ARYALARLA BİR AKŞAM

ARYALARLA BİR AKŞAM
5 Mayıs 2018 Cumartesi, 20.00

Soprano Sezgi Elhüseyni ve piyanist Gülüm Sürmen Ötenel, Rossini, Bellini, Verdi, Rachmaninoff, Puccini, Mozart, Arditi, Villa-Lobos, Britten, Cunegunde’nin eserlerinin yer aldığı zengin bir program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.

SEZGİ ELHÜSEYNİ, soprano
GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL, piyano

Konser Programı:

G. ROSSINI | SEVİL BERBERİ, Rosina “Una voce poco fa”
V. BELLINI | LA SONNAMBULA, Amina “ Ah! Non credea mirarti… Ah! Non giunge”
G. VERDI | RIGOLETTO, Gilda “Gualtier Malde… Caro nome”
S. RACHMANINOFF | Lied, Op. 21 No. 7 “Zdes’khorosho”
G. PUCCINI | LA BOHEME, Musetta “Quando Me’n Vo”
W. A. MOZART | SİHİRLİ FLÜT, Gece Kraliçesi “Der Hölle Rache”
L. ARDITI | Il Bacio
H. VILLA-LOBOS | Melodia Sentimental
B. BRITTEN | CANTIDE, Cunegunde "Glitter and be Gay"

SEZGİ ELHÜSEYNİ, soprano
1982 yılında Diyarbakır’da doğdu. 2004 yılında “okul birinciliği” ile mezun olduğu Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü’nde şan eğitimini Hülya KAZAN ile tamamladı. 2007-2010 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Şan Pedagogu Müjde Çeliktaş ile vokal teknik, 2004-2007 yılları arasında Piyanist ArtemMakarov ile yorum ve repertuar üzerine çalıştı.

Mezuniyetinden sonra çeşitli dernek ve kurumlar yararına resitaller verdi, konserlerde yer aldı.Anadolu Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile konserler gerçekleştirdi.
2006 yılında İtalya, Milano La Scala Akademisi’nde Leyla Gencer’e dinleti yapıp çalışma şansı buldu.

Soprano FiorellaBurato ve Bariton Giorgio Cebrian ile masterclass çalışmalarında bulundu.

Mayıs 2011'de Roma Ulusal Santa Cecilia Akademisi'nin opera stüdyo programına kabul edilerek; ünlü Soprano RenataScotto'yla yorum ve repertuvar, AnnaVandi'yle vokal teknik, CesareScarton 'la diksiyon ve sahne üzerine çalıştı, program sonunda gerçekleştirilen konsere seçilerek konserde yer aldı.

29. Uluslararası HansGaborBelvedere Şan Yarışması Türkiye seçmelerinde başarılı olup Viyana’daki finallerde yarıştı.

2009’dan bu yana Samsun Devlet Opera ve Balesi kadrosunda çalışmaktadır. G.Puccini-La Boheme /Musetta, O.Demiriş-IV. Murat /Dilfigar (4.Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde de temsil yaptı), W.A.Mozart-Sihirli Flüt / Gece Kraliçesi, G.Verdi-Maskeli Balo /Oscar, W.A.Mozart-Saraydan Kız Kaçırma /Blondchen (Antalya Devlet Opera ve Balesi, Konuk Sanatçı), G.Bizet-Carmen /Frasquita, G.Donizetti-Rita /Rita, G.Rossini -Sevil Berberi /Rosina, E.Kalman-Kontes Mariza /Manja, J.Strauss-Venedik’te Bir Gece /Annina, T.Erdener-İstanbulname /Zeliha, G.C.Menotti-The Telephone /Lucy(A.Ü.Konservatuarı’nda mezuniyet projesi) oynadığı roller arasındadır.

2015-2016 ve 2016-2017 SAMDOB yıllık programlarında yer alan, hazırlayanları arasında bulunduğu Bir Nefes Kadın / Sahneli Konser’ inde solist olarak, soprano repertuarındaki 9 önemli eserden aryalar seslendirdi.W.A.Mozart-Saraydan Kız Kaçırma /Konstanze, Figaro’nun Düğünü /Susanna, Don Giovnni /Zerlina; G.Donizetti-Lucia diLammermoor /Lucia, Aşk İksiri /Adina; G.Verdi-Rigoletto /Gilda, La Traviata / Violetta; J.Offenbach-Hoffmann’ın Masalları /Olympia; J.Strauss-Yarasa /Adele; U.Hacibeyov-Arşın Mal Alan /Golcehre rolleri ve C.Orff / Carmina Burana, G.B.Pergolesi / Stabat Mater, G.Rossini / Stabat Mater, W.A.Mozart / Motet repertuarındaki eserler arasındadır.

2012 yılından bu yana tango eğitimi alıp dans etmektedir.

GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL, piyano
Piyano eğitimine altı yaşında başlayan Gülüm Ötenel, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü kazanarak, on yıldan oluşan konservatuvar eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Ayşe Savaşır ile sürdürdü. Orkestra ve koro şefi Walter Strauss ile de müzikal yorum çalıştı.

Piyano eğitimine 2000-2003 yılları arasında Almanya Hannover Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Bernd Goetzke ile devam etti. Almanya ve Belçika’ da birçok resital ve oda müziği konserleri verdi. 2004 yılından itibaren Yüksek Lisans eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ nde Prof. Ersin Onay ile başladı. 2006 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl Doktora (Sanatta Yeterlik) çalışmalarına Prof.Ersin Onay ile devam etti.

2005 yılından bu yana İstanbul, Ankara, Malatya, İsviçre; Bern Türk Büyükelçiliği’nin himayelerinde Bern Konservatuarı’nda resitaller verdi. 2006 yılında kurulan ve halen aktif olan Anka Trio ile İzmir, Ankara ve Eskişehir’de oda müziği konserleri yaptı.(Anka Trio: Piyano, Gülüm Sürmen, Obua, Ayşe Sezer; Antalya Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi, Fagot, Engin Güngördü; Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Sanatçısı). Vladimir Ashkenazy , Kamran İnce, Peter Breiner gibi müzisyenlerle birlikte çeşitli konser ve kayıtlarda çalışma fırsatı buldu.

TRT Ankara Radyosu için Chopin ve Liszt’in eserlerinden oluşan bir radyo bandı hazırladı. 2008 yılı Mart ayında Estonyalı Şef Anu Tali yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Liszt 1.Piyano Konçertosunu icra etti. 2009 yılında Doktora (Sanatta Yeterlik) eğitimini Prof.Ersin Onay ile tamamlayan Gülüm Ötenel, 2003 yılından beri nefesli ve yaylı sazlar eşlikçiliği, şan korrepetitörlüğü ve piyano öğretmenliği yapmaktadır. Gülüm Ötenel, 2010 yılından itibaren çalışmaya başladığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ nda öğretim üyesidir ve görevine Doçent olarak devam etmektedir.