YÜZYIL DÖNÜMÜNDE PARİS’TEN ESİNTİLER

JERFİ AJİ
YÜZYIL DÖNÜMÜNDE PARİS’TEN ESİNTİLER
27 Mart 2019 Cumartesi, 20.00

Piyanist Jerfi Aji, Debussy, Ravel ve Scriabin’in solo piyano yapıtlarından derlenen zengin bir program ile 27 Mart akşamında Mozarthaus’a konuk oluyor.
Fransızcadan dilimize “yüzyıl dönümü” olarak çevrilebilecek fin-de-siecle terimi, 19.Yüzyıl sonu ve 20.Yüzyıl başında özellikle Fransa’daki kültürel ve sanatsal canlılığa ve ortaya çıkan yeni akımlara işaret eder. Bu akımlardan biri olan izlenimciliğin müzikteki temsilcilerinden Debussy ve Ravel’in solo piyano eserlerinden oluşan bir seçkiden sonra, anavatanı Rusya’yı bir süreliğine terk ederek Avrupa’ya açılan ve tam da o yıllarda Paris’e de yolu düşen Scriabin’in erken dönem bir Noktürnü ve mistisizm ile yoğrulan müzikal doktrinlerinin zirve noktası sayılabilecek 4. Piyano Sonatı, dinleyicileri 1900’lerin Paris’inde renkli ve düşsel bir yolculuğa çıkaracak.


PROGRAM

M. Ravel | Pavane pour une infante défunte (1899)

M. Ravel | Sonatine (1905)

Modéré
Mouvement de menuet
Animé

C. Debussy | Estampes (1903)

I. Pagodes
II. La soirée dans Grenade
III. Jardins sous la pluie

C. Debussy | L’isle joyeuse (1904)

A. Scriabin | Sol el için Noktürn, Op. 9 No.2 (1894)

A. Scriabin | Sonat No. 4, Op. 30 (1903)

Andante – Prestissimo volandoJERFI AJI, piyano

1976 İstanbul doğumlu Jerfi Aji, lisans eğitimini İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Piyanoya 5 yaşında Zeynep Aksoy Eğilmez’den aldığı özel derslerle başlayan Aji, çalışmalarına Hülya Ardıç ile devam etti. İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) piyano çalışmalarını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü. 2006 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’na kabul edilen Aji, piyano alanında doktora çalışmalarını Marian Hahn ile tamamlayarak 2011 yılında mezun oldu. Bu kurumda öğrenciliği sırasında Opera Eşlikçiliği (Korrepetisyon) alanında çalışma bursu kazandı.

Leon Fleisher, Murray Perahia ve Jerome Rose’un ustalık sınıflarında çalan sanatçı, aralarında Thomas Hecht, Dimitry Rachmanov, Angela Cheng ve Ali Darmar’ın da bulunduğu birçok ünlü piyanist ve pedagog ile çalışma fırsatı buldu. 2005 yılında New York’ta düzenlenen “International Keyboard Institute and Festival”e ve Muncie, Indiana’da düzenlenen ARIA Uluslararası Yaz Akademisi’ne katıldı.
Jerfi Aji, yurtiçinde Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Erimtan Müzesi, Akbank Sanat, Borusan Müzik Evi ve Fulya Sanat gibi salonlarda ve ABD’de çeşitli kültür merkezlerinde verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile solist olarak yer almıştır. Klarinet sanatçısı Evrim Güvemli ve viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay ile birlikte kurdukları Trio Kuvars Viyolet’in ve MİAM Modern Müzik Topluluğu’nun da bir üyesi olan Aji, James Buswell, Amit Peled, Carol Ou, Ellen Jewett, Michael Berkovsky, Hüseyin Sermet ve Cihat Aşkın gibi önemli sanatçılar ile birlikte konser vermiştir.

2011 yılında Peabody Konservatuarı tarafından piyano alanında verilen Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü’ne layık görülen sanatçı 2014 yılında Doçent ünvanına hak kazanmıştır. Aji, düzenli olarak verdiği konserlerin yanısıra İTÜ-MİAM’da “20.Yüzyıl Piyano Edebiyatı”, “Müzik Teorisine Giriş”, “Form Analizi” ve “Oda Müziği” dersleri vermektedir.