UTKU AŞAN, PİYANO RESİTALİ

ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONSERİ
UTKU AŞAN, PİYANO RESİTALİ
19 Mayıs 2018 Cumartesi, 20.00

Yeni neslin başarılı piyanistlerinden Utku Aşan Bach,Beethoven, Chopin ve Debusy’nin eserlerinden derlenen bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

Resital Programı:

J.S. BACH | Prelüd ve Füg 2. Kitap:
BWV 876, Mi Bemol Majör

L. van BEETHOVEN | Piyano Sonatı Op.2 No.3, Do Majör
- Allegro con brio
- Adagio
- Scherzo
-Allegro
- Allegro assai

F. CHOPIN | Etüd Op.25 No.12 | Scherzo Op.39 No.3

C. DEBUSSY | Images 2. Kitap ‘’Poissons d’or’’ (Altın Balık)

Program Süresi : Yaklaşık 60 dakika

UTKU AŞAN, piyano
1999’da İstanbul’da doğan Utku Aşan 7 yaşında piyanoyla tanıştı.İlk resitalini 2012’de Maltepe Üniversitesi’nde verdi. Orkestra ile solist olarak ilk konserini ise, seçmeleri kazanarak MSGSÜ Genç Orkestra ile 2013’te Robert Kolej’de vermiştir.Bugüne kadar Gümüşlük Piyano Festivali 2012, AIMA ‘’İdil Biret ile genç yetenekler konseri’’ 2014, İş Sanat Parlayan Yıldızlar Konseri 2014, Antalya Piyano Festivali ‘’Kamuran Gündemir anısına Genç Yıldızlar konseri’’ 2015, Akbank Sanat Piyano Günleri 2015 gibi organizasyonlarda yer alan Asan, Oxford, Ankara (CSO), Antalya, Bodrum ve İstanbul gibi şehirlerde resital ve konserler vermiştir.

Utku Aşan 2016’da düzenlenen Bursa Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması’nda 2. oldu. Ardından Almanya’da düzenlenen ‘’Musical Fireworks’’ piyano yarışmasına davet edildi ve bu yarışmada da 2. oldu. (2017)Eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Ece Demirci ile sürdüren genç sanatçı, aynı zamanda Hüseyin Sermet, İdil Biret, Gülsin Onay, Lilya Zilberstein, Denis Kozukhin, Herbert Schuch, Muza Rubackyte, Johan Schmidt gibi önde gelen piyanistlerle de masterclasslar yapmıştır.

Utku Aşan için ünlü piyano virtüözlerinin görüşleri :
İdil Biret, ’’Utku Asan müziğin problemlerini hızla kavrayıp bunları çözebilecek zekaya sahip çok yetenekli genç bir piyanistimizdir. Yorumlarındaki form anlayışı ve doğal farklılık en etkileyici özelliklerindendir’’ dedi.
Hüseyin Sermet, ‘’H. Sermet Utku’yu savunuyor, kendisine ders verme fırsatı oldukça bunu zevkle yapacak ve Utku’nun her türlü desteği hak ettiğini düşünüyor. Zira Utku’da bu istidat var’’ dedi.
Denis Kozukhin, ‘’Utku’yu bir başyapıtta dinledim. Bence çok güçlü tekniği,çok parlak zekası ve doğal müzik yeteneği ile kabiliyetli bir genç piyanist. Yeni bilgilere çok hızlı uyum sağlıyor ve inanıyorum ki çok parlak bir gelecek var önünde.’’ dedi.