TUNA BİLGİN & AKSEL BAŞARAN PİYANO RESİTALİ

GENÇ YETENEKLER KONSERLERİ
TUNA BİLGİN & AKSEL BAŞARAN
PİYANO RESİTALİ
9 Mayıs 2018 Çarşamba, 20.00

Yeni neslin başarılı piyanistleri Tuna Bilgin ve Aksel Başaran, Johann Sebastian Bach ve Sergei Rachmaninoff’un eserlerinden derlenen bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.


Resital Programı:

J.S. BACH | Partita No.2, BWV 826
Sinfonia
Allemande
Courante
Sarabande
Rondeau
Capriccio

S. RACHMANINOV | Moments musicaux, Op.16
No 1. Andantino
No 3. Andante Cantabile
No 4. Presto

Tuna Bilgin, piyano

-ARA-

J.S. BACH | Prelüd ve Füg BWV 889, la minör
S. RACHMANINOV | Corelli'nin Bir Teması Üzerine Varyasyonlar, Op.42

Aksel Başaran, piyano

Resital süresi: yaklaşık 60 dakika


TUNA BİLGİN
2003’te İzmir’de doğdu. 7 yaşında Doç.Cemile Cabbarova ile piyano derslerine başladı. 2013’te 1.si düzenlenen Mozart Akademi Ulusal Piyano Yarışması’nda 1.oldu. 2013’te Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’nun sınavına girdi ve Prof.Gülnara Aziz’in sınıfına girmeye hak kazandı. 2015 yılında İzmir’de düzenlenen Gülsin Onay’ın jüri başkanı olduğu 1.si düzenlenen Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda Saygun Özel Ödülü ve 1.lik ödülünü kazandı. Çeşitli radyo programlarına katıldı. Gülsin Onay, Ferit Adıgüzelzade, Stanislav Loudenitch, Nikolay Demidenko, Misha Dasic, Vyacheslav Gryaznov, Martin Roscoe, Anika Vavic, Emre Şen, Emre Yavuz, Ilya Kondratiev, Hüseyin Sermet, Mauricio Vallina ve Muhiddin Dürrüoğlu’nun ustalık sınıflarına katıldı. 2015 ve 2016 yıllarında Gümüşlük Festivali’ne masterclass öğrencisi olarak katıldı. Erimtan Müzesi, Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, İzmir AASSM, İzmir Sanat ,İzmir Fransız Kültür, Antalya Piyano Festivali, The Podium Hall gibi mekanlarda konser verdi. 2016 Nisan ayında İzmir AASSM’de Şef İbrahim Yazıcı şefliğinde ilk orkestra konserini gerçekleştirdi .Rusya St.Petersburg’da Valery Gergiev ve Mira Jevtich’in organizatörlüğünü yaptığı Dünya çapında bilinen Mariinsky Festivali’nde resital verdi.2017 Ağustos ayında 14.sü düzenlenen Gümüşlük Müzik Festivali'nin Uluslararası 4.Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması'nda B Kategorisinde 1.liği ve En İyi Saygun Yorumcusu Ödülü'nü kazandı. 2017 Donizetti Yılın 18 yaş altı çıkış yapan genç sanatçı ödülüne aday gösterildi. Tekirdağ Gülsin Onay Piyano günlerinde en genç solist (13 yaş) olarak resital verdi. Gülnara Aziz’in sınıf konserlerinde çaldı, çeşitli ekinliklerde yer alan Bilgin’in beste çalışmaları da bulunmaktadır.

AKSEL BAŞARAN
Piyano eğitimine Prof. Binnur Ekber ile başladı. Daha sonra 2011 Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'ne girerek profesyonel eğitimine Prof. Gülnara Aziz ile başladı. Halen aynı okulun lisans bölümüne eğitimine Prof. Aziz ile devam etmektedir. Eğitimi süresince Stanislav Loudenitch, Robert Levin, Jean-François Heisser gibi ustalara çalma şansını bulmuştur.