CAN ÇAKMUR PİYANO RESİTALİ

CAN ÇAKMUR
PİYANO RESİTALİ
26 Şubat 2017 Pazar, 17.00

2012’de XXII. Uluslararası Roma Yarışması'da birincilik ödülünün de aralarında bulunduğu birçok ulusal ve uluslarası yarışmalarda ödüllere sahip genç kuşağın parlak piyanistlerinden Can Çakmur, Bach, Scarlatti, Schumann, Chopin ve Widmann’ın solo piyano eserlerinden oluşan bir program ile 26 Şubat Pazar günü Mozarthaus’a konuk oluyor.

Resital Programı:

J. S. Bach |  Prelüd & Füg WTC I No.15, Sol Majör
L. van Beethoven |  Piyano Sonatı Op.101, La Majör
D. Scarlatti |  Sonat K. 519, Fa Minör
R. Schumann |  Piyano Sonatı Op. 22, sol minör 
F. Chopin |  Etüd Op. 10 No.7, Do Majör
J. Widmann |  11 Humoresk'ten Seçkiler 
No. 2 Fast zu ernst (Neredeyse fazla ciddi) 
No. 3 Anfangs lebhaft (Başlangıçta canlı) 
No. 6 Warum? (Neden?) 
No. 7 Intermezzo (Ara bölüm) 
No. 4 Waldszene (Ormanda bir sahne)

* Program süresi: 60 dakika

Can Çakmur
Piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009'dan bu yana Türkiye'deki çalışmalarını Emre Şen ile sürdüren Çakmur, 2010’dan itibaren pek çok uluslararası akademide yer aldı. Aralarında  Ewa Kupiec,  Arie Vardi ve Alan Weiss gibi isimlerin bulunduğu saygın müzisyenler ile çalışma imkanı buldu. 2012’de XXII. Uluslararası Roma Yarışması'da birincilik ödülü kazandı.

Çakmur, 2012’den itibaren Ankara'da Belçika ve Lüksemburg Büyükelçilikleri, İstanbul'da Almanya Başkonsolosluğu ve Viyana'da Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği'nde resitaller verdi. Antalya Piyano Festivali, Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Notti Romana al Teatro di Marcello, Bodrum Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali gibi uluslararası sanat festivallerine resitalleriyle katıldı.2013’de Güher & Süher Pekinel "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesine kabul edildi. 2014’de Pianale Akademi ve Yarışması'nda gösterdiği başarı sonucunda kazandığı bursun yanı sıra EMCY-Ödülü'ne (European Music Competitions for Youth) layık görüldü. Aynı yıl, Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri'nde solist olan Çakmur, Weimar'da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler yarışmasında üçüncülük ödülü ve Bartok özel ödülü kazandı. Aynı yıl, 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Çıkış Yapan Müzisyeni (18 Yaş altı)" ödülüne layık görüldü.
2015'de, Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 43. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde solist olarak yer aldı. 2015-2016 sezonunda Eindhoven Muziekgebouw, CRR Konser Salonu, Liszt Salon Altenburg gibi salonlarda konser vermek üzere davet aldı. Bugüne kadarki gelişim sürecinde müzisyen olarak kişiliğinin oluşmasında Marcella Crudeli ve Jun Kanno'nun desteğini gören Çakmur, lisans eğitimine "Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar"da Grigory Gruzman ile sürdürmekte ve Belçika'da Diane Andersen ile çalışmalarına devam etmektedir.

Can Çakmur, Güher & Süher Pekinel "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesi dahilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda desteklenmektedir.