MUSICA BUFFA

SESTEN NEFESE "MUSICA BUFFA"
24 Kasım Cumartesi, 20.00

MUSICA BUFFA klasik müziğin eğlenceli hali...Neden? Günümüzde klasik müzik, onu tanımayan insanlar için sıkıcı, ağır bir sanat olarak görülüyor. Ancak, insanların bu müziği tanıdıkça sevdiklerini, kendilerine bu müzik yaklaştıkça onu hem anlayabildiklerini, hem de keyif alabildiklerini görüyoruz. Bu sebeple, Musica Buffa ile hem eğlendirip hem de klasik müziği tanıtmayı, keyifli deneyimlerle paylaşmayı amaçlıyoruz. Nasıl? Musica Buffa konserlerinde klasik müziğin tarihinden, enstrümanlara; çalınan eserlerin bestecilerinden, alt yapılarına kadar dinleyicinin bu müziği anlamasını sağlayacak her türlü bilgiyi eğlenceli ve kolay anlaşılır bir dille aktarıyor, aynı zamanda küçük muzipliklerimizle güldürüyoruz. Böylece her yaştan ve sınıftan dinleyici kitlesini hem eğlendiriyor, hem bilgilendiriyor, hem de ülkemizde klasik müziğin yayılmasına, güçlenmesine ve en önemlisi de kitleler tarafından sevilip kabul edilmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Sonuç? Konserlerimizde dinleyicilerimizle samimi bir ortamda, gülüyor, eğleniyor ve aynı zamanda da klasik müziği tanıyıp tadını çıkarıyoruz. Bu müziği, alışılagelmiş elit tarzından çıkartıp, ilk kez dinleyenlerden müdavimlerine kadar her kesimden dinleyicinin zevk aldığı, hepimizin ortak paydada buluştuğu, keyif aldığı ve aynı zamanda kaliteden de ödün verilmediği Musica Buffa deneyimlerine dönüştürüyoruz. Vokal eserlerin nefeslilerle dönüşümüne tanık olacağınız bu konserde 24 Kasım akşamı hep birlikte olmak dileğiyle..


Zeynep ÇİLİNGİR, trompet
Peter KÖRNER, trombon
Cemre ÇİLENGER, piyano

MUSICA BUFFA 2018 Projesi

Bu konserimizde 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar klasik müzik tarihini kapsayan, orijinal olarak vokal için yazılmış eserlerin Trompet - Trombon - Piyano üçlüsü için dönüşümünü sergiliyoruz. Bu grup için yazılmış orijinal eserler ile opera aryalarının aranjelerinden oluşan programda dinleyiciler hem yeni tınılar duyma, hem de tanıdıklsrı eserlerin farklı yorumlarını dinleme fırsatını buluyorlar.

İlk eserimiz Amerikalı besteci Eric EWAZEN tarafından yazılmış olan An Elizabethan Songbook. Trio için yazılmış bu orijinal eserin her bir bölümünde besteci, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth döneminde yazılmış olan farklı bir lut şarkısından esinleniyor. Her bölümden önce orijinal şarkından bir dakikalık kısmı dinletiyor, arkasından 20. yüzyıl versiyonunu çalıyoruz. İkinci eserimiz Selman ADA’nın operası Ali Baba’nın final sahnesinden. Ünlü Türk operasının final sahnesinde, karakterlerden Nurcihan ile Abdullah’ın bir düeti bulunur. Türk opera tarihinin çokça yorumlanan düetlerinden biri haline gelmiş olan bu eserin trio için aranjesi seslendirilmektedir.

Sonraki eser, opera tarihinin en ünlü yapıtlarından biri olan Georges BIZET’nin Carmen operasıdır. Ünlü operanın trio için olan aranjesinde toplamda dört bölüm seslendirilmektedir. Üvertür ile başlayan eser, trompetin solist olduğu Carmen’in aryası “Habanera” ve sonrasında trombonun solist olduğu Don Jose’nin aryası ile devam eder ve final bölümü ile son bulur.

Konser Gioachino ROSSINI’nin iki eseri ile devam eder. İlk eser, bestecininİki Kedi için Düet başlıklı komik düetidir. Kedi miyavlaması ile yorumlanan bu ünlü düette, trompet ve trombon sürdin yardımı ile kedi miyavlamasını taklit ederler. Son olarak aynı bestecinin ünlü Sevil Berberi operasının üvertürü, sürpriz bir skeç eşliğinde seslendirilir.


