ONUR ŞENLER & BURAK ÇEBİ BAROKTAN ROMANTİĞE YOLCULUK

ONUR ŞENLER & BURAK ÇEBİ
BAROKTAN ROMANTİĞE YOLCULUK
23 Aralık 2017 Cumartesi, 20.00

Elde ettikleri ulusal ve uluslararası başarılar ile klasik müzik çevrelerinde adlarından övgü ile söz ettiren çellist Onur Şenler ve piyanist Burak Çebi, Beethoven, Brahms ve Rahmaninov’un çello ve piyano sonatları ile lied düzenlemelerinden derlenen bir program ile sizleri Mozarthaus’ta etkileyici bir müzik yolculuğuna davet ediyor.


ONUR ŞENLER, viyolonsel
BURAK ÇEBİ, piyano

Konser Programı:

L. van Beethoven | Viyolonsel ve Piyano Sonatı Op.102 No.1, Do Major
J. Brahms | Çello ve Piyano Sonatı No.1 Op.38, mi minor

J. Brahms | Lied Op.3 No.1 “Liebestreu”
Lied Op.71 No.5 “Minnelied”
Lied Op.86 No.2 “Feldeinsamkeit”
Lied Op.94 No.4 “Sappiche Ode”
Lied Op.105 No.1 “Wie melodien zieht es mir”
Lied Op. 105 No.2 “Immer leiser wird mein Schlummer”

S. Rachmaninov | Lied Op.21 No.7 “How fair this spot”
Lied Op.26 No.8 “I beg for mercy”

ONUR ŞENLER, viyolonsel
Sanat yaşamına 9 yaşında başlayan sanatçı, viyolonsel çalışmalarını Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof.Çağlayan Ünal Sümer ve Prof.Doğan Cangal ile sürdürdü. İlk resitalini 16 yaşında verdi. Öğrenimi boyunca Peter Bruns, Maria Kliegel, Alexander Rudin, Young-Chang Cho gibi tanınmış profesörlerle dersler yaptı.Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası eşliğinde A.Dvorak si minör Viyolonsel Konçertosu'nu, Orkestra Akademik Başkent ile J.Haydn 2 numaralıre majör viyolonsel konçertosunu solist olarak seslendirdi. KKTC Senfoni Orkestrası ile yaptığı Haydn Do MajörViyolonsel konçertosu konserinin aynı zamanda CD’si basıldı.
Genç Türk bestecilerinin viyolonsel-piyano için yazılmışeserlerinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Can Atilla 57. Alay Anısına Çanakkale 100.Yıl Senfonisi'nin ilk seslendirilişini Dünya Liderleri'nin katıldığı Barış Zirvesinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Solist olarak yaptı. Aynı proje Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde kayda alındı ve mezzo kanalı tarafından çekildi. 2017 Şubat ayında Eserin CD’si Naxos tarafından yayınlandı.

Kurucusu olduğu Ensemble Ankara Oda Orkestrası topluluğu ve Ankyra Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile ülkemizin çeşitli şehirlerinde ses getiren konserler yapan sanatçı, AFO Solistleri ve Camerata Ankara ile yaptığı oda müziği kariyerinin yanı sıra solo kariyerine devam etmektedir. Kurucusu olduğu ve repertuvar düzenlemelerini de yaptığı CSO Cello Quartet ile 2007'den bu yana düzenli ve başarılı konserler vermiş, yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivalde yer almıştır. Halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Viyolonsel Sanatçısı'dır.

BURAK ÇEBİ, piyano
Türkiye ve Almanya'da aldığı piyano eğitimini ustalık sınıfı diplomasıyla tamamlayan Burak Çebi, geçmişinde Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye'de düzenlenmiş uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanmıştır ve konser kariyerine Avrupa'da ve Türkiye'de devam etmektedir.

