GRAN GALA LIRICO, GONCA DOĞAN & FILIPPO MICALE

GONCA DOĞAN & FILIPPO MICALE & HACIBABA ADİLOĞLU
GRAN GALA LIRICO
8 Ocak 2017 Pazar, Saat: 17.00

Soprano Gonca Doğan ve İtalyan tenor Filippo Micale, usta piyanist Hacıbaba Adiloğlu eşliğinde zengin bir program ile, yeni yılın ilk konserinde 8 Ocak Pazar günü Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşuyor.

GONCA DOĞAN, soprano
FILIPPO MICALE, tenor
HACIBABA ADİLOĞLU, piyano


PROGRAM

V. BELLINI  |  Il fervido desiderio, Dolente imagine | Almen se non poss’io “Ariette”  Soprano/Pianoforte

G. PUCCINI | Ch’ella mi creda “La Fanciulla del West” Tenore/Pianoforte

V. BELLINI | Col sorriso d’innocenza “Il Pirata” Soprano/Pianoforte

G. VERDI  |  La donna è mobile “Rigoletto”  Tenore/Pianoforte

P. TCHAIKOVSKY  |  October “The Seasons, op. 37a” Pianoforte

G. VERDI  |  Dio, mi potevi “Otello”  Tenore/Pianoforte

V. BELLINI  |  Casta diva “Norma”  Soprano/Pianoforte

V. BELLINI  |  In mia man alfin tu sei ... “Norma”  Soprano/Tenore/Pianoforte

C. DEBUSSY  |  Arabesque No. 2, Pianoforte

G. PUCCINI  |  Vissi d’arte “Tosca” Soprano/Pianoforte

G. PUCCINI  |  E lucevan le stelle “Tosca”  Tenore/Pianoforte

G. PUCCINI  |  Bimba dagli occhi pieni di malia “Madama Butterfly”  Soprano/Tenore/Pianoforte

P. MASCAGNI  |  Intermezzo “Cavalleria Rusticana”  Pianoforte

P. MASCAGNI  | Tu qui, Santuzza? “Cavalleria Rusticana” Soprano/Tenore/Pianoforte

G. PUCCINI  |  Nessun Dorma “Turandot”  Tenore/Pianoforte


* Program süresi: 70-80 Dakika
** Biletler, Biletix ve Dost Kitabevleri'nde


GONCA DOĞAN

2010 yılında, Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olmuştur. Daha sonra Catania(İtalya) "Vincenzo Bellini" Konservatuvarı’nda doktora programını bitirmiştir. Avrupa’da bulunduğu süre içerisinde uluslararası opera dünyasının en önemli opera yıldızlarıyla çalışmıştır. Bunlardan bazıları; Edita Gruberova, Thomas Hampson, Eric Halfvarson, Ghena Dimitrova, Leyla Gencer, Luciano Pavarotti, Dietrich Fischer-Diescau, Mirella Freni, Salvatore Fisichella. Bunun yanı sıra çok önemli opera yarışmalarından uluslararası dereceler kazanmıştır. Bunlardan bazıları; 2010 yılında F.Martini ve Ismaele Voltolini Mantova’da, 2010 yılında “Vincenzo Bellini – Caltanissetta” ve 2014 yılında “Vincenzo Bellini – Catania”, 2011 yılında Palermo’da “Simone Alaimo” ,Calabria’da F.Cilea,Siracusa da Voci del Mediterraneo’ Premio Archimede, 2013 yılında Montagnana(Padova)’da “Martinelli Pertile” ve 2014 yılında "Marcello Giordani" , 2015 yılında Vicenza’da "Marcella Pobbe" gibi uluslarası opera dereceleri kazanmış ve çok önemli kritikler almıştır. Bunun dışında Türkiye’de önemli konserlerde yer almıştır. Bunlardan en önemlisi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda Maestro Ertuğ Korkmaz yönetiminde Uluslararası Akdeniz Senfoni Orkestrası ile 