PROGRAM :

E. EWAZEN | An Elizabethan Songbook
I. Come Away, Come Sweet Love
II. There is a Lady, Sweet and Kind
III. Weep You No More, Sad Fountain
IV. Jack and Joan, They Think No Ill

S. ADA | Ali Baba Operası'ndan "Nurcihan ve Abdullah”

G. BIZET | Carmen Süit
I. Üvertür
II. Habanera
III. Don Jose
IV. Final

G. ROSSINI | İki Kedi için Düet

G. ROSSINI | Sevil Berberi Operası Üvertürü

Anlatım ile beraber yaklaşık süre ~ 70’


Doç. Dr. ZEYNEP ÇİLİNGİR, trompet
1980 İzmir doğumlu olan Zeynep ÇİLİNGİR, müzik eğitimine 1996 yılında İzmir Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü’nde başladı. Lise eğitimini burada Hüseyin ÇEBİ ile tamamladıktan sonra lisans eğitimi için Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Devlet Solisti Erden BİLGEN ile çalıştı ve buradan 2004 yılında yüksek onur derecesi ile bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2005 yılında A.B.D.’de Michigan State University College of Music yüksek lisans programına burslu olarak kabul edilen ÇİLİNGİR, burada Richard ILLMAN ve Michael BOWMAN ile çalıştı. Daha sonra sanatçı, 2007 yılında University of Cincinnati College-Conservatory of Music doktora programına burslu olarak kabul edildi ve çalışmalarını Alan SIEBERT ve Philip R. COLLINS ile sürdürdü. Doktora eğitimi sırasında Şeflik ve Müzik Teorisi alanlarında yan dal eğitimleri alan ÇİLİNGİR, “Bir Trompet Sanatçısının Ağız Anatomisi: Fiziksel Yeteneğin Öngörüsü” başlıklı doktora tezi araştırması için Indiana University-Purdue University Ortodonti ve Ağız Yüz Genetiği bölümü ile işbirliği yaptı ve burada uluslararası araştırmacı statüsünde bir yıl görev alarak bu alandaki ilk deneysel araştırmalardan birine imza attı. Håkan HARDENBERGER, Eric AUBIER, Wynton MARSALIS, Reinhold FRIEDRICH, Kristian STEENSTRUP, Jo h n H AG S T RO M , Adam RAPA, To m HOOTEN, Vince di MARTINO, Max SOMMERHALDER, Marie SPEZIALE, Robert SULLIVAN, Susan SLAUGHTER gibi alanında tanınmış isimlerle kurs ve seminerlerde çalışma imkanı bulmuş olan sanatçı, I. Ulusal Trompet yarışmasında üçüncülük ve Genç Yetenekler Oda Müziği yarışmasında da mansiyon ödüllerinin yanı sıra eğitim hayatı boyunca Indiana Univerity-Purdue University Signature Centers Bursu, University of Cincinnati Müzik Bursu, Araştırma Konseyi Bursu; Phi Beta Derneği Jane Young Bursu; Michigan State University Müzik Bursu ile Araştırma-Geliştirme Bursu gibi bir çok eğitim ve araştırma bursu kazandı. 2013 yılında Bulgaristan Stara Zagora Orkestrası, 2016 yılında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 2018 yılında da Anadolu Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler veren sanatçı, ayrıca A.B.D., Avustralya, Kanada, İtalya, İspanya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve K.K.T.C gibi bir çok ülkede konser ve etkinliklere katıldı, A.B.D ve Türkiye’de bir çok orkestra ve oda müziği topluluklarında yer aldı, İtalya ve Bulgaristan’da düzenlenen yarışmalarda jüri üyesi olarak görev aldı. 2015 yılında doçentlik unvanını alan Zeynep ÇİLİNGİR, görevli olduğu Anadolu Üniversitesi’nde 2014 ve 2015 yıllarında Makale Performans ödülü aldı. Sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü öğretim üyesi olarak eğitim, araştırma ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Doç. Dr. PETER KÖRNER, trombon
2 Mart 1974’de Almanya’da doğdu. 1988 yılında ilk trombon dersini Frankfurt Müzik Yüksek Okulu Profesörü ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası solo Tromboncusu Oliver Siefert’ten aldı. 1993 yılında Almanya'nın düzenlediği Jugend Musiziert yarışmasında iki tane birincilik ödülü aldı. 1995-1999 öğrenim yıllarında Weimar "Franz Liszt" Müzik Yüksek Okulunda Prof. Arminn BACHMANN’ın öğrencisi oldu. 1999 yılında Master Diplomasını Enstrümantal Pedagoji ve Metodik diplomasını alarak mezun oldu. 2002 Prof. Wolfram ARNDT ile çalışarak Münih Müzik Yüksek Okulunda Sanatta Yeterlilik Diplomasını aldı. Doç. Tobias FÜLLER, Christoph SCHWARZ, Herman BAEMER, Olaf OTT, Prof. Bernhard KLAPPROTH, Prof Wlater HILGERS, Prof Andreas KRAFT, Prof.Günther BASTIAN gibi alanında önemli isimlerin seminer ve kurslarına katıldı. Junge Deutsche Philhamonie, Bayerische Rundfunk Orchester Akademi, Landesteater Detmold'de 1. ve 2. Trombon, Nürnberg Operasında 1.Solo Trombon, Alto Trombon ve Bass trompet, Beethovenhalle Bonn'da 1. Solo Trombon ve DSO Berlin Radyo Senfoni Orkestrası'nda 1.Trombon ve Alto trombon sanatçısı olarak yer aldı. 1997 yılında 1.trombon sanatçısı olarak yer aldığı dörtlüsü ile Jan Koetsier Yarışması'nda birincilik ödülünü aldı, 2009 Prof. SLOKAR'ın asistanı olarak İsviçre'de Zertmatt Festival-Uluslararası Masterclass'a katıldı. Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Orkestrası ve Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile Trombon ve Trompet için "Bir Opera Gecesi" adı altında solo konserler veridi. 2012 yılında Doçent ünvanını aldı. 2013 yılında Chicago Northwestern Universitesi'nde Prof.Michael Mulcahy'nin seminerinde davetli olarak hem ders verip hem konuşma yaptı. 2015 yılında World of Alto To m b o n e başlıklı kitabı Schmid basımevi tarafından piyasaya sürüldü. Aynı yıl Valencia İspanya'daki ITF Uluslararası Trombon Festivali'ne World of Alto Trombon başlıklı kitabı için tanıtım ve sunum yapmak üzere davetli olarak katıldı.

