AYSER VANÇİN & DEVLET DEVRİM ÖZTAŞ

CELAL AKATLAR ANISINA
AYSER VANÇİN & DEVLET DEVRİM ÖZTAŞ
OBUA VE PİYANO RESİTALİ
24 Nisan 2019 Cumartesi, 20.00

Büyük sanatçı oboist Celal Akatlar'ın anısına ithaf edilen bu özel konserde oboist Ayser Vançin ve piyanist Devlet Devrim Öztaş solo piyano ve obua-piyano repertuvarından derlenen zengin bir program ile 24 Nisan çarşamba akşamı dinleyiciler ile buluşuyor.

AYSER VANÇİN, obua
DEVLET DEVRİM ÖZTAŞ, piyano

PROGRAM

J.S.BACH | Adagio

W.A.MOZART | Tema ve çeşitlemeler

Nedim V.OTYAM | Hayat-Aksaray Halay Havası-Çengi (A. Vançin'e ithaf edilmiştir)

L.van BEETHOVEN | Sonat Op.27. Nr.2 Ayışığı

Adagio sostenuto
Allegretto - Trio
Presto agitato

F. CHOPIN | Fantazi-Impromptu

M. RAVEL | Habanera

Ayser VANÇİN "Mevlânâ'ya şarkı ve Chanson Triste ve Scherzo (Sanatçının oğlu Erwan'a Schmid'e ithaf edilmiştir)

V. MONTI | Csardas / Çardaş


AYSER VANÇİN, Solist Obuacı, eşlikçi piyanist ve besteci

İstanbul Konservatuvarı’ndan R. Yalbaz ve C. Akatlar ile çalışıp "pekiyi" dereceyle mezun oldu. Kazandığı Fransız Hükümeti bursuyla Paris'te L. Debray ve P. Pierlot ile obua, J. Lancelot ile oda müziği çalışarak yorumculuk ve solistlik lisans diplomalarını jürinin tebrikleri ile aldı. Eğitimine İsviçre'de H. Holliger, R. Reversy ve A. Lardrot ile devam ederek "Cenevre Konservatuvarı"ndan "virtüozite" diplomasını 1.cilik ödülüyle aldı. İstanbul Devlet Operası, Salzburg Mozarteum, Nis Radyo Orkestrası, "Cenevre Collegium Academicum" orkestralarında belirli devrelerde birinci obuacılık yaptı. Birçok ülkede, M.André, M. Rostropovich gibi ünlü sanatçılarla ve C. Moral, M. Viotti, V. Czarnieski, R. Dunand, M. Andreae gibi şeflerin yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İtalyan Isviçre'si Senfoni, Cenevre Collégium, Bach Solistleri ve Cenevre "Ensemble Instrumental du Léman" gibi orkestralarla solist olarak Uluslararası Festivallerde çaldı. Geniş bir repertura sahip olan Ayser Vançin, çesitli oda müziği gruplarıyla ve kendi besteleriyle de İsviçre, Fransa, Türkiye, Kanada, Belçika, Fas, Cezayir, Senegal, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk, Hollanda, İtalya, Almanya, Madagaskar ve Tunus‘ta , prömiyer sanat etkinliklerine katılmaktadır. Eserleri Ingiltere, Almanya, Paris ve Japonya’da basılmakta.
İsviçre'de, Fransa’da ve Üniversitelerde obua, oda müziği ve "Ustalık' kursları veren sanatçı, Fransa'da Caën, Türkiye’de Adana Cukurova, Izzet Baykal Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi Fransız ve İtalyan Filolojisi bölümlerinin etkinliklerine yorumcu, araştırmacı-besteci olarak davet edilmektedir.
Ayser Vançin, İtalya Uluslararasi Stresa obua Martigny oda müziği yarışmasında altın plaket, İsviçre'de Martigny oda müziği yarışmasında « Pierre Gianadda Ödülü», Hanım obua solistleri yarışmasında "Lyceum International" ödüllerine layık görüldü. "Nuage Amoureux" (Sevdalı Bulut) ve "Vers à Chanter, vers Enchantés" (Şiirli Mısralar, Şarkılı Mısralar), "Chants du Levant, chants du Couchant" (Gündoğumu şarkıları, günbatımı şarkıları) gibi bestelerini içeren, Cenevre Vançin-Schmid-Felgengauer Üçlüsü ile ve Ensemble Instrumental du Léman topluluğuyla çaldığı A.Pasculli'nin virtüyoz konçertosunu da kapsayan CD‘ler yaparak, Cenevre Uluslararası kitap fuarında CD ve beste imza günlerine katılmıştır. 2017’de Zagora Uluslararası Festivali’nin « En iyi Müzik ve yorum » ödülünü almıştır.