gerçekleştirilmiş olan Türkiye-İtalya Dostluk Konseri’dir. 2010 yılında, Caltanissetta’da gerçekleştirilen V.Bellini Opera Yarışması’nda alınan derece sonucu Caltanissettada Teatro Margherita da P.Mascagni’nin Cavalleria Rusticana Operası’nın “Lola ve Santuzza” rolleri ile İtalya kariyeri başlamış ve bu rollerde Sicilya’da sayısız prodüksiyonlar gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Palermo’da İtalya’nın Devlet Televizyonu olan “Rai 1” için Lugansky Ulusal Filarmoni Orkestrası ile "Chiesa di Casa Professa" da ünlü Tenor Pietro Ballo ile gerçekleştirilmiş konser büyük yankı uyandırmıştır. 2011 yılında "Ömür Boyu Başarı Ödülü" vesilesiyle Katanya Tiyatrosu ile ortaklaşa gerçekleştirilen konserde Tenor Salvatore Fisichella ile aynı sahneyi paylaşmıştır. 2012 yılında Maestro Stefano Sanfilippo tarafından yönetilen Sicilya Filarmoni Orkestrası ile Etna Festivali ve Katanya’da, 2013 yılında Benjamin Britten’in Doğumunun 100. Yıldönümü vesilesi ile önemli gala konserlerinde yer almiştir. 2014 yılında Uluslar arası Akdeniz Opera Festivali kapsamında Siracusa Antik Yunan Tiyatrosu’nda gerçekleştirilmiş prodüksiyonlarda yer almıştır; Maestro Jacopo Di Pescasseroli yönetimi ile C.Orff’un Carmina Burana; aynı zamanda Maestro Gianluca Martinenghi yönetiminde Teatro Massimo Bellini Orkestrası ile G.Verdi nin Aida Operasını ünlü tenor Marcello Giordani ile aynı sahneyi paylaşarak seslendirmiştir. Yine 2014 yılında Palermo da Teatro Politeamada Sicilya Senfoni Orkestrası ile Maestro Alessandro Fabrizi yönetiminde C.Orff’un Carmina Burana eserini seslendirmiştir. 3 Kasım 2014 yılında V. Bellini’nin doğum günü vesilesi ile Teatro Massimo Bellini Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen Bellini Festivali kapsamında, Maestro Fabrizio M. Carminati yönetiminde Gala Konseri gerçekleştirmiştir.

17 Kasım 2014 yılında Palermo’da “Dinsel Müzik Festivali” kapsamında gerçekleştirilen W. A. Mozart'ın “Messa Incoronazione K.317” eserini Sicilya Senfoni Orkestrası ile  Maestro Francesco di Mauro yönetiminde  “Monreale Katedrali”nde  seslendirmiştir. 2015 yılında Paris Üniversitesi Müzikoloji Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen Nebrodi Festivali’nde Prof. Carmelo Agnello rejisi ve başkanlığında Giuseppe Mule’nin “La Baronessa di Carini” Operası’nı seslendirmiştir. Her yıl,Sicilya’nın opera mabedleri sayılan Taormina ve Siracusa Antik Yunan Tiyatroları’nda Maestro Enrico Castiglione tarafından düzenlenmiş Bellini Festivali, Puccini-Verdi Gala ve bunun gibi bir çok etkinlikte Konser ve Opera Solisti olarak yer almistir.

Son zamanlarda, Çin(Makao) XXIX Uluslararası Kutsal Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen konser Taiwan, Hong Kong ve Çin Ulusal Televizyonları’ndan “canlı” olarak gerçekleştirilmiştir. 2016 Temmuz ayında Maestro Enrico Castiglione’ nin Sanat Yönetmenliği yaptığı Taormina Opera Festivali’nde Giacomo Puccini’nin Madama Butterfly operasını bütün dünyaya “canli yayın” olarak seslendirme firsatı bulmuştur. Şimdiye kadar Italya’nın en prestijli ve en önemli müzik dernekleri ile calışmış, çok önemli kritikler almıştır.Bunlar arasında Palermo "Ester Mazzoleni" ve İtalyan Ulusal Birliği Agimus Muzik, Bellini News, La Sicilia, I Vespri gibi yayın organları yer almaktadır.Bunun yanı sıra, Voci del Mediterraneo-Siracusa, Agimus Opera(Siracusa)ve V. Bellini (Catania) gibi, Uluslararasi Opera Yarışmaları’nda ve Uluslarası Pedara Gitar Festivalinde jüri üyesi olarak yer almıştır. Dünyada özellikle Vincenzo Bellini üzerine önemli çalışmalar yapmış olan ünlü müzikolog Domenico de Meo ile “Bellini ve Sanatta Ustalik” alaninda aynı ödülü almış ve 2017 Ocak ayında Palermo şehrinde Akademi Sicilya tarafından düzenlenecek olan Ödül Gecesi’nde “Vincenzo Bellini Onur Ödülü”ne layık görülmüştür.

