GENÇ YETENEKLER İLE ODA MÜZİĞİ AKŞAMLARI IV

GENÇ YETENEKLER İLE ODA MÜZİĞİ AKŞAMLARI IV
25 Nisan 2018 Çarşamba, 20.00

Mozarthaus’ta gerçekleşen “Genç Yetenekler ile Oda Müziği Akşamları” konserleri serisinin dördüncüsünde, Barok Dönem’den, 20. Yüzyıl müziğine uzanan zengin bir programla, genç sanatçılar müzikseverler ile buluşuyor.

Konser Programı:
J.S. BACH | Prelude and Fugue in C minor, BWV 847
F. SAY | Summertime Variations
H. WIENIAWSKI | Scherzo, Tarantella
C. CHAMINADE | Concertino Op. 107
F. MENDELSSOHN | Songs without words Op. 67 No. 2
F. LISZT | Etude Op. 1 No. 12
G.P. TELEMANN | Fantasie No.2
F. CHOPIN | Nocturne Op. 72, No. 1
C. SAINT- SAENS | Klarinet Sonatı Op.167, I. Allegretto
A. WEBERN | Drei Kleine Stücke
W.A. MOZART | Theme and Variations
A. BERGT | “Scherzo” from the Bassoon Trio
J. WEISSENBORN | “Serenade, Polonaise, Polka, Turkischer March” From the Bassoon Trio

İDIL ARICAN, keman
2003 yılında Ankara’da doğdu. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu’na Keman dalı ile kabul edilen İdil, aynı yıl Süreyya Defne’nin öğrencisi oldu. 2016 ve 2017 yıllarında ICMAF ve AIMA kapsamında birçok masterclass’a katıldı. 10 Kasım 2017’de Fazıl Say’ın Yürüyen Köşk prömiyerinde görev alan İdil ARICAN hala çalışmalarına Süreyya Defne ile devam etmekte.

ZEYNEP BİLGESU BOZKAPLAN, fagot
1998 yılında Ankara'da doğdu. 2009 yılında Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Gülnur Kurt'un fagot sınıfına katıldı. Sedat Civelek ile oda müziği çalışmalarına da o sene başlamış oldu. Rengim Gökmen'in şefliğini yaptığı Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nı 2012 de kazandı. Lisede sınıf atladı. Cem Mansur'un şefliğini yaptığı Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası ile yurtdışında ve yurtiçinde pek çok konser verdi. Lorenzo Castriota, Işın Metin, Naci Özgüç, Orhun Orhon, Burak Tüzün, Tolga Taviş, Erol Erdinç gibi şeflerle çalıştı. Orkestra Akademik Başkent, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda yer aldı. Klaus Thunemann, Stefano Canuti, Matthias Racz, Sergio Azzolini gibi sanatçıların ustalık sınıflarına katıldı. 19 Mayıs 2017'de Eskişehir Senfoni Orkestrasının "Genç Solistler" seçmelerini kazandı, C. M. Weber'in Andante e Rondo Ungarese eserini seslendirdi. Zeynep,2016'dan beri Ozan Evruk'un fagot sınıfında Bilkent Üniversitesinde burslu olarak devam etmektedir.

ALP ÇİVİCİ, piyano
2001 yılında Ankara’da doğdu. 2010 yıkında, müzik eğitimine piyano ile başladı. 6 ay sonra is akordeon çalmaya başladı. 2011 yılında ise, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Hazırlık Ortaokulu’nu burslu kazandı. 2015(Ankara/Türkiye) ve 2016(Markneukirchen/Almanya) yıllarında Sergio Azzolini çalıştaylarına katıldı. Aynı zamanda 2017 yılında da, Deuscthe Oper Berlin’in solo fagotçusu olan Selim Aykal çalıştayına katıldı. Ve yine 2017 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kazandı.

DELFİN DEMİRAY, piyano
2005 Ankara doğumludur. Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Ortaokulu 7. sınıf piyano sanat dalı öğrencisidir. İlk ve ortaöğretim hayatı boyunca iki yıl Elif Önal ile, bir yıl Başar Can Kıvrak ile çalıştı. İki yılı aşkın süredir Yoonie Han’ın öğrencisidir. Haziran 2015te İzmir’de Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması’nda Finalist oldu. Mayıs 2016da İstanbul Pera Uluslararası Piyano Yarışması’nda Teşvik ödülü aldı. Temmuz 2017de Sicilya/ İtalya’da düzenlenen AmiCa Fest Uluslararası Piyano Festivali’nde “Audience” Award” ödülüne layık görüldü. 2015 yılından bu yana Stanislav Loudenitch, Gülsin Onay, Enrico Elisi, Tian Ying ve Sofia Gulyak’ın ustalık sınıflarında bulundu. Eğitim dönemleri boyunca çeşitli sınıf konserlerinde ve MozartHasus Genç Yetenekler Piyano Konserinde sahne aldı. Halen müzik eğitimine devam etmektedir.

