ÜÇ DÖNEM ÜÇ BESTECİ

ÜÇ DÖNEM ÜÇ BESTECİ
PINAR TURAN & AYTEN TÜRKER
VİYOLONSEL VE PİYANO RESİTALİ
13 Mart 2019 Çarşamba, 20.00


Çellist Pınar Turan ve piyanist Ayten Türker, Bach’tan Popper’e uzanan zengin bir program ile 13 Mart Çarşamba akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.

PINAR TURAN, viyolonsel
AYTEN TÜRKER, piyano


PROGRAM

J. S. BACH
Sonat BWV 1029, sol minör

- Vivace
- Adagio
- Allegro

L. van BEETHOVEN
Viyolonsel ve Piyano için Sonat, Op.5 No.2, sol minör

- Adagio sostenuto ed espressivo
- Allegro molto piu tasto presto
- Rondo allegro

D. POPPER
Happy recollections (wie einst in schöner’n Tagen), Op.64 No.1PINAR TURAN, viyolonsel

1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi.
1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.
2000 yılında ünlü bir Rus çellist olan Marina Tarasova’nın yapmış olduğu Master Class’a katıldı.
2001 yılında Schleswig - Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi.Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden kompozitör,orkestra şefi ve piyanist olan üstün yetenekli solist Alexander Rudin’in master class’ına katıldı.
2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı.
2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti.
2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girmiştir ve bu orkestra ile Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da başarılı konserler vermiştir.
2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı. Aynı yıl Cihat Aşkın ve Toğrul Ganiev ile Vivaldi Mevsimler’i seslendirdi.
2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olan Hayrettin Hoxha ile Yüksek Lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etmiştir.
2008 yılında Yüksek Lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır. 2009-2010 yıllarında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ücretli olarak eğitmenlik yapmıştır. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen “klasik keyifler” programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalışma fırsatı bulmuştur.
2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik’e girmiştir ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, ve Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği ile çalışmıştır. 2016 yılında doktoradan mezun oluştur.
Halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta ve aynı zamanda grup üyelerindendir.


AYTEN TÜRKER, piyano

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını kazanarak piyano çalışmalarına Yrd. Doç. Oya Ünler ile başladı. 2010’ da Yrd. Doç. Oya Ünler’in öğrencisi olarak lisans eğitimini tamamladı.
Eğitimi süresince çeşitli resital ve konserlerde yer aldı. 2008 yılında Polonya’daki “Towarzystwo Imienia Frenca Liszta” ya katılarak Alexei Orlovetsky’ nin masterclassında aktif olarak çalıştı. Academie Internationale d’Eté de Nice ve Internationale Sommerakademie Universitat Mozarteum Salzburg’da Jacques Rouvier, Anne Queffelec, Michel Beroff, Prisca Benoit ve Prof.Frank Wibaut’ un masterclasslarında aktif olarak çalıştı ve konser vermeye hak kazandı. 2014 yılında Wiener Musikseminar’ da Prof. Thomas Kreuzberger’le çalıştı ve konserlerde yer aldı.
H.Ü. Güzel Sanatlar Enstitüsü Piyano Anasanat dalında Yrd. Doç. Oya Ünler’le çalışarak, “SergeiProkofiev Savaş Sonatlarının İncelenmesi ( Op.82, Op.83, Op.84 )”adlı tezini verip, sanatta yüksek lisans eğitimini bitirdi.
Halen H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda Araştırma Görevlisi olup,Sanatta Yeterlik programında eğitimini sürdürmektedir.