Aryalarla Bir Akşam

ARYALARLA BİR AKŞAM
9 Nisan 2016 Cumartesi, 20.00

İlkin Alpay, soprano
Berkcan Akıncı, bariton
Gülüm Sürmen Ötenel, piyano

Soprano İlkin Alpay, bariton Berkcan Akıncı ve piyanist Gülüm Sürmen Ötenel vokal repertuarının sevilen düet ve aryalarından derledikleri bir program ile Mozarthaus'a konuk oluyorlar.


KONSER PROGRAMI

G. Puccini | Quando M’en Voi, “La Boheme” Musette’nın Aryası

J. Massenet | Suis Je Gentile, “Manon” Manon’un Aryası

G. Verdi | Non T’accostare, Musica Di Camera No.1

G. Bizet | L’orage C’est Calme, “Les Pecheur De Perles” Zurga’nın Aryası

H. Villa-Lobos | Melodia Sentimantale

V.Bellini | Eccomi In Lieta Vesta, “I Capuletti E İ Montecchi" Giulletta’nın Aryası

M. De Falla | El Pano Moruno

G. Bizet | Votre Toast Je Peux Vous Le Rendre, “Carmen” Escamillio’nun Aryası

G. Donizetti | Pronta Io Son “L’elisir D’amore” Norina Ve Malatesta’nın Dueti

S. Ada | Ah Söyleşebilsek, “Ali Baba & 40 Haramiler” Nurcihan Ve Abdullah’ın Dueti

İlkin Alpay, soprano

Müzik eğitimine 7 yaşında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda Prof. Dr. Saadettin Ünal ve eşi Sevim Ünal ile başladı. 10 yaşından itibaren Ankara Devlet Opera Balesi’nde sahnelenen Turandot, Il Pagliacci, Cavalleria Rusticana, La Boheme, Fındıkkıran, Florinda gibi opera, bale ve çocuk müzikallerinde rol aldı. 2001’de Fazıl Say’ın Nazım oratoryosunun prömiyerinde ve CD kaydında solist olarak görev aldı. 2007’de Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti Oylun Erdayı ile şan çalışmalarına başladı. 2008’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Ana Sanat Dalı’nı ve aynı üniversitenin İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü kapsamlı burslu olarak kazandı. 2010’da Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile birlikte ‘Mozart Akşamı’ konserinde solist olarak görev aldı. Şubat 2013’te Bilkent Senfoni Orkestrası’nın, İhsan Doğramacı anısına, Ahmet Adnan Saygun’un ‘Bir Orman Masalı’ eserini seslendirdiği konserde soprano solo olarak rol aldı. Mayıs 2013’te Türk-Japon Vakfı’nın açılış yıldönümü konserine solist olarak katıldı. Aynı tarihte G.Donizetti’nin ‘Rita’ operasında Rita karakterini canlandırdı. Nisan 2014’te Ensemble Nodus’un konserine misafir sanatçı olarak katıldı ve Arjantinli avantgarde besteci M. Kagel’in Tango Alemán eserinin Türkiye prömiyerini vokal solo rolüyle gerçekleştirdi. 2008-2014 yılları arasında Elena Hristova Puşkova şefliğindeki Bilkent Gençlik Korosu’nda korist olan İlkin Alpay, 2014 Haziran’ında lisans eğitimini onur derecesiyle tamamladı. Halen Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mustafa Yurdakul ve Yrd. Doç. Gülüm Sürmen Ötenel ile yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi’nde 3 yıldır koro ve solfej öğretmenliği de yapmaktadır.

