Trio 424 - Baran, Sibelius, Shostakovich

Trio 424 - Oda Müziği Konseri
Baran, Sibelius, Shostakovich
8 Ekim 2019 Salı, 20.00

Helsinki’de aktif olarak konserlerine devam eden Trio 424, Sibelius, Shostakovich ve Baran’ın eserlerinden derlenen zengin bir program ile 8 Ekim Salı akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşacak.

EMMA MALI, keman
ASLIHAN GENÇGÖNÜL, viyolonsel
EZGİ GÖKTÜRK, piyano


Program:

İlhan Baran | Piyanolu Trio için Dönüşümler (20.03’)
Jean Sibelius | “Lovisa” Trio, No. 4 (16.00’)
-Ara-
Dmitri Shostakovich | Piyanolu Trio, Op. 67, No. 2 (26.53’)

* Toplam program süresi: Yaklaşık 75 dk.

TRIO 424

2017’nin Eylül ayında Ezgi Göktürk, Aslıhan Gençgönül ve Emma Mali tarafından kurulan Trio 424, çalışmalarını Helsinki Sibelius Akademi’de Paavo Pohjola ile sürdürmektedir. Kurulduğundan bu yana Martti Rautio ve Marko Ylönen gibi sanatçıların masterclasslarına katılmış olup Helsinki’de aktif olarak konser vermektedirler.

Emma Mali, keman

1996 yılında Helsinki’de doğan Emma, keman çalışmalarına beş yaşında annesi ile başladı. West Helsinki Music Institute’de müzik eğitimi aldı ve buradan Sibelius Akademi’nin “Junior” bölümünü kazanarak çalışmalarına Pekka Kauppinen ile devam etti. Şu anda Sibelius Akademi’de Réka Szilvay ile çalışmaktadır, önümüzdeki sene Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Mi-Kyung Lee ile devam edecektir.
2015 yılında Fin Radyo Senfoni Orkestrasının Genç Yetenekler konserinde solist olarak çalmıştır. 2016 yılında Juhani Heinonen Keman Yarışması’nda 3.lük ödülüne layık görülmüştür. Fin Radyo Senfoni Orkestrası ve Lahti Senfoni orkestrası gibi orkestraların konserlerinde yer almıştır, ayrıca Sibelius Akademi Senfoni Orkestrası ve Youth Academy of Finnish Chamber Orchestra’ya başkemancı seçilmiştir. Oda Müziği alanında birçok tecrübesi olan Emma, şu anda piyanolu trio ve yaylı quartet ile çalışmaktadır.
Emma, OP Art Foundation’ın tarafına hibe ettiği Carlo Antonio Testore (1730) kemanı ile çalmaktadır.

Aslıhan Gençgönül, viyolonsel

1996 yılında Mersin’de doğdu. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarını birincilikle kazanarak Doç. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel hayatına başladı. Bunun yanı sıra, 2015- 2016 yılları arasında Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel dersleri yapma şansına erişti.Müzik hayatına 7 yaşında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda başlamıştır. 12 sene boyunca devam ettiği koronun daha sonra gençlik korosu olarak devam etmesiyle Türkiye ve yurtdışında birçok konserde yer almıştır. Ahter Destan yönetiminde devam ettirdiği koro çalışmalarının sonunda Belçika’daki Neerpelt Uluslararası Koro Yarışması’nda 1.lik ve Summa cum Laude ödüllerinin sahibi olmuştur. Bunun yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk korosunun bir üyesi olmaya ve birçok temsilde sahne almaya hak kazanmıştır. Konservatuvar eğitimi boyunca, oda müziği çalışmalarını İlya Sirotin, Erdoğan Davran, İldiko Zsuzsanna Moog, Garbis Atmacayan ile devam ettirdi. Solo konserlerinin yanı sıra, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestra ‘larında çalmaya hak kazandı. Bu konserlerde, Gürer Aykal, Orhun Orhon, Burak Tüzün, Işın Metin gibi usta şefler ile çalışma fırsatı buldu. 2014 yılında Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile Işın Metin yönetiminde Almanya’nın Bonn kentindeki Beethovenfest’te, 2013-2015 yıllarında ise Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile Çek Cumhuriyeti, İtalya, Slovakya, Macaristan gibi ülkelerde festivallere katılmaya hak kazanmıştır.
2018’ de Klasik Keyifler 8. Uluslararası Müzik Festivali’ne katılmış ve orada birçok konser vermenin yanı sıra Elizabeth Simkin, Ellen Jewett, Tatjana Masurenko, Rebekka Hartmann gibi usta isimlerle solo ve oda müziği çalışmaları yapma fırsatı bulmuştur. Eğitim hayatı boyunca Aleksander Rudin, Boris Andrianov, Andreas Brantelid, Peter Hoerr gibi isimlerin ustalık sınıflarına katılmıştır.
2016 yılında Finladiya’nın Helsinki şehrindeki Sibelius Akademisi’ne Erasmus Değişim Programı öğrencisi olarak Prof. Raimo Sariola’nın sınıfına kabul edilmiştir. Eğitimine burada devam etmeye karar verip, akademinin seçmelerini 1.lik ile kazanmıştır.
Burada Martti Rautio, Sonja Frakki ve Paavo Pohjola ile oda müziği çalışmalarını gerçekleştirmiş , ve hala piyanolu trio grubu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, yaylı dörtlü grubu ile Florida Uluslararası Müzik Yarışması’nda 1.lik ödülünü kazanıp, gala konserini New York’taki Carnegie Hall’un Weill Resital Salonu’nda gerçekleştirmeye hak kazanmıştır.