2016 yılında Franz Schubert ve Claude Debussy`nin eserlerini içeren ilk albümünü kaydeden Burak Çebi, 2013 yılında İstanbul Uluslararası Orchestra Sion Piyano Yarışması`nda 1.`lik ödülünü, 2016 yılında İspanya'nın Orihuela kentinde düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali kapsamındaki piyano yarışmasında 2.'lik ödülünü ve İtalya`da 2016 yılında Rimini`de düzenlenen Musica Enharmonia Piyano yarışmasında yine 2.`lik ödülünü , 2008 yılında Münih'te düzenlenen 'Klavierpodium München' yarışmasında ise jüri özel ödülünü kazandı. Eğitimini İzmir Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Aykut Yafe ve Seçil Akdil'in sınıflarında ve Almanya`da Nürnberg Yüksek Müzik Okulu`nda Ingeborg Schmidt-Noll'un sınıfında alan Burak Çebi 2011 yılında aynı okulun piyano ustalık sınıfı`ndan mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında çalışmalarına devlet sanatçısı piyanist Hüseyin Sermet ile devam etmiş ve İsviçreli piyanist Jean François Antonioli'nin ustalık sınıflarına düzenli olarak katılmıştır. Son yıllarda Berlin (Enstrüman müzesi, Franzosischer Dom), Münih (SteinwayHaus), Dresden (Piano Salon), Bayreuth (Steingraeber-Haus), İstanbul (Notre Dame de Sion, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ), Ankara (Bilkent Konser Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Mozarthaus) İzmir (AASSM, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi), Bourges (Theatre Saint Bonnet) , Neumarkt (Reitstadel) Fürth (Stadttheater), Bamberg, Ingolstadt, Trier ve başka bir çok şehirde resitaller verdi. 2012 Berlin Klasik Müzik Yaz Festivali çerçevesinde Berliner Camerata Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkarak Wolfgang Amadeus Mozart'ın 9 Numaralı piyano konçertosunu ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. Freiburg Piyano Akademisi 2011, Berlin Geza-Anda Piyano günleri 2011, Heidelberg İlkbahar Festivali 2010, Schaffhausen Uluslararası Oda Müziği Günleri 2008, Tegernsee `Chance 2009`Piyano Festivali , Friedberg Yaz Festivali 2013-2014 gibi organizasyonlarda yer aldı.

Oda müziği ve Lied alanlarında da aktif olan Burak Çebi, Almanya'daki uluslararası Kültür ve Medeniyet Vakfı'nın (Internationale Stiftung für Kultur und Zivilization) Almanya içinde bir çok şehirde düzenlediği oda müziği konserlerinde düzenli olarak yer almaktadır. Bunun dışında 2015 yılında Berlin Radyo Evi'nde Alman Besteci Peter Ronnefeld'in eserlerini içeren konserde Soprano Anne Steffens ile olan Lied performansı DeutschlandRadio Kultur kanalında yayınlandı. Yine Anne Steffens ile İstanbul Radyosu'ndan sanatçıların da katılımıyla birlikte Ludwigshafen Devlet Filarmoni Orkestrasının düzenledigi `Schubert ve Şevki Bey` isimli özel konserde sahneye çıkarak Klasik Türk Küziği ile Klasik Batı Müziğinin birlikte sunulduğu bir konser verdi. 2012 yılında Berliner Camerata Oda Orkestrası üyeleriyle Ulvi Cemal Erkin'in Piyanolu Beşli'sini seslendirmiş olan sanatçı ayrıca Berlin'de düzenlenen Prelude Concerts isimli oda müziği konserleri serisinde düzenli olarak yer alıyor.

Burak Çebi 2011'de Nürnberg Mozart Derneği tarafından düzenlenen oda müziği yarışmasında da ödül almıştır. Çeşitli zamanlarda DAAD, Nürnberg Sparda Bankası, Berlin Gotthard-Schierse Fonu ve Richard Wagner Derneği’nin burslarına layık görülmüştür. Sanatçı yaşamını Berlin'de sürdürmektedir.