FILIPPO MICALE

Katanya'da doğdu, ilk bel kanto çalışmalarına tenor Salvatore Fisichella ile başladı ve eş zamanlı olarak piyano eşliğinde şarkı söyleme çalışmalarını da sürdürdü. Sonrasında Verona'ya gelerek burada, bariton Maurizio Scarfeo, mezzo-soprano Adriana Lazzarini ve tenor Vittorio Pellegrino ile birlikte çalıştı. Bu çalışmalarının yanı sıra, gelecek vaat eden bir tenor olarak "Ismaele Voltolini" Uluslararası Opera Yarışması (Mantova), Bologna Belediye Tiyatrosu'nun katkıları ile Consorziale Tiyatrosu'nda düzenlenen, Giuseppe Verdi’nin Otello’sundaki Cassio rolü ile Genel Birinci seçildiği Anselmo Colzani Uluslararası Opera Yarışması (Budrio, Bologna); 50'nci ölüm yıldönümünde Benamino Gigli'nin anısına düze Grand Gala Lirik nişanını kazandığı Martinelli Pertile Uluslararası Opera Yarışması ve Napoli'ye özgü klasik şarkıların seslendirildiği "Citta di Ercolano" Şarkı Yarışması gibi önemli uluslararası yarışmalarda finalist oldu ve birincilikler kazandı. 2001 yılında, Ente Arena di Verona'nın katkısı ile soprano Alida Ferrarini ve bariton Alberto Gazale gibi Uluslararası üne sahip sanatçılar ile sahne alarak "Giuseppe Lugo" Organizasyon komitesi tarafından "Giuseppe Lugo" Genç Yetenek ödülüne layık görüldü; Maria Zamboni Gold Ödülü Altıncı Baskısında soprano Stefania Bonfadelli tarafından ödüllendirildi.

Operalar: Yeni binyılın başlaması ile, Padova Bölgesinde Piave di Sacco Filarmonik Tiyatroda Mario Cavaradossi olarak Tosca'da ve Almanya'da Hof ve Ulm Tiyatrosunda Macduff (Macbeth), Manrico (Ozan), Orantes (Birinci Haçlı Seferi olarak Lombards), Riccardo (Bir maskeli balo) gibi birbirini takip eden roller ile ilk defa halkın karşısına çıkar. 2009 yılında, bel kanto ve verismo repertuarı sonrası kazandığı ses rengiyle Almanya Pfrozheim Tiyatrosunda Cavalleria Rusticana (Turiddi) ve II Tabarro (Luigi) ile sahne alır.

