DIRK KESTEL & GÜLNARA AZİZ, FLÜT VE PİYANO RESİTALİ

BAROKTAN ROMANTİZME FLÜT’ÜN BÜYÜLÜ DÜNYASI
DIRK KESTEL & GÜLNARA AZİZ
FLÜT VE PİYANO RESİTALİ
6 Nisan 2019 Cumartesi, 20.00

Flütist Dirk Kestel ve piyanist Gülnara Aziz, Bach, Schumann ve Franck’ın eserlerinden derlenen bir program ile 6 Nisan Cumartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.


DIRK KESTEL, flüt
GÜLNARA AZİZ, piyano


PROGRAM

J. S. BACH | Sonat BWV 1020, sol minör

Allegro
Adagio
Allegro

R. SCHUMANN | 3 Romanzen Op. 94

Nicht schnell
Einfach, innig
Nicht schnell

C. FRANCK | Sonat No.1, La Majör

Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia
Allegretto poco mossoGÜLNARA AZİZ, piyano

Özbekistan’da doğdu. İlk müzik derslerini babası Fattah Nazarov’dan aldı. Eğitimine Moskova Devlet Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu’nda devam etti. 11 yaşında Veronika Dudarova yönetimindeki senfoni orkestrası ile Fattah Nazarov’un Piyano Konçertosu’nu Kremlin Sarayı’nda seslendirdi. Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda mezun oldu ve aynı okulda doktorasını Prof. Alexey Nasedkin’le sürdürdü. Konservatuvardayken Yury Bashmet, Mishail Pletnev gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.
1979 yılından itibaren Özbekistan’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli resitaller verdi, senfoni orkestraları eşliğinde Bach, Mozart, Beethoven, Rahmaninov, Prokofyev gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi, radyo kayıtları yaptı.
1979-1985 yılları arasından Özbekistan Devlet Filarmonisi’nin solist oldu. Aynı zamanında Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda doçent olarak çalıştı. Moskova, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan gibi ülkelerde turneler gerçekleştirdi.
1994-2016 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı.
2016 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalgı bölümünde öğretim görevini profesör olarak sürdüren Gülnara AZİZ’ın öğrencileri, uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. G.AZİZ, oda müzigi ve solo konserler vermektedir.


DIRK KESTEL, flüt

İlk flüt çalışmalarına 11 yaşında Singen Gençlik Müzik Okulu (Jugendmusikschule Singen)'nda Margit Braun ile başladıktan iki sene sonra Baden-Württemberg Eyaleti - Genç Müzik Sanatçısı" yarışmasında (Almanya) birincilik ödülüne layık görülmüştür.
Başarısı nedeniyle Trossingen Devlet Müzik Üniversitesi (Staatlichen Hochschule für Musik in Trossingen) öğretim üyelerinden Prof. Gabriele Zimmermann ile gelecek vaad eden "Genç Öğrenci" konumunda çalışmalarına devam etmiştir. Karlsruhe Müzik Universitesi (Staatlichen Hochschule für Musik in Karlsruhe)'nde Prof. Renate Greiss-Armin'in öğrencisi olarak Flüt anadalında eğitimini sürdürerek Orkestra Müziği ve Müzik Eğitimi alanlarında Diploma almıştır.
Bilkent Senfoni Orkestrası 1995-1996 sezonunda solo flütist olarak yer alarak, aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Misafir flütist olarak Württembergischen Philharmonie Reutlingen, Orchester der Stadt Hagen, Bochumer Sinfonikern ve Neuen Philharmonie Westfalen gibi orkestralarla birlikte oda ve orkestra müziği konserlerinde yer alan Dirk Kestel, 2015 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi kadrosunda görev yapmaktadır.