Berkcan Akıncı, bariton

1987 yılında Ankara’da doğdu. İlköğreniminden itibaren özel korolarda Korist ve Solist Sanatçı olarak görev aldı.2006 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bas Tuncay KURTOĞLU ile profesyonel şan çalışmalarına başladı ve aynı sene Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Şarkıcılığı Ana Sanat Dalı’na ikincilikle ve burslu olarak kabul edildi.2009 Aralık ayında şefliğini Ertuğ KORKMAZ’ın üstlenmiş olduğu Orkestra Akademik Başkent ile Antonio VİVALDİ’nin bestelemiş olduğu Stabat Mater adlı solo eseri seslendirdi. Bir sonraki sene Antik A.Ş.’nin düzenlemiş olduğu Antik Aryalar Şan Yarışması’ nda yarı finale kaldı. 2010 – 2011 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Alsancak Rotary Klubü’nün düzenlemiş olduğu Genç Solistler Şan Yarışması’na katıldı ve katılım sertifikası almaya hak kazandı. Lisans eğitimi süresince Merih KAZBEK ve daha sonra Erdem BAYDAR ile şan, Gülüm ÖTENEL ile Korrepetisyon çalışmış ve okulu bünyesinde de başarılı konserler vermiştir. 2011 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan birincilikle mezun olmuştur. Aynı sene Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Performans Sanatları Tezsiz Yüksek Lisansına kabul edilmiştir. 2012 yılında Başkent Üniversitesi’nde düzenlenen dünyaca ünlü Bas Burak BİLGİLİ ve ses pedagogu Ümit TAŞDÖĞEN' in ustalık sınıfına katılmıştır. Şan çalışmalarına Prof. Mustafa YURDAKUL, oda müziği çalışmalarına ise Gülüm ÖTENEL ile devam etmektedir. Rönesans Döneminden Çağdaş Dönem'e kadar geniş bir yelpazede repertuarı bulunan sanatçı, lisans eğitimini Kontr Tenor olarak tamamlamış ve yüksek lisans çalışmalarından itibaren Bariton ses rengini kullanmaya başlamıştır. 2014 yılında yüksek lisans eğitimini birincilikle tamamlamış ve 2012 yılından itibaren Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.


Gülüm Sürmen Ötenel, piyano

Piyano eğitimine altı yaşında başlayan Gülüm Ötenel, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü kazanarak, on yıldan oluşan konservatuvar eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Ayşe Savaşır ile sürdürdü. Orkestra ve koro şefi Walter Strauss ile de müzikal yorum çalıştı.

Piyano eğitimine 2000-2003 yılları arasında Almanya Hannover Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Bernd Goetzke ile devam etti. Almanya ve Belçika’ da birçok resital ve oda müziği konserleri verdi. 2004 yılından itibaren Yüksek Lisans eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ nde Prof. Ersin Onay ile başladı. 2006 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl Doktora (Sanatta Yeterlik) çalışmalarına Prof.Ersin Onay ile devam etti.
2005 yılından bu yana İstanbul, Ankara, Malatya, İsviçre; Bern Türk Büyükelçiliği’nin himayelerinde Bern Konservatuarı’nda resitaller verdi. 2006 yılında kurulan ve halen aktif olan Anka Trio ile İzmir, Ankara ve Eskişehir’de oda müziği konserleri yaptı.(Anka Trio: Piyano, Gülüm Sürmen, Obua, Ayşe Sezer;Antalya Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi, Fagot, Engin Güngördü; Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Sanatçısı). Vladimir Ashkenazy , Kamran İnce, Peter Breiner gibi müzisyenlerle birlikte çeşitli konser ve kayıtlarda çalışma fırsatı buldu.
TRT Ankara Radyosu için Chopin ve Liszt’in eserlerinden oluşan bir radyo bandı hazırladı. 2008 yılı Mart ayında Estonyalı Şef Anu Tali yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Liszt 1.Piyano Konçertosunu icra etti. 2009 yılında Doktora (Sanatta Yeterlik) eğitimini Prof.Ersin Onay ile tamamlayan Gülüm Ötenel, 2003 yılından beri nefesli ve yaylı sazlar eşlikçiliği, şan korrepetitörlüğü ve piyano öğretmenliği yapmaktadır. Gülüm Ötenel, 2010 yılından itibaren çalışmaya başladığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ nda öğretim üyesidir ve görevine Yardımcı Doçent olarak devam etmektedir.