ADA DİNÇER, flüt
2003 yılında Ankara'da doğdu. Müzik eğitimine Chopin Müzik Evinde piyano dersleri ile başladı. 2009 yılında Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Programına kabul edildi. Burada öğretmeni Doç. Cem Önertürk ile tanıştı ve flüt dersleri almaya başladı. Programdan 2014 yılında mezun oldu. 2016 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okuluna kabul edildi. 2017 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası'yla çocuk solist olarak konser verdi. Sibel Kumru Pensel'in ustalık sınıfına katıldı. Halen eğitimini 9.sınıfta Doç. Cem Önertürkle sürdürmektedir.

GÖKSU DİRİL, flüt
16 Nisan 2000 tarihinde Ankara'da doğdu ve müzik eğitimine 6 yaşındayken keman ile başladı. 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Konservatuvarı'na, Stiliana Stavreva'nın Flüt sınıfına kabul edildi. 2013 ve 2015 yılları arasında Cem Önertürk ile çalıştı. Patrick Gallois ve Sharon Bazely masterclasslarına katılım gösterdi. Halen Bilkent Üniversitesi bünyesinde konserler vermektedir ve bunun yanı sıra Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nda çalmaktadır. Eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde sonuncu sınıf olarak, Ebru Aykal ile birlikte sürdürmektedir.

ÖZGÜR HARAN, tuba
15 Temmuz 1999 tarihinde Malatya'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Malatya'da okudu. Küçükken İlk müzik eğitimine müzik öğretmeni ablası Tuğba Haran Alkan ile başladı. 2016 yılında Amaç Pala ile piyano eğitimine başladıktan sonra 2017 yılında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü Noriyoshi Murakami'nin Tuba sınıfına kabul edildi.Halen Kseniia Prostitova ile piyano çalışmalarını sürdürmekte olup, eğitimini İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nde devam ettirmektedir.

ÖZGÜR DENİZ KAYA, viyolonsel
Müzik hayatına 6 yaşında piyano dersleri alarak başladı. Bundan iki yıl sonra Çankaya Belediyesi "5. Klasik Batı Müziği Seslendirme Yarışması"nda piyano dalında 4.lük ödülü aldı.Viyolonsel öğrenimine 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda Yrd. Doç. Nuray Eşen ile başladı, sonrasında Doç. Kerem Aykal’ın sınıfında devam etti.Viyolonsel öğrenimi sırasında Prof. Peter Hörr (Leipzig Felix Mendelssohn HMT), Garbis Atmacayan (H. Ü. Ankara Devlet Konservatuarı) ve Prof. Peter Bruns’un (Leipzig Felix Mendelssohn HMT) masterclasslarına katıldı.2017 Ankara Klasik Müzik Festivali ve 2017 7. Klasik Keyifler Kapadokya Müzik Festivali’nde yer aldı.Hacettepe Gençlik Senfoni, Ankara Gençlik Senfoni, Bilkent Gençlik Senfoni ve Bilkent Senfoni Orkestralarında Burak Tüzün, Gürer Aykal, Orhun Orhon ve Cem'i Can Deliorman gibi şefler ile konserler yaptı. Ellen Jewett, Tatjana Masurenko, Peter Bruns gibi sanatçılarla oda müziği çalıştı. Oda müziği grubu “Kiana Trio” ile 1. Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda 1. Kategori 1.lik ödülü kazandı.

DENİZ NALÇACI, piyano
2005 yılında İzmir'de doğdu.2009-2011 yılları arasında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfın'daki Erken Müzik Eğitimi programına katıldıktan sonra 2011 yılında Bilkent/ Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okuluna burslu olarak kabul edilerek Piyano Ana Sanat Dalında Zerin Rasul ile eğitimine başladı.2014 yılında İzmir'de Mozart Akademi tarafından düzenlenen 2.Ulusal Piyano Festivaline katılarak seçici kurul tarafından en iyi performans ödüne uygun görülmüştür.Gerek okul etkinlikleri kapsamında gerekse de çeşitli şehirlerde düzenlenen sınıf konserlerinde performans sergilmiştir.

