BİR DÜŞÜN ARDINDAN

BİR DÜŞÜN ARDINDAN,
TUNA FIRINCIOĞLU & EMRE ÜNLENEN
24 Şubat 2019 Pazar, 18.30

Soprano Tuna Fırıncıoğlu ve gitarist Emre Ünlenen Faure, Rodrigo, Villa Lobos’un eserlerinin de aralarında bulunduğu, keyifli dakikaların sizleri beklediği bir program ile 24 Şubat Pazar günü Mozarthaus’a konuk oluyor.

TUNA FIRINCIOĞLU, soprano
EMRE ÜNLENEN, gitar

PROGRAM

Gabriel Fauré | Le Papillon et la Fleur, Op.1 No.1
Gabriel Fauré | Au Bord de l'Eau - Op.8 No.1
Gabriel Fauré | Après un Rêve - Op.7 No.1
Joaquin Rodrigo | En Jerez de la Frontera ( The Miller’s Wife)
Joaquin Rodrigo | Adela (Delia)
Mario Castelnuovo Tedesco | Quattro Canzoni Della Mia Gioventu
(Four Songs of My Youth)
- Ninna nanna
- Tamburino
- Piccino piccio
- La Ermita di San Simon
Dimitri Tiomkin | I Confess (A. Hitchcock's film- main title)
H. Villa Lobos | Bachianas Brasileiras No.5 aria (Cantilena)TUNA FIRINCIOĞLU, soprano

1992'de Ankara'da doğan Tuna Fırıncıoğlu, 2007 yılında Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu bünyesinde müzik hayatına başladı. Gençlik Korosu ile 2007 – 2010 yılları arasında birçok ulusal ve uluslararası festivallerde yer aldı. İlk şan çalışmalarına Dr. Asena Güler Gözen ile başlayan Fırıncıoğlu, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera- Şan Anasanat Dalı'nı kazandı ve Gölge Şekeranber'in öğrencisi oldu. 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı'na geçiş yaptı. Eğitimi sırasında Gül Sabar’la çalışmalarını sürdüren Fırıncıoğlu, aynı yıl İtalyan şef Giancarlo Guarin ile Oda Müziği alanında da çalışma imkanı buldu .2015 – 2016 eğitim öğretim yılında Erasmus Projesiyle, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski 'de eğitim gördü ve Prof. Dr. Hab. Wojciech Maciejowski'nin sınıfına kabul edildi. Akademideki eğitimi sırasında Dr. Laura Sobolewska ile eşlik, P. Neuman ile ensemble ve M. Michalowska'dan improvizasyon - reçitatif dersleri alıp, İtalyan Şan Koçu Prof. Sonia Turchetta'nın çalıştayına katıldı. 2016 yılında Polonya'nın Czarnków şehrinde düzenlenen NADNOTECKI FESTIWAL MUZYCZNY PIEKNY SPIEW Festivali'nde solo performans gösterdi ve bu festivale katılan ilk Türk oldu. Fırıncıoğlu, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans programına kabul edilip; Prof. Pekin Kırgız ile çalışmalarını sürdürmüştür. 2017 yılı içerisinde Prof. Dr. Hab. Włodzimierz Zalewski ve Burak Bilgili’nin çalıştaylarına katılmıştır. Bu yıl ise yüksek lisans programını Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewski’de tekrar devam ettiren Fırıncıoğlu eğitimini Prof. Dr. Hab. Wojciech Maciejowski, şan koçu Olga Lemko ve şef Jose Maria Florencio gibi isimlerle halen sürdürmektedir.

EMRE ÜNLENEN, gitar

1987 doğumlu gitarist, 2005 -2011 yılları arasında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’de Kürşad Terci ve Prof. Kağan Korad’ın öğrencisi olarak okudu ve lisans programını onur derecesiyle tamamladı. Lisans eğitimi boyunca Kağan Korad, Elena Hristova ve Elena Gnezdilova ile oda müziği çalıştı, Gökçe Altay ve Onur Türkmen ile armoni, müzik tarihi ve teorik çalışmalar gerçekleştirdi.
2012 – 2014 yılları arasında birincilikle kabul edildiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans programını birincilikle bitirdi. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatta Yeterlilik çalışmalarına başladı. 2016 yılında “Leo Brouwer’ın Seçilmiş Konçertoları Üzerine Yapılan Detaylı İncelemeler ışığında, Bestecinin Gitar Müziğine Katkılarının Değerlendirilmesi” adlı teziyle Sanatta Yeterlik derecesini tamamladı. Tezi Almanya’da kitap olarak basıldı.
Akademik eğitim hayatı boyunca Sharon İsbin, Aniello Desiderio, Costas Cotsiolis, Marco Socias, Carlo Marchione, Roland Dyens, David Pavlovits, Nikita Koshkin, William Kannengiser, Andrew York, John Dearman, Thomas Kirchhoff, Dale Kavanagh, Emre Elivar ve Gerard Garcia gibi ünlü müzisyenlerle aktif çalışma imkânı buldu. Ağustos 2010’da Almanya’da katıldığı 19. Iserlohn Gitar Semposyumu’nda Gerald Garcia ve Dale Kavanagh’ın övgülerini aldığı bir konser gerçekleştirdi. Roland Dyens’le kurduğu yakın ilişkiler sayesinde, besteci Emre Ünlenen’e ithafen 2012 yılında” Andine” isimli eserini besteledi.
Ünlenen, eğitiminin yanı sıra, Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Edirne, Hatay ve Diyarbakır gibi illerde solo ve oda müziği konserleri vermiştir. Gitaristin, Türkiye’de ve dünyada ilk seslendirilişlerini gerçekleştirdiği eserler şöyledir:
Nikita Koshkin - Guitar Quintet - Aralık-2010, Roland Dyens - Concerto Metis – Mayıs 2011, Roland Dyens - Andine - Ekim 2016*, Malcolm Arnold - Serenade op.50 - Şubat 2017, Francis Poulenc - Sonata FP33a - Şubat 2017, Carlos Franzetti – Concierto del Plata – Mayıs 2017, Astor Piazzolla - Oblivion - düzenleme: Roland Dyens – Nisan 2018*, Mario Caestelnuvo- Tedesco - Romancero Gitano – 2 gitar – koro düzenlemesi - Mayıs 2018*, Fernando Sor-Roland Dyens - 7 Etudes for quintet - Mayıs 2018, Gabriel Fauré - 4 Chansons - gitar ve şan düzenlemesi: Gregg Nestor – Temmuz 2018*, Astor Piazzolla – Liber Tango - düzenleme: Roland Dyens – Eylül 2018*
Müzik kariyerinin yanı sıra, 2007 yılından bu yana fotoğraf ve video alanında sürdürdüğü çalışmalarını Unlenen Production bünyesinde devam eden Ünlenen, müzik ve görsel sanatları bir araya getirdiği, ses kaydından görüntü işlemeye kadar tüm aşamalarını kendi başına üstlendiği müzik klipleri ve eğitim videoları hazırlamaktadır.
Emre Ünlenen Eylül 2013 itibariyle Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Ekim 2018’te Klasik Gitar Yorumculuğu alanında docent unvanını almış, klasik müzik ve gitar müziğinin tarihsel gelişimi üzerine akademik çalışmalar yapmaktadır. Gitaristin kullandığı gitar, Alman lutiye Roland Scharbatke yapımıdır.