ARYALARLA BİR GECE

ARYALARLA BİR GECE
20 Aralık 2017 Çarşamba, 20.00

Soprano Rengin Güney, tenor Doğuş Ateş ve piyanist Gülüm Sürmen Ötenel, Vivaldi Leoncavallo, Rossini, Puccini, Solovyev-Sedoy, Obradors, Bellini, Verdi ve Offenbach’ın eserlerinden derlenen zengin bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

RENGİN GÜNEY, soprano
DOĞUŞ ATEŞ, tenor
GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL, piyano

Konser Programı:
A. Vivaldi | Amato ben, tu sei la mia speranza / La verita in cimentoo Operası
R. Leoncavallo | O Colombina / Pagliacci Operası
G. Rossini | Non si da follia maggiore /İtalya’da bir Türk Operası
G. Puccini | Tra voi, belle, brune e bionde / Manon Lescaut Operası
M. Solovyev-Sedoy | Moskova Geceleri
F. Obradors | El Vito
V. Bellini | “Eccomi in lieta vesta…”/ I Capuleti e I Montecchi Operası
E. Kalman | “Bir an düşün” / Çardaş Prensesi Opereti
G. Verdi | Questa o quella / Rigoletto Operası
J. Offenbach | “Les oiseaux dans la charmille”/ Hoffmann’ın Masalları Operası
G. Verdi | “La Donna é Mobile” / Rigoletto Operası
E. Kalman | “Yalnız onu ister gönül”/ Çardaş Prensesi Opereti

Program süresi: Yaklaşık 60 dakika


RENGİN GÜNEY
Müzik eğitimine 2006 yılında Konya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. Dört yıl Elif Koç ile keman eğitimini sürdürdükten sonra 2008 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Şule Köken ile şan çalışmalarına başladı. 2010 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Opera, Koro ve Popüler Müzik Şarkıcılığı lisans bölümüne burslu kabul edildi. Eğitimine Şule Köken ile devam etti ve 2015 yılında lisans programından mezun olarak aynı kurumun Yüksek Lisans Programı’na kabul edildi. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Sahne Sanatları Yüksek Lisans programına kabul edildi ve Lynn Çağlar ile şan çalışmaya başladı. Eğitim hayatı süresince birçok resital ve oda müziği konserleri veren Rengin Güney, 2017 yılında İtalyan Büyükelçiliği himayelerinde düzenlenen, İtalyan Dili Haftası Kapanış konserinde Orkestra Akademik Başkent ile solist olarak sahne aldı. Halen yüksek lisans eğitimine devam eden sanatçı, aynı zamanda Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmektedir.

DOĞUŞ ATEŞ
Müzik eğitimine küçük yaşlardan itibaren enstrüman çalarak başlayan Doğuş Ateş, 2005 yılında Prof. Mustafa Yurdakul ile şan çalışmalarına başladı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Şan Anasanat Dalı’nı kazanarak Cumhur Böler’in öğrencisi oldu. Daha sonra eğitimine Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’na devam etti. Burada Polonyalı Kontrtenor Damian Ganclarski ve Bas Wlodzimierz Zalewski’nin masterclass’larına aktif olarak katıldı. Şan eğitiminin yanı sıra, profesyonel olarak halk dansları ile ilgilenen Doğuş Ateş, uzun yıllar “Anadolu Dansının Sultanları” projesinde çalıştı ve Devlet Tiyatroları’nda iki sezon görev aldı. 2015 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Şarkıcılığı Programını burslu olarak kazanan ve yeniden Prof. Mustafa Yurdakul ile çalışmaya başlayan Ateş, halen Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitimine devam etmektedir.

GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL
Piyano eğitimine altı yaşında başlayan Gülüm Ötenel, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nü kazanarak, on yıldan oluşan konservatuvar eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Ayşe Savaşır ile sürdürdü. Orkestra ve koro şefi Walter Strauss ile de müzikal yorum çalıştı.Piyano eğitimine 2000-2003 yılları arasında Almanya Hannover Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Bernd Goetzke ile devam etti. Almanya ve Belçika’ da birçok resital ve oda müziği konserleri verdi. 2004 yılından itibaren Yüksek Lisans eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Prof. Ersin Onay ile başladı. 2006 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl Doktora (Sanatta Yeterlik) çalışmalarına Prof.Ersin Onay ile devam etti. 2005 yılından bu yana İstanbul, Ankara, Malatya, İsviçre; Bern Türk Büyükelçiliği’nin himayelerinde Bern Konservatuarı’nda resitaller verdi. 2006 yılında kurulan ve halen aktif olan Anka Trio ile İzmir, Ankara ve Eskişehir’de oda müziği konserleri yaptı.(Anka Trio: Piyano, Gülüm Sürmen, Obua, Ayşe Sezer;Antalya Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi, Fagot, Engin Güngördü; Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Sanatçısı),Vladimir Ashkenazy, Kamran İnce, Peter Breiner gibi müzisyenlerle birlikte çeşitli konser ve kayıtlarda çalışma fırsatı buldu. TRT Ankara Radyosu için Chopin ve Liszt’in eserlerinden oluşan bir radyo bandı hazırladı. 2008 yılı Mart ayında Estonyalı Şef Anu Tali yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Liszt 1.Piyano Konçertosu’nu icra etti. 2009 yılında Doktora (Sanatta Yeterlik) eğitimini Prof. Ersin Onay ile tamamlayan Gülüm Ötenel, 2003 yılından beri nefesli ve yaylı sazlar eşlikçiliği, şan korrepetitörlüğü ve piyano öğretmenliği yapmaktadır. Gülüm Ötenel, 2010 yılından itibaren çalışmaya başladığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesidir ve görevine Doçent olarak devam etmektedir.