LIEDLERLE BİR GECE

LIEDLERLE BİR GECE
23 Ocak Çarşamba, 20.00

Soprano Funda Yazıksız ve piyanist Bahar Soyöz, Schubert, Brahms, Strauss ve Rachmaninov’un liedlerinin de aralarında bulunduğu zengin bir program ile 23 Ocak akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.

FUNDA YAZIKSIZ, soprano
BAHAR SOYÖZ, piyano

PROGRAM
F. SCHUBERT | Gretchen am Spinnrade
J. BRAHMS | Meine Liebe ist Grün
J. STRAUSS | Allerseelen
J. STRAUSS | Morgen
J. STRAUSS | Die Nacht”
N. R. KORSAKOV | The Nightingale Rose
S. RACHMANINOV | Zdes khorosho
P. I. TCHAIKOVSKY | Zabyt tak scor
A. DVORAK | Kdyz mne stara makta
G. FAURÉ | Ici-bas
C. DEBUSSY | Green
C. DEBUSSY | Spleen
M. RAVEL | Kaddish
C. DEBUSSY | Il pleure dans mon coeur
L. DELIBES | Les filles de Cadix

Program Süresi: 45 dakika

FUNDA YAZIKSIZ, soprano
1985’de Denizli’de doğdu.2004’ de Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi’nden mezun olup 2007’ de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı 1. olarak kazandı.Buradaki üç yıllık eğitiminden sonra 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na yatay geçiş yaparak 2012 yılında Yüksek Şeref öğrencisi olarak mezun oldu.2012 yılında Konservatuvarın 76. Kuruluş kutlamaları kapsamında Opera şeflerinden Sunay Muratov, Opera Anasanat Başkanı Aylin İpekçioğlu ve Opera Anasanat Dalı Sahne dersi hocalarından Murat Akar önderliğinde G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” operasında Lauretta rolü ile iki defa sahne aldı.2013 yılında Opera Anasanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi oldu. Aynı yıl 6.Ulusal İzmir Genç Solistler Yarışması’nın Profesyonel Kategorisi’nde finale kalıp, Elhamra Opera Sahnesi’ndeki gala gecesinde yer aldı.2014’de İtalyan Büyükelçiği önderliğinde yine G.Puccini’nin “Gianni Schicchi” operasında Lauretta rolü ile Ankara ve İstanul’daki İtalyan Büyükelçilinde temsil yaptı.2015 yılında 3. Uluslararası Sedat Gürel-Güzin Gürel Vakfı Şan yarışmasında 3.’lük ödülünü kazandı.2016 yılında 16thThe International Festival of Operatic Singers “Marie Kraja” yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Opera Anasanat Dalı Yüksek Lisans programından, Yrd. Doç. İrem Bozkurt’un öğrencisi olarak mezun oldu.2017-2018 Öğretim yılı Güz Döneminde Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarında Öğretim Elemanı olarak görev yapmıştır.2018 Ulusal İzmir Genç Solist Yarışmasında Genç Profesyonel Kategorisinde Final gecesinde yer almıştır.2017-2018 Öğretim Yılı Bahar Döneminde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Sanatta Yeterlilik Programına başlamıştır.Şan çalışmalarını Uluslararası Uzman Gürcü Mezzo-soprano Maia Mari Chickhradze ile sürdürmektedir.

BAHAR SOYÖZ, piyano
1990 yılında Ankara’da doğan Bahar Soyöz on yaşında Olga Alferov’la piyano çalışmaya başlamıştır. 2002’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na girerek Prof. Binnur Ekber’in piyano öğrencisi olmuştur ve çok sayıda okul konserlerinde yer almıştır. Burada Selim Öğüt ve İlya Sirotin ile de oda müziği çalışmıştır.2011 yılında Erasmus programıyla Leipzig/Almanya’da Hochschule für Musik und Theater ‘Felix Mendelssohn Bartholdy’ de bir yıl Prof.Markus Tomas ile piyano, Prof. Christian A. Pohl ile oda müziği çalışmıştır.2010 yılında Aima kapsamında Ayşegül Sarıca’nın masterclassında yer almış, aynı yıl okul bünyesinde düzenlenen R.Schumann masterclassında İdil Biret ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2014 yılında Gümüşlük’te düzenlenen Elif Şahin’in masterclassında yer almış, daha sonra da kendisiyle çalışmaya devam etmiştir.Yüksek lisans çalışmalarına 2015 yılında Binnur Ekber ile başlamıştır. Bir sene sonrasında da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda Korrepetisyon dersleri vermeye başlamış, bu çalışmalarına hala devam etmektedir.