ÖZGÜR İNCE & HANDE UÇAR | KEMAN VE PİYANO RESİTALİ

ÖZGÜR İNCE & HANDE UÇAR
KEMAN VE PİYANO RESİTALİ
22 Kasım 2017 Çarşamba, 20.00

Keman sanatçısı Özgür İnce ve piyanist Hande Uçar, Debussy, Grieg, Fauré ve Sibelius’un eserlerinden oluşan zengin bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

Konser Programı:
C. Debussy | Clair de Lune
E. Grieg | Keman ve Piyano Sonatı No.3 Op.45, do minör

ARA

G. Fauré | Berceuse Op.16
C.Debussy | Keman ve Piyano Sonatı
J. Sibelius | Berceuse Op.79 No.6, Mazurka Op.81 No.1
ÖZGÜR İNCE, keman

Müzisyen bir aileden gelen Özgür İnce, 1981 yılında doğdu. İlk keman eğitimine 9 yaşında iken Prof. Server Ganiev ile başladı. 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek, Prof. Server Ganiev, Toğrul Ganiev ve Prof. Murat Tamer ile çalışmalarına devam etti. Prof. Ulvi Yücelen, İlya Sirotin, Erdoğan Davran ile oda müziği çalıştı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın Gençlik Senfoni Orkestrası, Büyük Senfoni Orkestrası ve Oda Orkestrası’nda görev alarak, pek çok değerli şef ile çalışma fırsatı buldu. 2002 yılında Young Euro Classic – European Music Summer in Berlin festivalinin açılış konserini veren Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gençlik Orkestrası‘nda görev aldı. Joshua Epstein, Serguei Kravcenko, Hagai Shaham, Itzhak Rashkovsky, Peter Sheppard, Yair Kless, Prof. Ani Schnarch, Prof. Dr. Cihat Aşkın ile çalıştı. 30 Haziran 2003 yılında H.Ü. Devlet Konservatuarı'nın keman bölümünden Pekiyi derece ile mezun oldu. Kasım 2003 - Eylül 2006 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent'te 1.keman üyesi olarak, Uzman Sanatçı kadrosunda görev yaptı. 2004 - 2005 yılları arasında Oda Müziği, keman-piyano ve 2 keman olmak üzere, Kanal B için çok sayıda TV. kayıtları ve Kanal B’nin Çocuk Programı için anlatımlı konser kayıtları yaptı. Mart 2004 yılında Başkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Anabilim Dalı, Performans Programında Master çalışmalarına Bülent Akdeniz, Doç Dr. Orhan Ahıskal, Prof. Dr. Cihat Aşkın, Erol Aygün ve Doç. Çetin Aydar ile başladı ve eğitimini 7 Temmuz 2006 tarihinde başarı ile tamamlayarak Yüksek Lisans derecesi almaya hak kazanmıştır.
29 Haziran 2007 tarihinde Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programı Keman bölümüne burslu olarak kabul edildi. Ekim 2007 tarihinden itibaren Tango+ Grubunun üyesi olarak, Ankara Palas’ta düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nda, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, İzmir Forum Bornova’da Dünya Dans Günü Kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, ODTÜ’de Burslu öğrenciler yararına, 1. Ankara Tango Festivali’nde ve ODTÜ 11. Sanat Festivali kapsamında Burslu Öğrenciler yararına konserler verdi. Bulgaristan Büyükelçiliği, İngiltere Büyükelçiliği, Ege Üniversitesi, Marmaris’te düzenlenen IV. Uluslararası Kognitif Nörobilim Sempozyum’unun açılışında, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ordu Atatürk Kültür Merkezi, 2. Ankara Kale Festivali çerçevesinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi Salonu, Bilkent Üniversitesi A.Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Uygulama Salonu’nda Resital ve Oda müziği Konserleri verdi. 5-12 Temmuz 2008 tarihleri arasında Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) Ordu Keman Yaz Okulu’na eğitimci olarak katılmış, Masterclass düzenlemiş ve konser vermiştir. Vladimir Ashkenazy yönetimindeki Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nın 24 Temmuz 2008 Ankara Bilkent Konser Salonu, Hellenic Festivali kapsamında 29 Temmuz 2008 Atina Herodus Atticus Odeonu ve Uluslararası Patras Festivali kapsamında 30 Temmuz 2008 Patras Roma Odeonu’ndaki konserlerinde 1. keman üyesi olarak; 26 Temmuz 2008 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserde ise Konzertmaister olarak yer almıştır.
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Sanatta Yeterlik Keman bölümündeki eğitimini Prof. Server Ganiev’in öğrencisi olarak 30 Mayıs 2009 tarihinde başarı ile tamamladı ve Doktora Düzeyindeki Sanatta Yeterlik Derecesi almaya hak kazanmıştır. Eğitimi süresince Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi Programında öğretim elemanı olarak keman dersi verdi, aynı zamanda Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 2007-2010 yılları arasındaki sezon konserlerinde 1. keman grubunda görev almıştır. 2010-2012 yılları arasında Gürer Aykal yönetimindeki Ankara Oda Orkestrası, Antonio Pirolli yönetimindeki Hayal Sahnesi Solistleri, Ankara Üniversitesi Solistleri ve Alessandro Cedrone yönetimindeki ADK-DER Oda Orkestrası konserlerinde 1. Keman grubunda görev almıştır. 31 Mart 2013 tarihinde Operet Sahnesinde, doğumunun 75. Yıldönümü etkinliği olarak Azerbaycan Devlet sanatçısı Prof. Server Ganiev’i Anma konseri düzenledi, konser için Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilerine ulaşarak Ganiev Oda Orkestrasının oluşturulmasını sağladı. 20 Aralık 2013 tarihinde Cer Modern Konferans Salonunda, Oda Müziği grubu ile Server Ganiev’i Anma Konseri verdi. TRT Müzik kanalı için yapılan “Ezgileri Yurdumun” adlı Programın, TRT ve Ankara DOB Orkestrası Sanatçılarından oluşan orkestrasında yer aldı, orkestranın Temmuz 2014 tarihinde Kazakistan’da gerçekleştirdiği konsere katıldı.
Halen Oda Müziği konserleri, Resital ve Limak Filarmoni Orkestrası ile konserler vermektedir. Eylül 2010 tarihinden beri Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın 1. keman grubunda sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaktadır.


