ERDEM AKÇA & İLTER VURUCU, VİYOLONSEL VE PİYANO SONATLARI, II.SERİ

ERDEM AKÇA & İLTER VURUCU
BEETHOVEN VİYOLONSEL VE PİYANO SONATLARI, II.SERİ
17 Nisan 2019 Çarşamba, 20.00

Çellist Erdem Akça ve piyanist İlter Vurucu, ilki 2 Mart 2019’da Mozarthaus’ta gerçekleşen, Ludwig van Beethoven’ın tüm viyolonsel ve piyano sonatlarını seslendirecekleri konserler dizisinin ikincisinde, bestecinin Op.69 ve Op.102 eser sayılı sonatlarını yorumlayacaklar.

ERDEM AKÇA, viyolonsel
İLTER VURUCU, piyano

PROGRAM

LUDWIG VAN BEETHOVEN

Viyolonsel ve Piyano Sonatı, Op.69 No:3, La Majör
- Allegro, ma non tanto
- Scherzo. Allegro molto - Trio
- Adagio cantabile - Allegro vivace


Viyolonsel ve Piyano Sonatı, op.102, (No.1) No.4 Do Majör
- Andante - Allegro vivace
- Adagio - Allegro vivace

Viyolonsel ve Piyano Sonatı, op.102 (No.2) No.5, Re majör - Allegro con brio
- Adagio con molto sentimento d'affetto
- Allegro


ERDEM AKÇA, viyolonsel

Yeteneği geç fark edilen Akça, viyolonsel eğitimine Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. C.Saint-Saens La minör Viyolonsel Konçertosu gibi ustalık isteyen bir eseri, enstrümana başladığı ikinci yılında yorumlayarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Efe Baltacıgil’in “Tiz sesleri bıçak gibi keskin ve sıra dışı bir yoruma sahip” dediği sanatçı, kısa sürede Hacettepe Devlet Konservatuarı lisans bölümüne kabul edilmiştir ve Prof. Ali Doğan’ ın öğrencisi olmuştur.
2007 yılında Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası seçmelerini kazanan sanatçı Berlin ve Dortmund Konzerthaus’ ta yapılan konserlerde grup şefi olarak görevini başarıyla yerine getirmiştir. 2008’ de Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası’ na katılan sanatçı, bu orkestra ile Italya ve Çekoslavakya’da konserler vermiştir. 2008 yılında konservatuar bünyesinde açılan solistlik sınavını kazanarak Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrası’yla E.ELGAR Op.85 mi minor viyolonsel konçertosunu şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde seslendirmiştir.
2009 yılında lisans son sınıfta iken, Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavla Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ nda görev yapmaya hak kazanmıştır. 2011 yılında Alexander RUDİN’ in isteğiyle tam burslu olarak Yaşar Üniversitesi Viyolonsel bölümüne kabul edilmiştir. Yüksek lisansı süresince eğitmeni olan Alexander Rudin’ in beğenisini kazanan müzisyen bölümü başarı ile bitirmistir.
Leonard SLATKIN, Gürer AYKAL, Ludovıc MARLOT gibi dünyaca ünlü şeflerle aynı sahneyi paylaşan Akça, Jean GUIHEN QUEYRAS, Johannes MOSER, Peter BRUNS, Efe BALTACIGİL, Rafael WALLFISCH, Massimo MACRI, Çağ ERÇAĞ ve Young CHANG CHO gibi ünlü viyolonsel sanatçılarıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Antalya Devlet Senfoni, Hacettepe Akademik Senfoni,Çukurova Devlet Senfoni ve Başkent Oda Orkestraları ile solist olarak çeşitli konçertoları yorumlayan sanatçı, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ndaki görevine devam etmekte olup, bir yandan da, oda müziği ve solist olarak konserler vermeye devam etmektedir.

İLTER VURUCU, piyano

1987 yılında Adana’da doğdu. 8 yaşında piyano derslerine başladı ve aynı zamanda üç yıl süre ile TRT Çok Sesli Çocuk Korosuna devam etti. 1999’da H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavını kazanarak piyano bölümüne kabul edildi ve Oya Ünler’in öğrencisi oldu. Konservatuvar yıllarında ayrıca Balassagyarmat’da Balazs Szokolay, Salzburg’da Jerome Rose, Ankara’da Oxana Yablonskaya ve Özgür Aydın’ın ustalık sınıflarına katıldı. Ankara’da düzenlenen Yamaha Burs Ödülü yarışmasında birinci oldu. 2007 Kasım ayında “8. Uluslararası Antalya Piyano Festivali”nde “Genç Yetenekler” konserinde yer aldı. 2008 Haziran ayında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümünden mezun oldu. 2009’da Almanya’nın Hannover kentinde, Hannover Müzik Yüksek Okulu’nun giriş sınavını birincilikle kazanarak Christopher Oakden’ın öğrencisi oldu. 2011 yılında Hannover Müzik Yüksek Okulu piyano bölümünden mezun oldu.
2012 Nisan ayında , Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı 1. Ulusal Piyano Yarışması’nda ikincilik ve en iyi zorunlu eser yorumu ödüllerini aldı.
2013 Nisan ayında Burak Tüzün yönetiminde Hacettepe Senfoni Orkestrası ile Macaristan turnesinde solist olarak yer alan Vurucu, 2014 Mart ayında Jose Miguel RODILLA yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Tchaikovsky’nin 1. Piyano Konçertosunu seslendirdi.
2015 Kasım ayında, 2. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük, 2016 Aralık ayında 1. Bursa Uluslararası Nilüfer Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü alan İlter Vurucu konserlerine yurt içi ve yurt dışında devam etmekte olup, çalışmalarını halen Sanatta Yeterlik sınıfında Oya Ünler ile sürdürmektedir.