Öğr. Gör. CEMRE ÇİLENGER, piyano
1994 yılında Konya’da doğdu. 2000 yılında amatör olarak piyano eğitimine başladıktan sonra, 2003 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak G. Can ÇOKER ile piyano çalışmalarına başladı ve 11 yıl boyunca ÇOKER ile çalışmalarına devam etti. 2008 yılında Uluslararası Pera Piyano Festivali’nde konser vermek üzere yer alan Cemre ÇİLENGER, 2011 yılında yine Uluslararası Piyano Festivalinin düzenlemiş olduğu yarışmanın büyükler kategorisine katıldı. 2012 yılında lise eğitimini başarıyla bitirip, Çukurova Üniversitesi bünyeside üniversite eğitimine devam etti. Muhiddin DÜRRÜOĞLU, Hüseyin SERMET, Kamerhan TURAN, Milan FRANEK, Martin BERKOVSKY, Johan SCHMIDT ve daha birçok piyanistin ustalık sınıflarında yer alan Cemre ÇİLENGER, ayrıca 2013 yılında Gümüşlük Müzik Akademisi’nin düzenlemiş olduğu 1 aylık piyano ustalık sınıfına katılarak burada Misha DACIC, Edna GOLANSKY, Yury MARTINOV, Mauricio VALLINA, Pierre REACH, Aldo RAGONE ve Gülsin ONAY ile çalışma fırsatı buldu. 2014 yılında lisans üçüncü sınıftan devam etmek üzere Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu sınavla yatay geçiş hakkı kazanarak eğitimine Doç. Gökhan AYBULUS ile devam ettikten sonra 2015 yılında Doç. Elif ÖNAL ÇUBUKÇU ile piyano, Prof. Çetin AYDAR ile oda müziği alanında çalışarak, üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. 2014 yılında kurduğu “Vera” isimli kuartet’le, Adana, Ankara ve Eskişehir’de birçok konserler verdi. Mezun olduğu yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu yüksek lisans sınavını kazanarak, Doç. Gökhan AYBULUS ile yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı zamanda yine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda misafir Öğretim Görevlisi olarak eşlik ve yardımcı piyano alanlarında çalışmalarına devam etti. Mersin, Adana, Ankara, Eskişehir gibi birçok şehirde sayısız resitaller veren ve çeşitli oda müziği gruplarında yer alan Cemre ÇİLENGER, Anadolu Üniversitesi’ndeki çalışmalarına halen dea