılında yüksek onur derecesiyle mezun oldu.

2002 Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen 1. Uluslararası Ferdi Statzer Piyano Yarışmasında Üçüncülük ödülü, 2004 Aralık ayında “Yamaha Bursu” ve 2005 Nisan ayında Sofya’da düzenlenen 2. Uluslararası Genç Virtüözler Piyano Yarışmasında "Grand Prix" (Büyük ödül) kazandı. 2005 Ağustos ayında Gülsin Onay ile çalıştı . Trt Ankara Radyosu için birçok kayıt yapmış olan Başar Can Kıvrak, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. Ruşen Güneş, Gürer Aykal gibi büyük isimlerle aynı sahneyi paylaşma şansı buldu. Antalya Uluslararası Piyano Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali, Gümüşlük Uluslararası Müzik Festivali gibi festivallerde konserler verdi.

Kıvrak, akademik ve solistik çalışmalarına halen devam etmektedir.