AYŞE GÖKNUR SHANAL & PATRICK KEITH

AYŞE GÖKNUR SHANAL & PATRICK KEITH
ŞAN RESİTALİ
1 Şubat 2017 Çarşamba, 20.00

Çok sayıda uluslararası ödülün sahibi, Avustralya'nın önde gelen şan sanatçılarından Ayşe Göknur Shanal, piyanist Patrick Keith'in eşliğinde zengin bir program ile Mozarthaus'a konuk oluyor.

AYŞE GÖKNUR SHANAL, soprano
PATRICK KEITH, piyano

Resital Programı:

Robert Schumann | Frauenliebe und Leben Op. 42
Sergei Vasilievich Rachmaninov | Prelude Op.32 No.12
Pyotr Ilyich Tchaikovsky | Отчего? Why? Op.6 No.5
Ночи безумные, Wild Nights Op.60, No.6
День ли царит... If the Day Dawns... Op.47, No.6
Antonín Dvořák | Song to the moon, from Rusalka

-ara-

Maurice Ravel | Asie, from Shéhérazade
Franz Schubert | Du bist die Ruh
Fernando J. Obradors | Canciones clásicas españolasAyşe Göknur Shanal, soprano

Soprano Ayșe Göknur Shanal Avustralya’nın önde gelen şan sanatçıları arasında yer almaktadır. “Dame Joan Sutherland” bursu ile eğitimini Royal College of Music’te tamamlamış ve Metropolitan Operası’nda (New York) Lindemann Young Artist Development Programı’nın (Genç Sanmatçılar Gelişim Programı) üyesidir.

Shanal birçok prestijli ödülün ve bursun da sahibidir. Bunlar arsaında The Australian Singing Competition, Dame Joan Sutherland Bursu ve Ödülü, Opera Foundation Australia’s Metropolitan Opera Ödülü (New York), McDonald’s Operatic Aria, Queens Trust for Young Australians, Symphony Australia’s Young Performers Award (Vokal kategorisi), Neue Stimmen International Singing Competition’da“Der Loreley-Festspiele Özel Ödülü” (Almanya) bulunmaktadır.

Avustralyalı bestecilerin yanısıra birçok uluslararası besteci ile de beraber çalışmıştır. Bunlar arsında Ross Fiddes, Erberk Eryilmaz, Yiğit Kolat, Reza Vali, Diana Blom, John Wayne Dixon and Phillip Wilcher sayılabilir. Gerek Avustralya gerekse Amerika’da gerçekleştirilen ANZAC yüzüncü yıl anma konserlerinde vokal performaslarıyla etkin bir rol oynamıştır.

Shanal solist olarak Avustralya Operası ve Türkiye Devlet Operası ile temsillerde rol almıştır. Ayrıca Aldeburgh Festivali (İngiltere) ve Sydney Festivali’nde de yer almış ve Sydney, Queensland, Melbourne, Adelaide, West Australia Senfoni Orkestraları ve the Australian Haydn Ensemble ile de solist olarak konserler gerçekleştirmiştir.

Geçtiğimiz Kasım ayında, Shanal Ukrayna asıllı Avustralyalı piyanist Evgeny Ukhanov ile Sydney Opera House’da ilk solo konserini gerçekleştirmiştir. Aralık ayında Vivaldi’nin Gloria isimli eserinin solosunu National Boys Choir ile, Hammer Hall, Melbourne Arts Centre, Sydney Cricket Ground ve Woolloongabba’da (the Commonwealth Bank Test Cricket Series) seslendirecektir.

Shanal’ın piyasaya çıkmış iki CD kaydı bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Taslig Records tarafından piyasaya sürülen “Love and Life”ın kaydını piyanist Evgeny Ukhanov ile gerçekleştirmiş ve Schumann’ın “Frauenliebe und Leben” ve Wagner’in “Wesendonck Lieder” eserlerine yer verilmiştir. Wirripang tarafından piyasaya sürülen ve piyanist Patrick Keith ile kaydettiği “Çanakkale-Gallipoli Songs” isimli ikinci CD’si ise Avustralya’lı, Yeni Zelanda’lı ve Türk bestecilerin vokal ve piayano için besteledikleri yapıtlarından oluşmaktadır.

Patrick Keith, piyano

Conservatorium of Music Sydney’de Phillip Shovk and David Miller ile çalışmalarını yürütmüş ve Geoffrey Parsons Bursu’nu kazanmıştır. Ktıldığı festivaller arasında Boris Berman, Piers Lane, and Michael Kieran Harvey gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu Piyano Festival, Melbourne, 2010 (Australian National Academy of Music), and ISCM New Music 2010 festivali kapsamında ABC Classic FM radyosu ile kayıt yapmıştır. Dene Olding, sopranolar Wendy Dixon ve Narelle Yeo ile Schoenberg'in “Pierrot Lunaire” isimli eserinın seslendirildiği konserde yer almıştır. Ayrıca Goetz Richter, bariton Michael Halliwell ve flütistler Geoff Collins ve James Kortum ile de resitaller vermiştir.

Yakın bir zamanda lisansüstü çalışmalarını Sydney’de Daniel Herscovitch ile tamamlamış, eşzamanlı olarak da Verona’da “The Inaugural Estivo Summer Schoolé”a katılmıştır. Christian Müller, Marco Rapettive Acquiles Delle Vigne gibi müzisyenler ile çalışmıştır.

Parsons Award’da(Adelaide) finale kalmış ve 2013’te Brahms, Duparc, Ravel ve Don Banks’ın eserlerini seslendirmiş ve “The Victoria Warren Award”u kazanmıştır. Soprano Ayşe Göknur Shanal ile FM Fine Music’te konserleri yayınlanmış, “Spanish recital” ile, Pittsburgh’da yaşayan besteci Reza Vali’nin bestelediği farsça şarkılardan oluşan bir program ve Ravel'in Sheherazade’ını Willoughby Spring Festivali’nde seslendirmiş, FM 102.9 radyo kanalında 2013 Noel Yayını kapsamındada konser vermiştir.

Patrick Keith çalışmalarını Franz Liszt Hochschule’de Profesör Christian Müller ile sürdürmektedir.