EDA SEVİNİŞ, piyano
2001 yılında Ankara’da doğdu. 5 yaşında Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi programı kapsamında Ediz Atılgan ile piyano öğrenimine başladı. Bilkent Üniversitesi Konser Salonu’nda bale ve piyano performansı sergiledi. 2007 yılınd Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu yetenek sınavlarını geçerek Deren Eryılmaz ile piyano eğitimine başladı, 2011 yılından itibaren Zerin Rasul ile devam etti. 2012 yılında İngiltere’de Chetham’s Müzik Okulu’nun yaz programına katılarak Marcella Crudeli ve Yoriko Wakabayashi ile çalıştı. Orada konserler verdi ve cd kayıdı yaptı. 2013-2014 yaz dönemlerinde Gümüşlük Piyano Festivali kapsamında Mauricio Vallina, Ilya Itin, Misha Dacic, Kemal Gegic, Pierre Réach, Edna Golandsky, Yury Martynov, Jean-Bernard Pommier, Gülsin Onay gibi birçok sanatçıyla çalıştı ve festivalde konserler verdi. 16. Antalya Piyano Festivali'nde Martina Filjak, Hüseyin Sermet ve Emre Şen'in ustalık sınıflarına katıldı. 2016 yılında Düzce Üniversitesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde konser verdi. Aynı yıl Brüksel’de düzenlenen Uluslararası “Merci, Maestro!” Piyano Yarışmasında finale kaldı ve sertifika aldı. 2017 yılında, Bilkent Oda Müziği Günleri etkinlikleri kapsamında Bilkent Konser Salonu’nda oda müziği konseri verdi, Stanislav Ioudenitch ve Toros Can’ın ustalık sınıflarına katıldı. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mozarthaus Sanat ve Konser Evi’nde Genç Yetenekler Piyano Konseri kapsamında performans sergiledi.

SEVGİ VAROL, fagot
1996 yılında Ankara'da doğdu. 2004 yılında Doç. Ahter Destan yönetimindeki Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu'na katıldı. Şimdi Ankapella Korosu olarak devam eden bu koroyla yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi ve birçok yarışmaya katılarak ödüller aldı. 2007 yılında Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı fagot bölümünü kazanarak Gülnur Kurt ile çalışmaya başladı. Sedat Civelek ile oda müziği çalışmaları yapıp birçok konser verdi. 2010 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kazandı ve 5 yıl bu orkestranın bünyesinde bulunarak çeşitli konserler verip Gülsin Onay, Ayhan Uştuk, Şenol Talınlı, Aykut Çınar ve Fazıl Say gibi ünlü solistlere eşlik etti. 2013 yılında TürkAlman-Fransız Gençlik Orkestrası'nı kazandı. Hacettepe Ankara Devlet Konservatuvarı'ndaki lise eğitimini tamamladıktan sonra 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ni burslu olarak kazanıp fagot çalışmalarına Ozan Evruk'la devam etmeye başladı. Solo ve küçük topluluklar olarak birçok konser verdi. Klaus Thunemann, Sergio Azzolini, Matthias Racz ve Stefano Canuti gibi dünyaca ünlü fagotçuların ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. 2010 yılından bu yana Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk-Alman-Fransız Gençlik Orkestrası, Hacettepe Gençlik Senfoni Orkestrası, Hacettepe Akademik Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Hitit Filarmoni Orkestrası, Bilkent Gençlik ve Bilkent Senfoni Orkestrası'nda yer alıp çeşitli konserler vermiş, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Tolga Taviş, Naci Özgüç, Işın Metin, Orhun Orhon, Burak Tüzün, Erol Erdinç ve Julien Masmondet gibi şeflerle çalışma fırsatı bulmuştur. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde eğitim gören Sevgi Varol Lisans 4 öğrencisi olarak Ozan Evruk'la çalışmalarına devam etmektedir.

İLAYDA YILMAZ, klarinet
2001 yılında doğdu. Müzik eğitimine babasından dersler alarak başladı. 2012 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Ortaokulu'nun klarnet bölümünü burslu olarak kazandı. 2015 yılında Michel Arrignon ile çalıştı. 2016 yılında Bulgaristan'da ki ISA Allegra Akademisinde Fabio di Casola'nın ustalık sınıfına katıldı. 2017 yılında Fransa'da Académie Musicale de Villecroze tarafından düzenlenen ustalık sınıfını burslu kazandı ve François Benda ile çalıştı. Türkiye'de Nusret İspir ve Gültekin Ulutaş gibi isimlerle çalıştı. Ellen Jewett ile oda müziği çalıştı. Bulgaristan'da düzenlenen 13th Young Virtuosos Yarışmasına katıldı. Isparta'nın Eğirdir ilçesinde düzenlenen oda müziği yarışmasında 1. Kategoride birincilik ödülünü Kiana Trio ile kazandı. 2014 yılından beri Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası'nda çalıyor. Mozarthaus, Bilkent Konser Salonu gibi salonlarda bir çok konsere katıldı. Rustam Rahmedov ile sürekli olarak resitaller vermektedir. Halen klarnet öğrenimine Selen Akçora ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde devam etmektedir.