CAN ÇAKMUR PİYANO RESİTALİ

CAN ÇAKMUR
PİYANO RESİTALİ
25 Mart 2018 Pazar, 17.00

Yarışmanın açık kazananı Ankara doğumlu Beethoven'in lirik Dördüncü Piyano Konçertosu'nda yalın olma ve sözü müziğe bırakma cesaretini göstererek son derece zarif, samimi ve duygulu bir performans gösteren Can Çakmur'du. Sonuçların açıklanmasının ardından çaldığı dokunaklı bis, Schumann'ın İkinci Piyano Sonatı'nın ikinci bölümü, sade fakat bir o kadar sofistike yeteneklerini bir kez daha gösterdi.

-David Kettle, "The Scotsman"

2012 yılında XXII. Roma Uluslararası Piyano Yarışması'nın A Kategorisi'nde "Primo Premio Assoluto" ödülünü kazanan ve 2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması birincisi, yeni neslin başarılı piyanistlerinden Can Çakmur Beethoven ve Liszt’in eserlerinden derlenen bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

Resital Programı:

L. van Beethoven/F. Liszt | Adelaide S. 466iii

L. van Beethoven | Mi bemol Majör Piyano Sonatı Op.7
-Allegro molto e con brio
-Largo con gran espressione
-Allegro-Poco allegretto e grazioso

F. Liszt | "12 Etudes d'execution Transcendante S. 139"
No.10 Allegro agitato molto
No.11 Harmonies du Soir
No.12 Chasse-NeigeCAN ÇAKMUR, piyano
2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması birincisi Can Çakmur 1997 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Müzik Festvali, Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Notti Romana al Teatro di Marcello gibi saygın festivallerde yer aldı. Lütfi Kırdar KM, Boğaziçi Albert Long Salonu, Bilkent Konser Salonu, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, CRR Konser Salonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu gibi pek çok önemli salonda konserler verdi. 2014 yılında Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası ile sezon açılış konserinde ve 43. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde Sascha Goetzel yönetiminde BİFO ile sahneye çıktı. Bunun yanında Çakmur, klasik müziğin nadir seslendirildiği Ordu ve Tokat'ta da resitaller verdi.

Çakmur bugüne dek Thomas Søndergård, Gürer Aykal, Ender Sakpınar, Sacha Goetzel, Burak Tüzün, Alfonso Scarano, İbrahim Yazıcı, Joan Pages Valls, Modestas Barkauskas gibi çok değerli şeflerle birlikte çalışma imkânı buldu.

Konser çalışmalarının yanında 2015 yılından beri Andante Klasik Müzik Dergisi'nde yazmakta ve anlatımlı konserler gerçekleştirmekte olan Çakmur, 2016 yılında İstanbul Müzik Festivali tarafından İdil Biret'in 75. Yaş Günü Konseri'nden önce konser üzerine konuşma yapmak üzere davet edilmiştir.

İskoç Piyano Yarışması'ndaki başarısından önce Çakmur, pek çok uluslararası yarışmada ödül kazanmıştır. 2012 yılında XXII. Roma Uluslararası Piyano Yarışması'nın A Kategorisi'nde "Primo Premio Assoluto" kazandı. Sonraki yıl Güher ve Süher Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesine kabul edildi. 2014 yılında Pianale Junior Akademi ve Yarışması'nda gösterdiği performans nedeniyle akademi için burs ve EMCY (Avrupa Gençlik Müzik Yarışmaları) Ödülü kazandı. Bu ödül ona Eindhoven Muziekgebouw'da bir resital verme imkânı sundu. Aynı yıl Weimar'da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması'nda üçüncülük ödülü ve Bartók Özel Ödülü kazandı. 2014 yılındaki başarıları sebebiyle Çakmur, 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Genç Müzisyeni (18 Yaş Altı)" ödülüne layık görüldü. 2016 yılında X. Balys Dvarionas yarışmasında ilk üç katılımcı arasında yer alarak “Laureate” ödülü (sıralama açıklanmadı) ve ayrıca 2 özel ödül kazandı.

Can Çakmur, piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009-2015 yılları arasında Türkiye'de Emre Şen ile çalıştı. Bu dönemde Jun Kanno ile çalışmalarının onun müzikal gelişiminde büyük bir etkisi oldu. 2012 yılında Paris’te Schola Cantorum okuluna kabul edildi ve burada Marcella Crudeli ile çalıştı. 2014 yılında bu okuldan en yüksek not ile "Diplôme de Virtuosite" aldı. Çakmur, 2012 yılından itibaren aralarında Alan Weiss, Arie Vardi, Ewa Kupiec, Leslie Howard, ve Robert Levin’in de bulunduğu pek çok değerli sanatçıyla Mendelssohn-Akademie, The Holland International Music Sessions, Liszt-Akademie Schillingsfürst ve Liechtenstein Uluslararası Müzik Akademisi gibi akademilerde çalışma imkânı buldu. Çakmur aynı zamanda Liechtenstein Uluslararsı Müzik Akademisi’nden burs almakta ve akademi tarafından sunulan aktivitelere düzenli olarak katılmaktadır. Şu anda eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar'da Grigory Gruzman ve Belçika'da Diane Andersen ile devam etmektedir.

TÜPRAŞ tarafından desteklenen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler'in bir parçası olan Can Çakmur, bu çerçevede kendisine sağlanan Yamaha kuyruklu piyanoda çalışmalarını sürdürmektedir.