Özgecan Gençer & Ece Kaptanoğlu

ÖZGECAN GENÇER & ECE KAPTANOĞLU
ŞAN ve PİYANO RESİTALİ
7 Mayıs 2016 Cumartesi,
Saat:20.00

Özgecan Gençer, soprano
Ece Kaptanoğlu, piyano

PROGRAM

H. WOLF
Das Verlassene Mägdlein

C. W. GLUCK
O del mio dolce ardor

R. STRAUSS
Zueignung

F. CHOPIN
Waltz

W. A. MOZART
"Cosi Fan Tutte"
Fiordiligi aria - Come Scoglio

V. BELLINI
"I Capuleti e I Montecchi" Giulietta aria - Oh quante volte..

M. RAVEL
Gaspard de la Nuit
"Ondine"

G. PUCCINI
"Gianni Schicchi"
Lauretta aria - O mio babbino caro

C. GOUNOD
"Faust"
Marguerite aria - O Dieu! que de bijoux..

ÖZGECAN GENÇER, soprano
Soprano Özgecan Gençer Mersin'de doğdu. Müzik eğitimine Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçılarından Sevim Çidamlı'dan şan dersleri alarak başladı.
1999 yılında kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Anasanat Dalı'ndan 2005'te şeref derecesiyle Suna Korad ve Pekin Kırgız ile çalışmış olarak mezun oldu. Mezuniyetinin ardından iki yıl süreyle Oylun Erdayı ile şan, İbrahim Yazıcı ile enterpretasyon çalıştı. 2006 yılında Genç Ses Yarışması'nda 3.lük ödülü kazandı.
2007 yılında Fazıl Say'ın soprano, piyano, ney ve perküsyondan oluşan 'Patara Quartett' eserindeki soprano partisini seslendirerek eserin Milano, Floransa, Bologna, Torino, Treviso şehirlerinde gerçekleştirilen İtalya, Nürnberg ve Dortmund'da gerçekleştirilen Almanya turnesine katıldı. 2007-2008 sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne solist sanatçı olarak katılan Gençer, Bellini'nin 'I Capuleti e I Montecchi' eserindeki 'Giulietta' ve Puccini'nin 'La Rondine' eserindeki 'Lisette' rolleriyle seyirci karşısına çıktı. İbrahim Yazıcı yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşliğinde Beethoven'ın 'Korolu Fantezi' adlı eserinin soprano partisini birçok konserde ve eserin İdil Biret ile gerçekleştirilen CD kaydında seslendirdi.
2008'de Siemens Opera Yarışması'nda 1.lik ödülünün sahibi olan Gençer, 2008-2011 yılları arasında Almanya'da Badisches Staatstheater Karlsruhe'de Opera Stüdyosu'nda çalıştı. Aynı zamanda Hochschule für Musik Karlsruhe'de Prof. Donald Litaker gözetiminde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2009'da Richard Wagner Vakfı Bursu kazanarak Richard Wagner Bayreuther Festspiele'ye katıldı.
2010'da Konzerthaus Karlsruhe'de Britten'in 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' adlı eserinde 'Tytania' rolünü seslendiren sanatçı, Julia Varady, Roman Trekel, Mauro Trombetta, Ileana Cotrubas ve daha birçok sanatçının ustalık sınıflarına katıldı. 2012-2013 sezonunda Gerhart Hauptmann Theater Görlitz'de misafir solist olarak sahneye çıkan Gençer, şu anda İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak görev yapmaktadır.
Kariyerini hem yurtiçi hem de yurtdışında sürdürmekte olan Gençer, 2015 Şubat ayında Alsancak Rotary Kulübü'nün İzmir'de düzenlediği 8. Genç Solistler Yarışması-Profesyonel Kategorisi'nde 1.'lik ödülüne layık görülmüş, yine Şubat 2015'te Madrid'te 10. Uluslararası Villa de Colmenar Viejo Şan Yarışması'nda 2.'lik ödülünün sahibi olmuştur.
Kasım 2015'te Stuttgart Devlet Orkestrası ile Max Bruch'un "Achilleus" Oratoryosu'nda Polyxena ve Thetis rollerini seslendirerek eserin Stuttgart Prömiyer'inde yer almıştır.
Şubat 2015'te dünyaca ünlü şef Ola Rudner yönetimindeki Olten Filarmoni Orkestrası ile "Viyana Gecesi" konserinde solist olarak yer almıştır.
ECE KAPTANOĞLU, piyano
Piyano eğitimine 1993 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Aykut Bakır ile başladı.
1999 yılında Lisans eğitimine başladığı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Sanat Dalı'nda Dr. Namık Sultanov, Dr. Yapıncak Gürerk ve ardından Prof. Ersin Onay ile çalışmalarını sürdürerek Ocak 2008’de R. Schumann’ın eserlerinden oluşan bir resitalle “Yüksek Lisans”, Mayıs 2011’de Fransız bestecilerin (J.P. Rameau, C. Debussy, M. Ravel) eserlerinden oluşan bir resitalle “Sanatta Yeterlik” programlarından mezun oldu.
2009 yılında Demet Emen Yıldırım ve Banu Akkerman Yeşilyurt ile kurdukları “Mira Piano Trio” oda müziği grubu ile Bilkent Üniversitesi, Türk Japon Vakfı ve Niğde Üniversitesi konser salonlarında konserler verdi. 2011 Haziran ayında “Mira Piano Trio” ile Fransa’nın Belfort kentinde her yıl gerçekleştirilen “FIMU” Uluslararası Müzik Festival’inde iki konser gerçekleştirdi.
2012 yılı Mayıs ayında şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde M.Ravel' in Re Majör Sol El için Piyano Konçertosu'nu seslendirdi.
2012 yılında Ankara'nın Çubuk ilçesinde gerçekleştirilen Kırda Müzik Festivali (KIRFEST) kapsamında Mesut İktu ile Muammer Sun'un iki türküsünü seslendirdi. Konser TRT Radyo’da canlı yayınlandı.
2011 – 2013 yılları arasında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda enstrüman ve şan eşliği yaptı. Bu kurumda aynı zamanda piyano dinletileri de gerçekleştirdi. 2014 yılında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Salon Sanat, Ankara Mozarthaus ve Antalya Akdeniz Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde piyano resitalleri verdi, Kanada - Halifax Summer Opera Festivalinde ustalık sınıfları ve vokal stüdyolarında görev aldı, festival kapsamında James Dunn Theatre’da gerçekleşen 10. Yıl konserinde piyanist olarak yer aldı.
Doç. Ece Kaptanoğlu, 2012 yılı Temmuz ayından beri Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.