MOZART KONSERLERİ - DÖRT EL İÇİN PİYANO ESERLERİ

MOZARTHAUS 6.YILINDA
MOZART KONSERLERİ
DÖRT EL İÇİN PİYANO ESERLERİ
GÜLNARA AZİZ & GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
24 Ekim 2018 Çarşamba, 20.00

Mozarthaus’ta Ekim ayı boyunca devam edecek Mozart Konserleri serisinin bu haftaki konukları Gülnara Aziz ve Güler Demirova Györffy. Aziz ve Györffy, Wolfgang Amadeus Mozart’ın dört el için bestelediği sonatlarını, fantazi ve varyasyonlarını yorumlayacak.

GÜLNARA AZİZ & GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY, piyano

PROGRAM:

W.A. MOZART Dört El Piyano İçin Sonat KV 521, Do Majör (25”)

1. Allegro
2. Andante
3. Allegretto
W. A. MOZART Fantasia KV 608, fa minör (12”)

W.A. MOZART Andante mit fünf Variationen KV 501, Sol Majör (10”)

W.A. MOZART Dört El Piyano İçin Sonat KV 381 (123a, Re Majör (15”)

1. Allegro
2. Andante
3. Allegro molto

“Nozze di Figaro” Operası’ndan Uvertür (5”)
4 El İçin Düzenleme: C.Czerny

GÜLNARA AZİZ
Özbekistan Cumhuriyetinde doğdu. İlk müzik derslerini babası Fattah Nazarov’dan aldı. Eğitimine Moskova Devlet Konservatuvar’ına bağlı Merkezi Müzik Okulu’nda devam etti. 11 yaşında Veronika Dudarova yönetimindeki Senfoni Orkestrası ile Fattah Nazarov’un Piyano Konçertosu’nu Kremlin Sarayı’nda seslendirdi. 1977 yılında Moskova Tchaykovsky adına Devlet Konservatuvar’ından mezun oldu ve aynı okulda doktorasını Prof. Alexey Nasedkin’le sürdürdü. Konservatuvardayken Yury Bashmet, Mikhail Pletnyov gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.
1979 yılından itibaren Taşkent Devlet Konservatuvar’ında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli resitaller verdi, senfoni orkestralar eşliğinde Bach, Mozart, Beethoven, Rahmaninoff, Prokofyev gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi, radyo kayıtları yaptı.
1979-1985 yılları arasında Özbekistan Devlet Filarmonisi solisti oldu. Aynı zamanında Taşkent Devlet Konservatuvar’ında doçent olarak çalıştı. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan gibi ülkelerde turneler gerçekleştirmiştir.
1994-2016 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür.
2016 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda Profesör olarak görevini sürdüren Gülnara Aziz’in öğrencileri birçok uluslararası ve ulusal yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Gülnara Aziz, verdiği oda müzigi konserleri ve resitaller ile solistlik kariyerine devam etmektedir .

GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.

1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 - 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.2000 yıldan itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır. Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.