HANDE UÇAR, piyano

Hande Uçar 1990 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1996 yılında Aylin Özuğur ile başladı. 1998’de Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi Programı’na katılan Hande Uçar, 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu, piyano bölümüne kabul edildi ve 2004 yılında buradan birincilik derecesiyle mezun oldu. Mayıs 2004’te, Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü’nün düzenlediği 7.Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı. 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Aynı yılın haziran ayında düzenlenen Onay Sanat Genç Yetenekler Güzellemesi’nde finalist oldu. 2007 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde piyano çalışmalarını önce Aylin Özuğur, daha sonra da Gamze Kırtıl ile sürdürdü. Lise ve lisans eğitimi esnasında Andreé Sommer ile solfej, deşifraj ve eşlik çalışmaları yaptı. Aralık 2008’de şef Orhun Orhon yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile L.v. Beethoven’ın 3. Piyano Konçertosu’nu yorumladı. 2009 Eklisia Yaz Müzik Okulu’nda Gülsin Onay, Emre Elivar, Aleksandar Madzar ve Mischa Dacic ile çalışma fırsatı buldu. Aynı zamanda Robert Roux, Walter Groppenberger, Martin Berkofsky, Hüseyin Sermet, Diane Andersen ve İdil Biret’in masterclass çalışmalarına aktif olarak katıldı. Lisans üçüncü sınıftan itibaren Prof. Ersin Onay ile çalışmaya başladı. Bu süre boyunca Stiliana Stavreva, Emre Şen, Cem Akçora, Elena Gnezdilova ve Gamze Kırtıl ile oda müziği çalışmaları yapmaya devam etti. 2013 yılının Mayıs ayında, şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde F. Liszt'in "Totentanz" adlı eserini icra etti. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Ersin Onay'la sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 2013 yılında tamamlamıştır. Halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak görevini sürdürmektedir.