MOZART KONSERLERİ - PİYANOLU ÜÇLÜLER

MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
PİYANOLU ÜÇLÜLER
BOSPHORUS TRIO
20 Ekim 2018 Cumartesi, 20.00

Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konuğu Bosphorus Trio. Programda Wolfgang Amadeus Mozart’ın KV 254, KV 496 ve KV 502 eser sayılı piyanolu üçlüleri seslendirilecek.

ÖZGECAN GÜNÖZ, keman
ÇAĞLAYAN ÇETİN, viyolonsel
ÖZGÜR ÜNALDI, piyano

Konser Programı:

W. A. MOZART Trio KV 254 – Divertimento (22”)
- Allegro assai
- Adagio- Rondeau

W. A. MOZART Trio KV 496 – Sonata (25”)
- Allegro- Andante
- Allegretto – Tema ve varyasyonlar

W. A. MOZART Trio KV 502 (22”)
- Allegro
- Larghetto
- Allegretto

BOSPHORUS TRIO
Bosphorus Trio, keman, çello ve piyano için yazılmış geniş bir oda müziği repertuarına yeni bir soluk getirip dinleyiciyle buluşturmak için mesafeleri idealleriyle aşıp bir araya gelen, profesyonel kariyerlerini güçlü bir amatör ruhla birleştirmeyi başaran üç genç ve çalışkan yorumcu tarafından kurulmuştur. Kurulduktan sonra kısa zamanda radyo programlarında, müzisyen ve klasik müzik çevrelerinde adından sıklıkla söz ettirirken birçok prestijli salonda konserler vermeye başlamıştır.

“Önce biz” parolasıyla Türk bestecilerin eserlerini ortaya çıkartmayı, çarpıcı ve ilham verecek yorumlarıyla konser dinleyicilerinde iz bırakmayı, kayıt projeleriyle ise ölümsüzleştirmeyi ilkeleri olarak belirleyen Bosphorus Trio, bu yönde adımlar atmaya kurulur kurulmaz başlamıştır. Şüphesiz ki buna en iyi örnek, yazılışından 68 yıl sonra Ferit Tüzün’ün Piyanolu Trio’sunun notasını ortaya çıkartarak Süreyya Operası’nda başarıyla gerçekleştirdikleri İstanbul prömiyerdir. Türk bestecilerin yanında klasik trio repertuarının köklü eserlerine de yeni bir bakış açısı kazandırmayı, adeta dünyada ilk kez seslendirircesine yorumlamayı hedefleyen Bosphorus Trio, müziğe, sanata ve kültüre katkı yapabilmek için eşine az rastlanır bir şekilde emek veren, yorulmayan, bıkmayan üç kişi değil, aslında tek bir enstrümandır.

Grup üyelerinden Özgecan Günöz, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın başkemancı yardımcısı olup, grubun viyolonsel sanatçısı Çağlayan Çetin, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi olmakla birlikte, Orkestra Sion'un viyolonsel grup şefliğini yapmakta ve piyano sanatçısı Özgür Ünaldı ise Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Bosphorus Trio yeni bir topluluk olmasına rağmen bugüne kadar Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Klasik Keyifler Oda Müziği Günleri, Byzanthe Oda Müziği Festivali gibi prestijli festivallerde yer almış, şef Raoul Grüneis yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven Üçlü Konçerto’yu solist olarak yorumlamış, Albert Long Hall, Süreyya Operası, ODAMER, CSO Konser Salonu, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi, UÜDK Uygulama Salonu, Erimtan Müzesi gibi Türkiye’nin önemli sanat mekanlarında konserler gerçekleştirmiş, övgüler almıştır.

İtalya’nın Siena kentinde yaklaşık bir asırdır düzenlenen, dünyanın en köklü yaz akademilerinden ‘Uluslararası Chigiana Akademisi’nde Alban Berg Quartet’in birinci kemancısı Günter Pichler ile aktif olarak çalışma hakkını elde eden Bosphorus Trio, akademi sonunda Günter Pichler’in referans ve tavsiyeleriyle az sayıda katılımcının elde edebildiği ‘Merit Diploma’ sahibi olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Siena’da “Palazzo Chigi Saracini”de gerçekleşen konserde L. van Beethoven’ın “Hayalet” başlıklı üçlüsünü başarıyla seslendirmiş, otoritelerden övgüler almıştır.

Kurulduğu günden beri seçkin müzik çevrelerinden, dinleyicilerden gelen olumlu eleştiriler, önemli organizasyonlardan gelen konser teklifleri bu dinamik oda müziği grubunu daha da cesaretlendirmekte, özgün yorumlarıyla donanmış zengin bir repertuarı taşıyan, Marmara'dan dünyaya açılan güçlü bir kültür gemisi olma yolunda adımlar atmaya devam etmektedir.

‘Notacini.com’un destek ve girişimi sayesinde dünyaca ünlü Baerenreiter Yayınevi ile nota sponsorluğu anlaşması imzalayan Bosphorus Trio, oda müziği edisyonları arasında “en iyi” olarak bilinen Baerenreiter Urtext ile prova ve konserlerini gerçekleştirmektedir.