ATATÜRK'ÜN ANISINA

ATATÜRK'ÜN ANISINA
METİS QUINTET & BERKCAN AKINCI
10 Kasım 2018 Cumartesi, 20.00

Metis Quintet ve bariton Berkcan Akıncı’nın yer alacağı bu özel konserde sanatçılar 10 Kasım Cumartesi akşamı müzikseverlerle buluşacaklar.

Metis Quintet

Onur EVREN - Keman
TULYA YILMAZ, keman
BELMA TAHAN, viyola
BESTE ÜNAL, viyolonsel
CEM ÇELİKSIRT, gitar
BERKCAN AKINCI, bariton


Konser Programı:

Leo Brouwer - from Yesterday to Penny Lane
Beatles Covers

Metis Quintet

ARA

Ah Ch’in Felice - A. VIVALDI
Stille Amare - G. F. HANDEL
Alto Giove - N. PORPORA
El Pano Moruno - M. FALLA
Nana - M. FALLA
El Vito - J. OBRADORS

Metis Quintet & Berkcan AKINCI


ONUR EVREN - Keman
1995 yılında Adana'da doğdu. Keman eğitimine 2004 yılında Prof. Hakan Çuhadar ile Çukurova Üniversite Devlet konservatuarında başladı.2006 yılında CAKA-İstanbul ve Kıbrıs konserlerinde yer aldı.2007-2013 yılları arasında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasında çaldı.2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuarı yaylı çalgılar lise bölümüne yatay geçiş yaparak eğitimini Ludmila Sirotina,Ildiko Moog,Prof.Reyyan Yücelen Başaran ile sürdürdü. Ayrıca Igor Tkatchouk, Alexander Vinnitski,Ellen Jewett,Özcan Ulucan ve Cihat Aşkın isimlerle çalıştı.2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuarı keman bölümünden mezun oldu. Şu an Yüksek lisans eğitimini Prof. Reyyan Yücelen Başaran ile sürdürmektedir.

TULYA YILMAZ, keman
1991 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine opera sanatçısı ve keman metodu yazarı Ömer Can ile başladı. 1999 yılında Başkent Oda Orkestrası eşliğinde ilk konserini verdi. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı keman bölümünü kazanarak Prof. Reyyan YÜCELEN BAŞARAN’ın öğrencisi oldu. Argun DEFNE ile solfej, İlya SİROTİN ile oda müziği çalıştı. Eğitim hayatı süresince Hacettepe Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda çaldı. Suna KAN, Tuncay YILMAZ ve Joshua EPSTEİN’ın ustalık sınıflarına katıldı. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman bölümü yüksek lisans eğitimine Prof. M. Orhan AHISKAL ile başladı. 2015-2017 yılları arasında K.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı.

BELMA TAHAN, viyola
Belma Tahan; müzik hayatına 5 yaşında piyano ile başladı. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü’ne girerek orta öğrenimini Doç. B. Bediz Kınıklı ile devam ettirdi. Öğrenim süreci boyunca Dr. Mansur Özen ve Prof. Enver Tufan ile profesyonel olarak piyano çalışmalarını sürdürdü. Ömer Can ile keman çalışmalarına başladı. Uluslararası müzik akademileri, master class, viyola kamp programlarında ve konserlerinde yer aldı, viyola dalında Valery Oistrakh, Hartmut Lindemann, Tatjana Masurenko gibi pek çok eğitimci ve sanatçıyla çalıştı. The Associated Board of The Royal Schools of Music sınavlarına Viyola, Piyano ve Teori alanlarında katılarak takdir belgeleri aldı. 2000 yılında özel davet üzerine Almanya Münster'e gidip Prof. Hartmut Lindemann ile çalışmalarına devam etti. 2006 yılından itibaren Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sanat Dalı Başkanı Prof. Betil Başeğmezler’le sürdürüp, 2008 yılında iyi bir derece ile mezun oldu. 2012 yılında Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Programını bitirdi. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans eğitimine Prof. Betil Başeğmezler ile devam etti. Tüm müzik hayatı boyunca birçok solo konser ve Hacettepe Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatroları, Orkestra Akademik Başkent, Orkestra@Modern, Elegia Oda Orkestrası gibi pek çok toplulukta görev alarak, yurt içi ve yurt dışı konserlerde yer almış ve almakta olup, 2016 yılından beri özel eğitim kurumunda keman ve piyano eğitmenliği yapmaktadır.

