İspanya Bahçelerinde Geceler - Işık Ece Tezgel Gönül, Piyano Resitali

İspanya Bahçelerinde Geceler
Işık Ece Tezgel Gönül, Piyano Resitali
26 Ekim 2019 Cumartesi, 20.00

Mozarthaus'un 26 Ekim Cumartesi akşamı konuğu eğitmen, konser piyanisti Işık Ece ile gelin hep birlikte kuzey yarım kürenin en parlak yıldızı Vega’yı görelim...
Isaac Albeniz’in Elhamra sarayından aldığı ilhamla sarayın üzerine düşen olağan üstü gün batımı renkleriyle “Kırmızı Saray”ı nasıl da şairane bir anlatımla uğurlayabileceğimizi, Granados’un Şiirsel Valsler’ine getirdiği İspanyol tarzının yüzümüzde uyandıracağı çocuksu tebessümü, Rodrigo’nun o çocuğu hem ilk bahar hem de sonbaharda ninnileriyle nasıl uyuttuğunu, Mompou’nun Şarkılar ve Danslar albümünden bir şarkısında, sevdiklerimizi bu alemde değil, başka bir alemde olsalar da anıp, ardından gelen dansıyla da “hayat devam ediyor” dediği ve Falla’nın ancak bir sevgiliye bu kadar naif, dokunmaya kıyamadığı bir üslupla söylediği Serenata’nın ardından La Vida Breve’ de ise kısacık hayatlardan çıkarılabilecek anlamların içimizdeki Flamenko aşkı ile alevlenerek, tuşlar üzerindeki müthiş Flamenko dansını izlemeye doyamayacaksınız..

IŞIK ECE TEZGEL GÖNÜL, piyano

Program:

ISAAC ALBENIZ | La Vega
(Mayıs 1860, Camprodon - Mayıs 1909, Cambo-les-Bains, Fransa)
E. GRANADOS | Valses Poeticos
(Temmuz 1876, Lleida-Mart 1916, Manş Denizi)
M. DE FALLA | Serenata, First Spanish Dance
(Kasım 1867, Cadiz - Kasım 1946, Alta Gracia, Arjantin)
F. MOMPOU | Canciones y danzas nos. 6
(Nisan 1893, Barcelona - Haziran 1987, Barcelona)
J. RODRIGO | Deux Berceuses pour piano
(Kasım 1901, Saguntum - Temmuz 1999, Madrid)

* Program süresi: 60 dk.


IŞIK ECE TEZGEL GÖNÜL

Okul öncesi piyano eğitimine önem veren Işık Ece Tezgel Gönül üç yaşındayken Ankara'da Kemal Eroğlu ile piyano çalışmalarına başlamıştır.
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalında Wanda Landowska' nın öğrencilerinden Prof. Ayşe Savaşır Ekşi ve ardından Prof. Dr. Anatol Jagoda ile çalışarak lisans eğitimini tamamlamıştır. Konservatuvar yıllarında İngiltere Büyükelçiliği Anglikan Kilisesi' nde özel konserler vermiş, törenlerde kilise orgu çalmıştır. O.D.T.Ü. Geliştirme Vakfında eğitmenlik yapmış, konservatuvara öğrenciler yetiştirmiştir.
Masterclass' larında Polonya' da resitaller verdikten sonra ünlü eğitmen ve piyanist Andrzej Jasinski ile çalışmıştır. Ankara'da İdil Biret, David Ezra (Mehmet) Okonşar ile çalışmış, burada eğitimlerini tamamladıktan sonra İsviçre'deki Zürich Sanat Yüksekokulu' nda (Zürcher Hochschule der Künste /ZHdK) yüksek lisans eğitimlerine Prof. Karl-Andreas Kolly' nin konser piyanistliği ve müzik pedagojisi sınıflarında devam etmiştir.
Sanatçı eğitimi boyunca Zürich'te orkestra şefliği çalışmalarını Marc Kissoczy, öğretim yöntemlerini Alwin Pfister, eğitim psikolojisinde Heiko Freund, fizyolojik konser öncesi enstruman çalışmalarını Horst Hildebrandt, çembaloda Michael Biehl ile çalışmış, trompet eğitimini Corrado Bossard' dan, Alexander teknik eğitimini Sylvia Baumann' dan alarak 17nci yüzyıl İtalyan oda müziği ve şan repertuvarı eşliklerinde de çalışmalar yapmıştır. Ayrıca, New Music (Yeni Müzik) Stüdyosu' nda Felix Profos ile canlı elektronik müzik çalışmaları da yapmıştır.
Sanatçının ünlü Debussy yorumcusu Roy Howat ile çalışmış olması da ayrıca empresyonist akıma olan ilgisini ön plana çıkartmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda başlattığı temalı konserler ile sanatçı hem dinleyicilerine müzik ziyafeti çekmekte hem de samimi anlatımı ile resitallerinde onları başka hikayelerle buluşturmaktadır.