STABAT MATER

GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI
STABAT MATER
15 Aralık 2018 Cumartesi, 20.00

Soprano İrem Kırgız, mezzo soprano Hatice Zeliha Kökçek ve piyanist Aylin Özuğur, İtalyan barok müziğinin başyapıtlarından Giovanni Battista Pergolesi’nin Stabat Mater’i ile 15 Aralık Cumartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.

İREM KIRGIZ, Soprano
HATİCE ZELİHA KÖKÇEK, Mezzo soprano
AYLİN ÖZUĞUR, Piyano


GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI(1710-1736)

STABAT MATER
1. Stabat mater dolorosa (a due)
2. Cujus animam gementem (Soprano solo)
3. O quam tristis et afflicta (a due)
4. Quae moerebat et dolebat (Alto solo)
5. Quis est homo (a due)
6. Vidit suum dulcem natum (Soprano solo)
7. Eja mater fons amoris (Alto solo)
8. Fac, ut ardeat cor meum (a due)
9. Sancta mater, istud agas (a due)
10. Fac, ut portem Christi mortem (Alto solo)
11. Inflammatus et accensus (a due)
12. Quando corpus morietur (a due)

*Program Süresi: 40 dakika


İREM KIRGIZ, soprano
İrem Kırgız 04.02.1988 yılında Ankara’da doğdu. Orta okuldan sonra Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne daha sonra da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek Şan bölümünü bitirdi. Bu sırada İstanbul Müjdat Gezen Tiyatro okulunda 3 yıl eğitim görerek oyunculuk sertifikası aldı. Tekrar Ankara’ya döndü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı Lisans devresini bitirdi. Mezuniyet yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde G.Rossini-La Cambiale di Matrimonio operasında orkestra ile birlikte ‘’Clarina'' rolünü seslendirdi. Halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Opera Bölümü Yüksek Lisans eğitimini ve Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

HATİCE ZELİHA KÖKÇEK, mezzo soprano
1987 yılında Türkiye'de doğdu. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda opera ve ses eğitimi bölümünü Aydın Uştuk’un, 2013 yılında Almanya Hoch Schule für Musik Karlsruhe'de yüksek lisans Opera bölümünü Prof. İngrid Haubold'un öğrencisi olarak bitirdi.
2011 yılında 4.sü düzenlenen İzmir Ulusal Genç Solistler yarışması profesyoneller kategorisi birincisi olarak aynı yaz Aspen Müzik Okulu ve Festivali'ne tam burslu olarak davet edildi. Aynı yıl Siemens Opera Yarışması'nda da birinci olarak Karlsruhe Devlet Operası'nın Opera Studio'suna kabul edildi ve devamında da aynı kurumda misafir solist sanatçı olarak çalıştı. Karlsruhe Devlet Operası'nda söylediği rollerden bazıları şöyledir: Spontini'nin La Vestale operasından Grand Vestal, Mozart'ın Sihirli Flüt operasından 3.Dame, Figaro'nun Düğünü operasından Marcellina, Wagner'in Die Walküre operasından Grimgerde, Weinberg'in Die Passagierin operasından Vlasta, Leininger'in Dino und die Arche operasından Triceratops, Krasa'nın Verlobung im Traum operasından Sofia Petrowna ve Nastassja (cover). Daha sonra ülkesine dönen sanatçı, 2015/16 sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde çalışmaya başlamıştır. Burada Verdi'nin La Traviata operasında Annina, Offenbach'ın La vie Parisianne operetinde Metella ve Leonie, İzmir Devlet Operası prodüksüyonu olan Saint-Saens'in Samson ve Dalila operasında Dalilah gibi roller söylemiş ve pek çok konserde yer almıştır. Sanatçı yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli konser ve temsiller vermeye devam etmektedir.

AYLİN ÖZUĞUR, piyano
İlköğrenimini Eskişehir'de tamamlayan sanatçı, 1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü kazandı. Konservatuvar eğitimi sırasında Prof. Ayşe Savaşır ve Prof. Kamuran Gündemir ile piyano çalıştı. Prof. İlhan Baran ile solfej ve armoni, Prof. Ulvi Yücelen'le oda müziği çalıştı. Sonrasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü'nü kazanarak eğitimine bu üniversitede devam etti. Fakültede Doç. Namık Sultanov ve ünlü Liszt yorumcusu Martin Berkovsky ile piyano çalışmalarına devam etti.1994 yılnda piyano bölümü lisans seviyesinden ''Yüksek Şeref Öğrencisi'' olarak mezun oldu.
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'ndeki öğrenciliği devam ederken, 1992 yılında piyano öğretim görevlisi olarak çalışmaya da başladı. Erken Müzik Eğitimi Birimi'nde birçok öğrenci yetiştirdi. 1995 yılında aynı fakültenin Piyano Bölümü Master derecesini yine Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı. Eğitimi sırsında, 1987-1995 yılları arasında TRT Ankara Radyosu Çocuk ve Gençlik Koroları'nda piyano eşlikçisi olarak çalıştı ve birçok konser ve stüdyo kayıtları yaptı.
1994-2008 yılları arasında Bilkent Müzik Ve Sahne Sanatları-Piyano Ana Sanat dalında piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı ve birçok ödüllü öğrenci yetiştirdi. 2000 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün açtığı sınavı kazanarak bu kurumda orkestra sanatçısı ve korrepetitör olarak çalışmaya başladı. 2009-2010 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışırken aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'nda piyano dersleri verdi.
Sanatçı, halen Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde korrepetitör olarak çalışmaya devam ederken, birçok düo, solo, oda müziği konserleri yapmakta ve opera lied çalışmalarına devam etmektedir. Bugüne dek Amerika, İngiltere, İspanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Majorka da çeşitli 'master class'lara katılmış, yurt içi ve dışında sayısız resital, eşlik ve oda müziği konserleri yapmış ve opera yarışmalarına eşlikçi olarak katılmıştır.