DERYA BOZOK & GÜLNARA AZİZ, KEMAN VE PİYANO RESİTALİ

DERYA BOZOK & GÜLNARA AZİZ
KEMAN VE PİYANO RESİTALİ
24 Mayıs 2017 Çarşamba, 20.00


Keman sanatçısı Derya Bozok ve piyanist Gülnara Aziz, Wolfgang Amadeus Mozart ve Cesar Franck’ın keman/piyano sonatlarını, 24 Mayıs Çarşamba akşamı Mozarthaus’ta yorumluyorlar.

DERYA BOZOK, keman
GÜLNARA AZİZ, piyano

Resital Programı :

W. A. MOZART | Keman ve Piyano Sonatı, No.23 K.306, Re Majör
C. FRANCK | Keman ve Piyano Sonatı , La Majör

* Program süresi: Yaklaşık 60 dakika


DERYA BOZOK

1981 yılında Ankara Devlet Konservatuvarının sınavını kazanarak Prof. İlhan Baran ile solfej, Prof Reyyan Yücelen Başaran, Istvan Nemeth, Prof.Murat Tamer ile keman öğrenerek 1991 yılında yüksek kısımdan okul üçüncüsü olarak mezun olmuştur.Aynı yıl temmuz ayında Fransa'da gerçekleşen Orchestre des jeunes de la Mediterranee'nin sınavını kazanarak Maestro Michel Tabachnik ile çalışarak İtalya,İsrail,Mısır,Türkiye ve Fransa'da birçok festivallere katıldı.Eylül ayında H.Ü.Devlet Konservatuvarının yüksek lisans sınavını kazanarak 1991-1993 yıllarında Server Ganiev,1993-1995 yıllarında Victor Pikaizen ile çalışarak okulun ilk yüksek lisans keman dalı mezunu oldu. Oda müziği dalını çok önemseyen sanatçı, 1993-1994 yıllarında Kamer Kuartetin 1. Kemancılığını, 2004-2008 yıllarında Akdeniz Kuartetin 2. Kemancılığını, 2014'ten beri Bozok Kuartetin 2. Kemancılığını yapmaktadır ve bu gruplarla yurtiçi ve yurtdışında birçok konserler gerçekleştirmiştir. 1998-2010 yılları arasında İsviçre'de Lozan Sinfonietta Orkestrasında birçok konser ve Operalarda 2. Keman grup şefliği yapmıştır. 2010-2014 yıllarında Cem Mansurun kurduğu Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrasında 2. Keman ve Viola gruplarını çalıştırarak yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde Orkestracı olmak adına konservatuvar öğrencilerinin önemli tecrübeler kazanmalarına yardım etmiştir. Sanatçı 1991 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının 1. Keman grubunda görevini sürdürmektedir.

GÜLNARA AZİZ

Gülnara Aziz Özbekistan’da doğdu. İlk müzik derslerini babası Fattah Nazarov’dan aldı. Eğitimine Moskova Devlet Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu’nda devam etti. 11 yaşında Veronika Dudarova yönetimindeki senfoni orkestrası ile Fattah Nazarov’un Piyano Konçertosu’nu Kremlin Sarayı’nda seslendirdi. Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu ve aynı okulda doktorasını Prof. Alexey Nasedkin’le sürdürdü. Konservatuvardayken Yuri Bashmet, Mikhail Pletnev gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. 1979 yılından itibaren Özbekistan’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli resitaller, konserler verdi, radyo kayıtları yaptı.

1979-85 yılları arasında Özbekistan Devlet Filarmonisi’nin solisti oldu. Aynı zamanda Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda doçent olarak çalıştı. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan gibi ülkelerde turneler gerçekleştirdi.

Gülnara Aziz’in yetiştirdiği öğrenciler uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Sanatçı, eğitim alanındaki çalışmalarının yanısıra oda müziği konserleri ve resitaller vermektedir.