İki Viyolonsel Konseri, İzzet Nazlıaka & Pınar Turan

İZZET NAZLIAKA & PINAR TURAN
İKİ VİYOLONSEL KONSERİ
2 Aralık 2017 Cumartesi, 20.00

Viyolonsel sanatçıları İzzet Nazlıaka ve Pınar Turan, Barok Dönem’den 20. Yüzyıl romantiklerine uzanan zengin bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

İZZET NAZLIAKA, viyolonsel
PINAR TURAN, viyolonsel

Konser Programı:

J. S. Bach | Invention No.8 BWV 779 (İki Viyolonsel için Düzenleme)

A. Vivaldi | Viyolonsel Sonatı, Rv 40 mi minör (İki Viyolonsel için Düzenleme)
- Largo
- Allegro
- Largo
- Allegro

L. Boccherini | Viyolonsel Sonatı G.6 Do Majör (İki Viyolonsel için Düzenleme)
- Allegro
- Largo
- Allegro Moderato

R. Gliere | Viyololsel İkilileri Op.53
- No.4 Vivace
- No.8 Giocoso

J. R. Horton | İki Viyolonsel için Süit
- Minuet
- Lament
- Banjo Song
- Allegro
- Scherzando
- Larghetto
- Allegro


İZZET NAZLIAKA

İzzet Nazlıaka 1980 yılında viyolonsel eğitimine H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarında başladı. Her ikisi de döneminde bir ilk olan, 1990-1993 yıllarında yüksek lisans 1994-1998 yıllarında sanatta yeterlilik programını H.Ü.Ankara Devlet Konservatuarı'nda tamamladı. Bu dönemde İtalya, İsviçre, Portekiz ve Finlandiya’da çeşitli Masterclass’lara katıldı. Alexander Rudin, Robert Cohen, Andre Navarra, Marcio Carneiro gibi hocalarla çalıştı. 2008 yılında Doçent ünvanını aldı. 1993 yılından beri H.Ü. ADK’da viyolonsel eğitmenliği yapmakta olup aralarında Benjamin Sönmez, Yılmaz Bişer, Pınar Turan gibi viyolonselcilere hocalık yaptı. Halen H.Ü. ADK’da Viyolonsel Sanat Dalı başkanlığını yürütmektedir. Kendisi ve öğrencileri, Türkiye’de daha önce seslendirilmemiş yirminin üzerinde eserin ilk seslendirmesini gerçekleştirmişlerdir.

PINAR TURAN

1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi. 1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı. 2000 yılında ünlü bir Rus çellist olan Marina Tarasova’nın yapmış olduğu Master Class’a katıldı. 2001 yılında Schleswig - Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi. Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden kompozitör,orkestra şefi ve piyanist olan solist Alexander Rudin’in master class’ına katıldı. 2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı. 2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti. 2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girmiştir ve bu orkestra ile Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da başarılı konserler vermiştir. 2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı. Aynı yıl Cihat Aşkın ve Toğrul Ganiev ile Vivaldi Mevsimler’i seslendirdi. 2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olan Hayrettin Hoxha ile Yüksek Lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etmiştir. 2008 yılında Yüksek Lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır. 2009-2010 yıllarında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitmenlik yapmıştır. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen klasik keyifler programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalışma fırsatı bulmuştur.
2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik’e girmiştir ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, ve Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği ile çalışmıştır. 2016 yılında doktoradan mezun oluştur.Halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır ve aynı zamanda grup üyelerindendir.