Sibelius Akademi Senfoni Orkestrası’nda grup şefi olarak deneyim kazanmasının yanı sıra, 2018 yılında Helsinki Filarmoni Orkestrası’nın staj seçmelerini kazanarak orkestranın üyesi olma fırsatına sahip olmuştur. 2019 yılında Royal Concertgebow Orkestrası’nın Sibelius Akademi’de düzenlediği seçmeleri kazanarak Helsinki’de devam ettirdikleri konser turlarında orkestra ile konser vermeye hak kazanmıştır.
2018’de Sibelius Akademi tarafından başarıları nedeniyle 1912 yapımı Georges Cunault yapımı viyolonsel tarafına hibe edilen Gençgönül, Helsinki’deki viyolonsel eğitimini Prof. Marko Ylönen ve Raimo Sariola ile devam ettirmektedir.

Ezgi Göktürk, piyano

1997 yılında İskenderun’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazandı. Burada Diler Argat ile profesyonel piyano çalışmalarına başladı. 2009 yılında İlhan Baran’dan çağdaş müzik tarihi, blues&jazz ve orkestrasyon dersi almaya başladı. 2010 yılından itibaren Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer’in çeşitli korolarına piyano eşliği yapmaya başladı. 2012 yılında çalışmalarına Öznur Orbay ile devam etti.2014 yılının Mayıs ayında düzenlenen 9. Pera Piyano Yarışması'nda kendi kategorisinde 3.lük ödülüne layık görüldü, yine aynı yarışmanın 2015 yılında düzenlenen "Duo Kategorisi"nde Zeynep Ülbegi ile "En başarılı duo ödülü"nü kazandı. 2014 yılının Ağustos ayında Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde konserlerde yer aldı. 2015 yılının Nisan ayında düzenlenen Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu’nda, TRT Radyo 3’te canlı yayınlanan konserde yer aldı. Yine bu yılın Temmuz ayında düzenlenen, Salzburg Mozarteum Yaz Akademisi’nde Prof. Joseph Paratore ile çalışarak çeşitli konserlerde çaldı. Kasım ayında düzenlenen 16. Antalya Piyano Festivali'nde, Hüseyin Sermet ve Saleem Ashkar ile çalıştı. Atilla Çağdaş Değer’in düzenlediği Genç Koro Şefleri Akademisi'nin "Akademi Piyanist”liğini yapti.2015/2016 yılları arasi Fatma Bildiren’in yönettiği Sevda-Cenap And Vakfı JM Çocuk Korosu’nun piyano eşlikçiliğini yaptı ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrasının çeşitli projelerinde yer aldı. Aynı sene Finlandiya, Helsinki University of Arts Sibelius Academy’e Erasmus öğrencisi olarak kabul edildi. Oradaki eğitimini Erik T. Tawaststjerna ile başarılı bir şekilde tamamladı ve Lisans eğitimine orada devam etmek için okulun sınavlarına girdi, birincilikle kazandı. 2018 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın organize ettiği Yarının Yıldız Kadınları, Genç Müzisyenler Destek Fonunu kazanan on dört kişiden biri oldu. 2019 yılının Şubat ayında düzenlenen 10. Helmi Vesa Piyano Yarışmasında “Main Prize” adı altında geçen ödüllerden birine layık görüldü. Juhani Nuorvala’nın bestelediği, Erik Söderblom’un yönettiği “Flash Flash; Two Deaths of Andy Warhol” adlı operada korrepetitör olarak çalıştı.
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nın ve Sibelius Akademi'nin düzenlemiş olduğu piyano masterclasslarında aktif katılımcıdır.
Halen eğitimini Sibelius Akademi'de piyano çalışmalarını Erik T. Tawaststjerna ve Antti Siirala ile, oda müziği çalışmalarını Paavo Pohjola ile sürdürmektedir.