JURA MARGULİS, PİYANO RESİTALİ

"SİHİRLİ PARMAKLAR"
JURA MARGULİS, PİYANO RESİTALİ
13 Mayıs 2018 Pazar, 18.00

Etkileşimli ve duygusal performanslarının yanı sıra, tuşe zenginliği ve olağanüstü virtüözitesi ile uluslararası üne sahip, 2015 yılında Martha Argerich ile kaydettiği duo albümü ile müzik çevrelerinden büyük övgü alan usta piyanist Jura Margulis, 13 Mayıs Pazar günü Mozarthaus'a konuk oluyor.


Resital Programı:

D. SCARLATTI | Altı Sonat
Fa minör, Andante Moderato
Mi Majör, Allegro
Re major, Presto
Re minör, Moderato “Pastorale”
Mi Majör, Andante commodo
Re minör, Allegro “Toccata”

- ARA-

P. I. TCHAIKOVSKY | Dumka, Op. 59, “Russian Scenes”

S. RACHMANINOFF | Dört Prelüd
Re Majör, Andante cantabile Op. 23, Nr. 4
Si minor, Lento, Op. 32, Nr. 10
Sol diyez minör, Allegro, Op.32, Nr. 12
Sol minör, Alla marcia Op. 23, Nr. 5

JURA MARGULIS, piyano

“...dürtüsel ve felsefik bir performans”

Frankfurter Allgemeine Zeitung “

...mükemmel piyanizm, son derece müzikal bir yorum”

Los Angeles Times“

...devasa bir güç rezervi” “ ...doğal bir virtüözite”

Washington Post

“… zamanımızın izleyicileri için mükemmel bir Beethoven yorumu… akıcı bir lirizm… her bir müzik cümlesinde kendini belli eden hayal gücü, özgünlük ve müzikal kalite”

Fort Worth Star-Telegram

Solistlik yaptığı orkestralar arasında; The Russian National Orchestra, Charles Dutoit yönetiminde The Montreal Symphony Orchestra, The Südwestrundfunk Orchestra, The Memphis Symphony Orchestra, The National Orchestra of Venezuela, The Thailand Philharmonic Orchestra, The Prague Symphony Orchestra ve The Orchestra della Svizzera Italiana bulunmaktadır.

Margulis, Schleswig Holstein Müzik Festivali, Berliner Festwochen (Berlin) Philharmonic Hall, Verbier, Lugano, Sommets du Classique Festivals (İsviçre), the Argerich-Beppu Müzik Festivali (Japonya) ve Salzburger Festspiele (Avusturya) gibi dünyanın en önemli müzik festivallerinde çalmıştır. Aralarında Busoni (Italya) ve Guardian (İrlanda)’nın da bulunduğu birçok uluslararası yarişmadan ödülle dönmüştür. Avrupa Kültür Vakfı tarafından kendisine prestijli “Pro Europa Ödülü” verilmiştir.

Piyanistin Martha Argerich ile kaydettiği son albümü 2015’te yayınlanmıştır. Bu CD’de yer alan ve sanatçıya ait olan Night on Bald Mountain transkripsiyonu, müzik çevrelerinden büyük övgü alarak “akıllara durgunluk verici....şeytani.... parlak bir başarı” olarak nitelendirilmiştir.

Margulis’in Sony, Ars Musici ve Oehms Classics tarafından yayınlanmış, geniş bir repertuvarı kapsayan 10 adet albümü bulunmaktadır. Bu albümler oldukça ilgi çekmiştir ve aralarında Fono Forum “Referans Kayıt” ve Deutschen Schallplattenkritik “Bestenliste” bulunduğu pek çok ödül almıştır. Bach’tan Caplet’e piyano transkripsiyonlarının yer aldığı 2007 yılında yayınlanmış albümü, KlassikHeute tarafından “10/10 Artistik Kalite” ödülüne layık görülmüştür. Yorumda albümden şöyle bahsedilmektedir; “Horowitz’in eski RCA kayıtlarından beri böylesine sahneden taşan bir Saint-Saints “Dance Macabre”performansıyla karşılaşmadık”. Klassik.com ayrıca albüme en yüksek notu vererek Margulis hakkında “Ne kadar övülse azdır” yorumunda bulunmuştur. Margulis’in 2009’da yayınlanan Bach, Beethoven, Brahms ve Berg’in eserlerinden oluşan solo albümü hakkında All Music Guide: “Bu CD bu yılın en iyi icra edilmiş ve en zengin programlı albümleri arasında yer almaktadır” yorumunu yapmıştır. 2011 yılında kardeşi Alissa Margulis ile Liszt’in tüm keman ve piyano eserelerini yorumladıkları CD kaydı yayınlanmıştır.

Oda müziği alanında da aktif olan Margulis, Dmitry Sitkovetsky, Lilya ZIlberstein, Alissa ve Natalia Margulis, Arnold Bezuyen, Moscow Virtuosi Solistleri, Chicago Senfoni Orkestrası üyeleri ve Moscow String Quartet ile konserler vermiştir. Ayrıca Marta Argerich ile Almanya, İsviçre, Japonya ve Amerika’da duo resitaller gerçekleştirmiştir. Son yıllarda, Amerika’da; New York, Chicago, Los Angeles, St. Louis, Dallas, Cincinnati, Salt Lake City, Little Rock, Tulsa, Carmel, Austin, Phoenix, San Jose, Minneapolis, Memphis’de ve Amerika dışında; Frankfurt, Düsseldorf, Hamburg, Freiburg, Elmau, Berlin, Bologna, Brüksel, Bayrut, Budapeşte, Bangkok, Barcelona, Pekin, Paris, Madrid, Yerevan, Varşova, Almaty, Lugano, Kudüs, Tel Aviv, Tiblis, Thessaloniki, Tokyo, Tallin, Sapporo, Seul, Shenzhen, Salzburg, Viyana, Moskova, ve St. Petersburg’daki konserleri ile övgüler almıştır.

Margulis’in elliden fazla kaydı itunes üzerinden yayınlanmıştır. Solistlik kariyerinin yanısıra pedagog kimliği ile de ön plana çıkan Margulis, aralarında Amerika, Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Portekiz, Macaristan gibi birçok ülkede master class çalışmaları gerçekleştirmiştir. Margulis düzenli olarak uluslararası piyano yarışmalarında jüri olarak yer almaktadır.