Ödüller: 2001 yılında, Ente ARENA DI VERONA'nın katkısı ile "GIUSEPPE LUGO" organizasyon komitesi tarafından verilen Prestij Ödülü; Dünyadaki Sicilyalıların Yetenek, Kültür, Toplum ve Artistik adanmışlığnı simgeleyen "MARE NOSTRUM" ödülü. 2014 yılında, astronot Luca Parmitano, gazeteci Pierluigi Vercesi, Graig Warwick, Elisa of Ospina ve Marina Nalesso gibi önemli şahsiyetler ile beraber RAI'nin (İtalya Ulusal Kanalı) tanınmış gazetecisi Nino Graziano Luca tarafından yönetilen ve icra edilen "POSIDONE D` ARGENTO" ödülü; 2015 yılında, Prof. Domenico Meo ve ünlü müzikbilimci Vincenzo Bellini ile beraber ünlü Maestro Agatino Scuderi tarafından düzenlenen "IDA PRESTI" yaşam boyu başarı ödülü; Sebastiano Somma ve Lando Buzzanca'nında dahil olduğu ünlü aktörler ile beraber alınan "LAPILLO D` ARGENTO" ödülü.
Etkinlikler: Sanatçının; ünlü tiyatrolar, İtalyan ve Yabancı Lirik Akademileri ve derneklerde sayısız konserleri ve gösterileri vardır. Bunlardan Palermo Ester Mazzoleni Derneği, Circolo Zenatello, Filarmonik Tiyatro, Verona Castel Vecchio Subay Kulübü, Çin'de bulunan İtalyan Sanat Müzesi, Tayvan'da bulunan Mingdau ve Feng Chia Üniversitelerinin katkısıyla gerçekleştirilen Uluslararası Pingtung Şehir Opera Festival Turnesi önemlileri arasında sayılabilir. Maestro Daniele Petrelia eşliğinde Yunanistan (Trikala) Aristotle Odeio'da sunulan Yeni Yıl Konseri. Nicola Martinucci, Francesca Patane, Giovanna Casolla ve Chiara Taigi gibi ünlü isimlerinde yer aldığı bazı uluslararası oyucu kadrosu ile Turandot'da İran'ın Prensi rolü ile sahne almıştır. 2015 yılında, Paris Üniversitesi Müzikoloji Bölümünün katkısı ve Prof. Carmelo Agnello'nun direktörlüğünde oyunu adını veren Ludovico Vernagalli rolü ile Uluslararası Nebrodi Şarkı Festivalinde halkın önüne çıkmıştır. Aynı yıl, Bellini Festivali'nin 7'nci Baskısında Verdi Gala ve Puccini Siracusa Yunan Tiyatrosunda, Sanatçı Yönetmeni Enrico Castiglione tarafından kurulan ve yönetilen Taormina Antik Tiyatrosunda öne çıkan roller üstlenmiştir. 2016'da, Enrico Castiglione yönetimindeki Taormina Antik Tiyatrosunda ve bütün dünyada canlı yayınlanan Madama Butterfly oyununda ve bundan önce hep aynı sahnede prestijli Bellini Festivalinin 8'inci Baskısında Prens Yamadori rolüyle halk ile buluşmuştur. Katanya Gençlik Konservatuar Orkestrası "Vincenzo Bellini" ile "Monako S.A.S Albert II"nin huzurunda ve şerefine bir Opera Galası'nda performans sergilemiştir. Yakın zamanda, Katanya'da bulunan Massimo Bellini Tiyatrosunda Franco Alfano tarafından düzenlenen "Sakuntala"da sahne almıştır. Danele Petralia, Milo Longo, Andrea Albertin, Carlo Palleschi, Leonrado Marzaglia, Govanni Pelliccia, Julian Kovatchev, Bruno Tirotta, Fabio Mastrangelo, Myron Michalidis ve Niksa Bareza gibi dünyaca tanınmış ustalarca kendisine eşlik edilmiş, halkın ve seyircilerin gözünde olumlu eleştiri almış ve büyük başarı kazanmıştır.


HACIBABA ADİLOĞLU

1964’te Bakü’de doğdu.1971’de Bülbül Genç Yetenekler Müzik okulunu kazandı.1980’de Azerbaycan’da düzenlenen piyano yarışmasında ‘’Birincilik ödülü’’aldı.1981’de mezun oldu. Bakü Devlet konservatuarı Piyano Bölümü’ne kabul edildi.1985’de Kafkasya Uluslararası Piyano Yarışması’nda ‘’Birincilik ödülü’’ aldı.Azerbaycan Devlet Radyo,TV ve Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası ile sayısız konserler verdi. 1985-1987’de Azerbaycan Mızıka Orkestrası’nda ordu hizmetinde bulundu. 1987-1989’da konservatuvar eğitimini; öğretmen, korrepetitör ve oda müziği icracısı olarak tamamladı. Moskova, St.Petersburg, Kiev gibi birçok kentte sayısız konserler verdi. Bu yıllarda Moskova Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Başkirov, Naumov, Milştein, Vlasenko gibi dünyaca ünlü sanatçıların sınıfında staj yaptı.1989’da Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Rauf Atakişiyev’in sınıfında yüksek lisans eğitimi aldı. 1995’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör olarak çalıştı.1996’da Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi’nde Piyano Ana Sanat Dalı’nda piyano öğretim üyesi ve Devlet Sanatçısı Suna Korat’ın şan sınıfında korrepetitör olarak çalıştı. Bu yıllarda Şef Vitali Katayev yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ve Şef Strugala yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Saint-Seans’ın ‘’Hayvanlar Karnavalı’’ ve şef Anton Rickenbacher yönetiminde, Rachmaninov’un 2. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.