Gölgelerinden Doğan Kadın Besteciler

Gölgelerinden Doğan Kadın Besteciler
9 Ekim 2019 Çarşamba, 20.00

Mezzo - Soprano Ayşe Ece Güneşşen ve piyanist Mert Solmaz, kadın bestecilerin eserlerinden derlenen özel bir program ile 9 Ekim Çarşamba akşamı Mozarthaus’a konuk oluyorlar.

AYŞE ECE GÜNEŞŞEN, mezzo-soprano
MERT SOLMAZ , piyanist

Program:

FANNY MENDELSOHN HENSEL
6 Lieder, Op.1
No. 3 Warum sind denn die Rosen so blass
6 Lieder, Op.9
No. 6 Die Mainacht

CLARA SCHUMANN
Gedichte aus Liebesfrühling, Op.12
No. 2 Er ist gekommen in Sturm und Regen
6 Lieder, Op.13
No. 1 Ich stand in dunklen Traumen
No. 2 Sie liebten sich beide
‘Volkslied’
‘Am Strande’

ETHEL SYMTH
5 Lieder, Op.4
No. 1 Tanzlied
No. 3 Mittasgruh
No. 5 Nachtgedanken

ALMA MAHLER
5 Lieder,
No.1 Die stille Stadt
No.3 Laue Sommernacht
4 Lieder,
No. 2 Waldseligkeit
5 Gesange
No. 1 Hymne
No. 3 Der Erkennende

NAZİFE GÜRAN
Piyano eşliğinde Mezzo-soprano için liedler
‘Gece Deniz’
‘Nurdan bir hale’
*Toplam süre: Yaklaşık 60 dakika

Ayşe Ece Güneşşen, mezzo - soprano

1990 yılında Balıkesir’de doğan Ayşe Ece Güneşşen, müzik yolculuguna 7 yaşında bale ile başlamış oldu. Klasik müzik ile 14 yaşında, Yalçın Bilgiç ile klasik gitar ve armoni eğitimi sayesinde tanıştı.
Eş zamanlı ilgisini opera çekti ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Alper Kazancıoğlu ile şan çalışmalarına başladı. Bunun yanı sıra İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Arses Yıldızca ve Birgül Su Ariç ile çalışma fırsatı buldu.
2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat dalına kabul edildi.Eğitim hayatı boyunca Türk Eğitim Vakfı’ndan ‘Safiye Ayla Bursu’ ve TADEV(Türk-Alman Birliği Vakfı)’den başarı-eğitim destek bursları aldı. Konservatuarda sırasıyla Ece İdil ve Kevork Tavityan ‘ın öğrencisi oldu. Yine aynı üniversitede, sahne derslerinde Prof.Yekta Kara, ensemble derslerinde ise Rayna Popova ile çalıştı.
Amelia Felle, Elena Filipova, Spiros Sakkas, Burak Bilgili, Elizabeth Normberg Schulz, Matthew Marriott, Elizabetta Sepe gibi dünyaca ünlü isimlerin ustalık sınıflarına katılan Güneşşen, öğrencilik yıllarında 2012 yılında kurulan Türkiye’nin önemli korolarından Borusan Filarmoni Korosu’yla Gürer Aykal’ın şefliğini ve Yekta Kara’nın prodüksiyonunu üstlendiği, tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz’in de kadrosunda bulunduğu Ferit Tüzün’ün Midas’ın Kulakları adlı operasında korist olarak yer aldı. Yine Borusan Filarmoni ile Sasha Goetzel yönetiminde Leyla Gencer Anısına Puccini’nin baş yapıtı Tosca’nın konser versiyonunda görev aldı.
2013 yılında Alman Kilisesi’nde gerçekleşen Henrik Schütz’ün yapıtlarının icra edildiği konserde solo alto partilerini seslendirdi.
Türkiye’de koro geleneğinin gelişmesinde önemli bir rol oynayan Gökçen Koray’ın yönetiminde 2014-2015 yıllarında Carmina Burana gibi büyük koro yapıtlarında yer alan Güneşşen, yine Gökçen Koray yönetiminde İtalyan Opera Sanatçısı Andreea Boccelli’nin konserinde korist olarak görev aldı.
2016 yılında Çetin Işıközlü’nün Dudaktan Kalbe operasının yapıtın kendi bestecisinin yönettiği İstanbul prömiyerinde yer aldı.
2016 yılında yönetmenliğini Çağdaş Çağrı'nın yapmış olduğu, 12. Uluslararası Meksika Film Festivali'nde en iyi film ödülü alan 'Geçmiş' filminin soundtrackini söyledi.
2018 yılında Japon Çağdaş müzik bestecisi Hideki Kozakura'nın 'Dve Sovy'(İki Baykuş) eserinin Türkiye prömiyerini solo olarak seslendirdi.Bu buluşma, çağdaş müziğe olan ilgisini daha da uyandıran,duyduğu ilginin karşılıksız olmadığını gösteren bir buluşma oldu.
2019 yılında genç piyanist ve kompositör Cem Esen’in ‘Şarkılar’ serisinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2019 yılında 18 Mart’da gerçekleştiren ulusal gazete Milliyet’te dünya prömiyeri gerçekleşen ’Yeni Ağıtlar’ dinletisinde Evrim Demirel ve Hasan Niyazi Tura’nın eserlerini seslendirdi.