BESTE ÜNAL, viyolonsel
1995 yılında Ankara'da doğdu. Küçük yaşlarda solfej ve teori derslerine başladı. Ankara TRT Çocuk Korosu ve sonrasında Başkent Çoksesli Çocuk Korosuna devam etti. Orkestra Akademik Başkent ile konserler verdi. Aynı yıllarda Başkent Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Sertifika Programına katıldı ve burada ilk viyolonsel derslerine Şerif Can Ünver ile başlayıp solfej ve teorik dersleri Erdoğan Okyay ile sürdürdü. Sertifika Programı çerçevesinde birçok konser verdi. 2008 yılında dereceyle Ankara Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazandı. Bu 4 yıllık süre içerisinde Tufan Tahir Tolga, Şinasi Çilden, Şebnem Orhan ve daha birçok isimle çalıştı, festivallere ve yarışmalara katıldı. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Viyolonsel Bölümü’nü (%100 tam burslu) kazandı. Çalışmalarına Şerif Can Ünver ile devam etti. Başkent Oda Orkestrası ve birçok quartet, trio grubuyla daha konser veremeye devam etmektedir.

CEM ÇELİKSIRT, gitar
Bafra doğumlu Cem Celiksirt, gitar ile küçük yaşlarda Mersin'de tanıştı. Utku ve Mehmet Özkanoğlu ile başlayan calismalarini 2016 yilinda Almanya'nin Detmold Müzik Akademisi'nde önce Prof Dale Kavanagh'ın sınıfından daha sonra Prof. Thomas Kirchhoff’un sınıfında „Detmolder Konzertexamen“ diplomasi ile tamamladı. Detmold Oda Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Heilbronner Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademi Başkent, Lukas David Ensemble, Amadeus Guitar Duo, Gran Guitarra Quartett gibi grup ve orkestralarla birlikte sahneye çıkan Çeliksırt, Gevelsberg, Iserlohn, Hamilton, Barcelona, ve daha pek çok gitar festivalinde sahne almış olup Carlo Domeniconi, Terukaku Yamashita, Jaime Muthesius ve Sinan Erşahin gibi isimler kendisine eserler ithaf etmişlerdir. Cem Çeliksırt 2017’den beri Ankara’da yaşamakta ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

BERKCAN AKINCI, bariton
1987 yılında Ankara’da doğdu. İlköğreniminden itibaren özel korolarda Korist ve Solist Sanatçı olarak görev aldı. 2006 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bas Tuncay Kurtoğlu ile profesyonel şan çalışmalarına başladı ve aynı sene Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Şarkıcılığı Ana Sanat Dalı’na ikincilikle ve burslu olarak kabul edildi. Lisans eğitimi süresince Merih Kazbek ile şan, Erdoğan Okyay ile Koro, Gülüm Ötenel ile Korrepetisyon, Edip Arman ile Lied, Kantat ve Oratoryo yorumu çalışmış; okulu bünyesinde de başarılı konserler vermiştir. 2012 yılında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimini Tenor Prof. Mustafa Yurdakul ve Piyanist Doç. Gülüm Ötenel ile tamamladı. Yüksek Lisansı sırasına Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında Başkent Üniversitesi'nde düzenlenen dünyaca ünlü Bas Burak BİLGİLİ ve ses pedagogu Ümit Daşdöğen' in düzenledikleri ustalık sınıfına ve Burak BilgİLİ’nin daveti üzerine kendisinin Türkiye’de düzenlediği bütün ustalık sınıflarına aktif olarak katılmıştır. 2013 yılında 4. Çağdaş İtalyan Film Günlerinin açılış konserini Orkestra Akademik Başkent eşliğinde gerçekleştirdi ve Başkent Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Mehmet Haberal Kültür ve Sanat Günleri’nde solist sanatçı olarak görev aldı. 2014 yılında Darüşşafaka Cemiyeti’nin Ankara’da düzenlenen bağış gecesine solist sanatçı olarak ve İstanbul’da düzenlenen 14th Middle East Transplantation Congress’e açılış konserini yapmak üzere Şef Ertuğ Korkmaz ve Orkestra Akademik Başkent ile solist olarak davet edildi. Aynı sene yüksek lisans derecesini birincilikle almıştır. 2015 yılında İtalyan Büyükelçiliğinin düzenlemiş olduğu İtalya’nın Cumhuriyet Oluşu kutlamalarına, Orkestra Akademik Başkent ve Şef Ertuğ Korkmaz eşliğinde solist olarak ve ayrıca İtalya Milli Savunma Günü kutlaması için, Piyanist Gülüm Sürmen Ötenel ile bir resital vermek üzere davet edilmiştir.2016 yılından beri yine aynı bölümde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Sanat hayatı boyunca birçok masterclass ve yarışmaya katılan, katılım sertifikaları ve onur belgeleri almaya hak kazanan Akıncı akademik kariyeri yanında solo konser kariyerine de devam etmektedir.