DEVLET DEVRİM ÖZTAŞ, piyano

15.12.1974’de Ankara’da doğdu. Piyano eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda 1985 yılında Prof. Güherdal Çakırsoy‘un sınıfında başladı. Eğitim sürecinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na yatay geçiş yapıp, sınıf atlayarak 1994 yılında “Konservatuvar Birincisi” olarak “Lisans Diploması” aldı.
Mezuniyet başarısı nedeniyle “Sedat – Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı” nın “Birincilik Başarı Ödülü” ne layık görüldü.
Aynı Üniversitenin Piyano Anasanat Dalında ; “Yüksek Lisans Programı” nı 1996 ve “Sanatta Yeterlilik Programı” nı 1999 yıllarında “tam not” ile tamamlayarak “Yüksek Lisans Diploması” ve “Sanatta Yeterlilik Diploması” aldı.
1998 yılı Eylül ayında Franz Liszt Müzik Akademisi’nin açtığı sınavda ; Avrupa , Amerika ve Asya ülkelerinden katılan 28 piyanist arasından seçilip kazanan 7 piyanistin ilk üçü içinde yer alarak “ustalık ( virtüözite ) programı” na kabul edildi. Franz Liszt Müzik Akademisinde ; 1 yarıyıl Prof. İstvan Guyaş , 2 yarıyıl Prof. Attila Nemethy , 3 yarıyıl Prof. Peter Nagy’ ın sınıflarında “Piyano Ustalık Eğitimi” aldı. Eğitim sürecinde Prof. Mikowsky , Prof. Heimwosky , Prof. S. Balazs ‘ tan master kurslar aldı. 2002 de yurda döndükten sonra Prof. Kamuran Gündemir ile çalıştı .
1996 yılında Genç Piyanistler arasından seçilerek “2. Uluslararası Cemal Reşit Rey Piyano Festivali” nde Solo Resital verdi.
Sanatçı 1994 yılında “Bülent Tarcan Piyano Yarışması” nda “Birincilik Ödülü” nü , 2000 yılında “Macaristan Müzik ve Sahne Sanatları Vakfı” nın düzenlediği yarışmada piyano dalında “Junior – Lyra Ödülü” nü kazandı.
Sanatçı Türkiye’de; İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, İş Sanat, Cadde Bostan Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey , Avusturya Kültür Ofisi, İtalyan Kültür Merkezi,Sismanoglio Megaro,Ses Tiyatrosu,Beylikdüzü Kültür Merkezi ve Klasik Müzik Festivali, Enka Rönesans, Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul Üniversitesi,İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa Kemal Konser Salonu ve Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi , İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir’de İnönü Kültür Merkezi ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu ve AKM Aspendos Salonu, Edirne’ de Trakya Üniversitesi Eğitim ve Sanat Merkezi, Mersin Üniversitesi Sanat Merkezi “A” Salonu ile Ankara’da pek çok Solo Resital ve Oda Müziği Konserleri verdi . Yine Macaristan’da; Franz Liszt Müzik Akademisi, Regi Akademi, Budapeşte Teknik Üniversitesi, Helikon Sarayı, Slovak Kültür Merkezi, TC Büyükelçilik Rezidansı, Macaristan Müzik ve Sahne Sanatları Vakfı Festival Etkinliklerinde pek çok Solo Resital verdi. Sanatçı Akademik çalışmalarına Trakya Üniversitesi Edirne Devlet Konservatuvarı’nda 2002’de Yardımcı Doçent olarak başladı ve 2005 yılında Doçent oldu. İlköğretim , Lise , Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine piyano ve teori dersleri verdi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Müzik Eğitim Öğretim Programlarını Uluslararası Denkliği olacak şekilde yeniden hazırladı. 2006 Kasım ayında naklen görev aldığı Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’nda yaptığı çalışmalarla Lisans ve Yarı Zamanlı İlköğretim Devreleri’nin açılmasını sağladı ve Konservatuvar’ın tüm Eğitim Öğretim Müfredat Programlarını uluslararası denkliği olacak şekilde yeniden hazırladı. Nisan 2011 de Akdeniz Üniversitesinde Piyano Yorumculuğu alanında Profesör oldu. Mart 2012 de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına yeniden profesör olarak atandı.
Sanatçı konserlerinde Türk Bestecilerinin eserlerini de seslendirmekte; özellikle Bach, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Schumann , Brahms ve Debussy’ nin eserlerindeki özgün yorumuyla takdir toplamaktadır.