Mert Solmaz , piyanist

Yüksek Lisans eğitimine Avrupa'nın en prestijli konservatuvarlarından biri olan Roma Conservatorio Santa Cecilia di Musica'da devam eden genç ve başarılı piyanist müzik eğitimine dokuz yaşında Trakya Üniversitesi'nde Doç. Akın Araboğlu ile başladıktan kısa süre sonra yatay geçiş yaparak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Prof. Hülya Tarcan ve Doç. Ayça Yılmaz Aytuğ'un sınıfında devam etti. Eğitimi süresince Prof. Ece Demirci ile deşifraj, İris Şentürker, Ebru Mine Sonakın ve Prof. Seher Tanrıyar ile oda müziği çalıştı.
Genç yaşta İstanbul'un önemli konser mekanlarından olan Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Oditoryumu, İstanbul Teknik Üniversitesi Sahnesi, Boğaziçi Albert Long Hall, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nin oditoryumlarında ve Milli Saraylar Müzesi'nde önemli konserlerde klasik, çağdaş ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. İtalyan Flüt Sanatçısı Vieri Bottazzini yönetimindeki Mimar Sinan G.S.Ü.D.K. üflemeli orkestrası ile konserde yer aldı ve aynı yıllarda okulun korosu ile İKSV Müzik Festivali ve Montpellier Müzik Festivali'nde Prof. Gürer Aykal yönetiminde önemli çağdaş besteci Xenakis'in eserini seslendirilmesinde görev aldı.
İlk yurtdışı tecrübesini Salzburg Mozerteum Konservatuvarı Yaz Akademisinde (2012) Prof. Rolf Plagge'nin piyano sınıfına kabul edilerek gerçekleştirdi ve burada gösterdiği başarını ile Mozarteum Solitar ve Wiener Saal'de F. Liszt, J. Brahms ve W. A. Mozart'ın eserlerinden oluşan konserler vermek üzere seçildi.
Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde Gülsin Onay başta olmak üzere çok önemli isimler ile çalışma fırsatı bulduktan sorna değişim programıyla Avrupanın en eski okullarından Roma'daki Santa Cecilia Konservatuvarına kabul edildi. Kiliselerde ve konser salonlarında verdiği pek çok önemli konserin yanında Roma Müzik Festivali kapsamında oda müziği resitali verme hakkını kazandı.
Ertesi yıl okulun kendi sınavlarına girerek birincilikle piyano bölümüne kabul edildi ve aynı yıl solo ve oda müziği konserlerinin yanında İtalya'da yapılan uluslararası üç farklı yarışmadan da (Salerno, Napoli, Bologna) ödüller ile döndü.
Roma'da piyano çalışmalarını ilk başta Prof. Cinzia Damiani ile gerçekleştiren Mert Solmaz, daha sonra önemli İtalyan piyanist (aynı zamanda Lya de Barberiis'in ekolünün devamını getiren) Prof. Margherita Traversa ile sürdürdü. Oda müziği çalışmalarını Prof. Roberto Galletto, klavsen-basso continuo çaşışmalarını Prof. Barbara Vignanelli, Opera eşliği ve vokal oda müziği çalışmalarını Patrizia Gigante ve ünlü soprano Amelia Felle ve Elizabeth Norberg-Schulz ile yaptı.
2016-2017 akademik yılında Roma'da okulun parlayan yıldızları konser serisine katılma hakkı kazanmasının yanı sıra eşzamanlı olarak hem Mimar Sinan G. S. Üniversitesi D. Konservatuvarı Prof. Seher Tanrıyar'ın sınıfından hem de Roma Santa Cecilia Konservatuvarından 108/110 ortalama ile mezun oldu. 2016 Kasım ayında Roma'da Prof. M. Traversa'nın Master Sınıfı'na kabul edildi. 2017 Haziran ayında Roma Festa della Musica'ya tekrar konser vermesi üzerine davet edildi ve Rus - Fransız Reperuvarından oluşan Lied akşamı ile sahne aldı.
Çalıştığı dünyaca ünlü piyanistler arasında Boris Berman (Yale Üniversitesi), Antoinette van Zabner (Viyana Konservatuvarı) Maurizio Vallina, Pier Reach (Paris Ulusal Konservatuvarı), Tim Ovens (Almanya), Aldo Ragone(Italya), Yury Martynov (Moskova Tschaikovsky Konservatuvarı), Drafi Kalman (Liszt Konservatuvarı) ve Ingrid Marsoner (Avusturya), Misha Dacic (Sırbistan), Prof. Nicosia Gradaille (İspanya), Roberto Camicia(İtalya), Benedetto Lupo(İtalya) gibi Dünyaca tanınan piyanistler yer almaktadır.