Aşkın Üç Dili, Eurosanatolias

AŞKIN ÜÇ DİLİ
EUROSANATOLIAS
12 Haziran 2019 Çarşamba, 20.00

Eurosanatolias'ta Avrupa’nın ve Anadolu’nun köklü "sanat" kültürünü gitar ve insan sesinin zarif uyumuyla harmanlayan soprano Canan Özgür ve gitarist Güray Alyörük tanıdık öyküleri bambaşka bir tınıyla kulaklarınıza fısıldıyor. Eurosanatolias, Mozarthaus’ta 12 Haziran Çarşamba akşamı verecekleri "Aşkın Üç Dili" konserinde seyircileri üç farklı kültürün aşk dolu ezgilerini birlikte keşfetmeye çağırıyor...

CANAN ÖZGÜR, soprano
GÜRAY ALYÖRÜK, gitar

PROGRAM:

HENRY PURCELL
Musick for a While

JOHN DOWLAND
I Saw My Lady Weep,
Can She Excuse My Wrongs?

MANUEL DE FALLA
Asturiana
Nana
El Paño Moruno

JUAQUIN RODRIGO
En Jerez de la Frontera
Adela
De Ronda

Gitar solo:

PEDRO ELIAS
Aire de Mujer

MANUEL VALLS
La Rosa Enflorece
Adio, Querida
Paxaro d‘Hermozura

BEKİR KÜÇÜKÇAY
Zülüf Dökülmüş Yüze
Odam Kireç Tutmuyor
Gülüm Sensiz
Aygız


CANAN ÖZGÜR

Soprano Canan Özgür Robert Kolej’den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan sertifika, opera yüksek lisans ve sanatta yeterlik programını tamamladı. Yüksek lisans tezi için Prof. Güzin Gürel’le, sanatta yeterlik tezi için Prof. Şebnem Ünal’la çalıştı. Avusturya’da iki kez katıldığı International Summer Academy - University of Music and Performing Arts Vienna’da konserler verdi. İncesaz’ın “Geçsin Günler” adlı son albümünde grupla çalıştı. Erasmus programıyla gittiği İtalya'nın Arrigo Boito Konservatuvarı’nda “Aşk İksiri” operasında rol aldı. İstanbul Avrupa Korosu ve Orkestra PrusArt’ın Cemi’i Can Deliorman şefliğindeki Karl Jenkins'in bestelediği “Stabat Mater” eserinin Türkiye prömiyerinde solist olarak sahne aldı. Aix-en-Provence Müzik Festivali ve Akademisi tarafından "2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı" kapsamında seçilen projede Recep Gül’ün bestelediği “Mübadele” adlı eserin Türkiye prömiyerinde Murat Cem Orhan şefliğinde ve Sismanoglio Megaro Yunanistan Başkonsolosluğu'nda sahnelenişinde solist olarak performans gösterdi. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın Zdravko Lazarov şefliğindeki Gençlik Konseri’nde solistlik yaptı. ISME 2018 33. Uluslararası Müzik Eğitimi Topluluğu Dünya Konferansı kapsamında T.C. Dışişleri Bakanlığı Bakü Büyükelçiliği’nde ve Bakü Milli Konservatuvarı'nda solo olarak sahne aldı. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı “Müzik ve Bilimler” Uluslararası Sempozyumu’nda Recep Gül’ün eseri “Two Songs For the Flow of Time” Dünya prömiyerinde soprano soloyu seslendirdi. Duende adlı oda müziği ikilisiyle yurt içinde pek çok konser verdi. A Capella Boğaziçi ile Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Vokal Topluluğu” dalında aday gösterildi ve Lenovo’nun “İlham Veren Yıldızlar” ödülüne layık görüldü.
Müzik eğitimi yanında, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans ve araştırma görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik yüksek lisans programını tamamladı. BMC Structural Biology ve Konservatoryum gibi uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde bilimsel çalışmaları yayınlandı. 3. KKTC Uluslararası Korolar Festivali’nde “Koro Şarkıcıları için Sağlıklı Ses Üretimi” konulu atölyeyi yürüttü. "Mübadele" projesi kapsamında “Open Music Lab - A Singer’s Approach to Modern Music” konulu atölyede Alexandros Charkiolakis, Lito Messini ve Recep Gül ile birlikte atölye yöneticiliği yaptı. Biruni Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi bölümünde “Ses ve Solunum Fizyolojisi” dersi vermektedir. Avrupa Korolar Federasyonu’nu Türkiye’de temsil eden Koro Kültürü Derneği’nin medya ve iletişimden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve bülten editörüdür. A Capella Boğaziçi ile yurt içinde ve yurt dışında konserler vermektedir. Gürcü Sanatevi Çoksesli Korosu şan danışmanlığı ve SANSEV’de şan eğitmenliği, müzik direktörlüğü ve Minikler Korosu’nda şeflik yapmaktadır.

GÜRAY ALYÖRÜK

İzmirli gitarist Güray Alyörük müziğe küçük yaşlarda piyano ile başladı. Daha sonra babasının desteğiyle klasik gitar çalışmaya başladı. Bir yıl süren kursiyerlik eğitiminin ardından 1999 yılında İzmir D.E.U. Devlet Konservatuvarının giriş sınavlarını kazanarak öğretim görevlisi Kadircan Özdemir’in gitar sınıfına kabul edildi. Eğitimi sırasında çeşitli konserlerde solist olarak ve aynı zamanda oda müziği gruplarında da görev aldı. Elena Papandreou, Massimo delle Cese ve Emanuele Segre gibi dünyanın önde gelen gitaristlerinin ustalık sınıflarına katıldı. Kadircan Özdemir'in lise ve lisans sınıflarını tamamlayarak yüksek derece ile 2006 yılında mezun oldu.

Aynı yıl Yunanistan/Selanik Devlet Konservatuarının yüksek lisans sınavını tam burslu olarak kazandı ve Prof. Gerhard Reichenbach’ın gitar sınıfına kabul edildi. Güray Alyörük yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallere davet edilmiştir. Ayrıca uluslararası gitar yarışmalarında da ödüller almıştır. 2007 yılında Bulgaristan’ın Velingrad kentinde düzenlenen Uluslararası Balkan Gitar Festivali’nde birincilik ödülü ve “En İyi Balkan Müziği Yorumcusu” ve Yunanistan’ın Vissani kentinde düzenlenen 2. Mandolin ve Gitar Festivali’nde jüri özel ödülüne layık görüldü. 2008 yılında Gerhard Reichenbach’ın gitar sınıfından yüksek derece ile mezun oldu. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Bekir Küçükay’ın danışmanlığında Sanatta Yeterlik eğitimini tamamlamıştır.

Güray Alyörük öğrenimi süresince birçok oda müziği ve solo resital vermiş, ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen gitar festivallerine davet edilmiştir. 2016 yılının Temmuz ayında Orkestra Ankara eşliğinde Gökhan Somel’in 1 numaralı gitar konçertosunu 10. Türkiye Gitar Buluşması kapsamında seslendirmiştir. Aktif konser yaşamının yanı sıra akademik kariyerini de sürdürmektedir. Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Müzik Eğitimi Anabilim Dalında doktor öğretim üyesidir.