Elzbieta Nowotarska & Esra Poyrazoğlu

Elzbieta Nowotarska & Esra Poyrazoğlu,
Chopin / Viardot, Ses ve Piyano için Mazurkalar ve Şarkılar
9 Kasım 2019 Cumartesi, 20.00

Soprano Elzbieta Nowotarska-Leśniak ve piyanist Esra Poyrazoğlu Alpan, Frederic Chopin’in mazurkalarının,19.Yüzyıl klasik müzik dünyasının önde gelen mezzo-sopranosu Pauline Viardot tarafından ses ve piyano için yapılmış düzenlemelerini yorumlayacakları özel program ile Mozarthaus’a konuk oluyor.
Programda Chopin’in Op.74 “Polonya Şarkıları” başlıklı lied dizisinden eserlere de yer verilecek.

ELZBIETA NOWOTARSKA-LEŚNIAK, soprano
ESRA POYRAZOĞLU ALPAN, piyano


PROGRAM

F.CHOPIN - P.VIARDOT

Ses ve Piyano için Mazurkalar;

Seize Ans
Aime-Moi
Coquette
L’oiselet
Separation
La Fete
Faible Coer
La Jeune Fille
Berceuse
La Danse
La Beaute

F.CHOPIN | Polonya Şarkıları Op.74

Sliczny chłopiec, “My Beloved” (1841)
Moja Pieszczotka, “My Enchantress” (1837)ELZBIETA NOWOTARSKA-LEŚNIAK

Elzbieta Nowotarska-Leśniak (soprano) Berlin Sanat Üniversitesi’nde ve Polonya Karol Lipiński Müsik Akademisi’nde vokal eğitimi aldı. Polonya Güvenlik Basım İşleri, Polonya Kültür Vakfı ve Berlin’deki Paul Hindemith Society’de akademisiyen olarak çalıştı. Fedora Barbieri, Teresa Żylis-Gara ve Irina Gavrilovici’den aldığı masterclasses’ta yeteneklerini gelışirdi. Çalışmalarını Jagna Sokorska-Kwika himayesi altında sürdürmektedir. Sahneye ilk kez, Wrocław Operası’nda öğrenci performansı olan W.A. Mozart’ın Figaro’nun Düğünü’ndeki Kontes bölumü ve Bydgoszcz’daki Opera Nova’da Opera Gençlik Forumu’nun bir parçası olarak giriş yaptı. Sanatçı Polonya ve yurtdışında Almanya, Türkiye ve Çin gibi üklelerde konserler vermekte. Opera, kantat ve orotoryalarda sahne alan sanatçı ayrıca vokal resitaller de vermekte. Sanatçı, Zakopane’deki Uluslararası Organ Festivali, Zielona Góra Mozart Plus Festivali ve Koszalin’deki Uluslararası Organ Festivali gibi Polonya’daki uluslararası müzik festivallerine katiliyor. Varşova’daki Kraliyet Kalesi, Varşova’daki Ignacy Jan Paderewski Polonya Göçmen Müzesi, Berlin’de Konzerthaus ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Salonu santaçının sahne aldığı yerler arasında bulunuyor. Polonya müziğini yurt dışında tanıtmak amacıyla çeşitli devlet kültür kurumlarıyla işbirliği yapıyor. 2012 yılında, Varşovadaki Grand Theatre’da ve İstanbul’daki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, W.A. Mozart’ın Cosi Fan Tutte operasının Fiıordiligi bölümünde sahne aldı. 2016 yılında besteciler dönemi tarihini bir piyano eşliğinde (Broadwood from 1947) F. Chopin’in şarkılarını kaydetmeye davet edildi. F. Chopin’in Pieśni / Şarkılar kaydı DUX Producers Recording tarafından yayınlandı. Repertuarında, operet, kantat ve Oratoryo aryalar, şan ve piyano için şarkılar bulunmakta.


ESRA POYRAZOĞLU ALPAN

Kıbrıs'ın Lefkoşa şehrinde doğdu. İlk müzik eğitimine Özkan Pastırmacıoğlu ile başladı. Daha sonra Lefkoşa Güzel Sanatlar Ortaokulu’nda Demet Alkan ile devam etti. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne kabul edildi. 1996 yılında Rotary Klübü’nün düzenlemiş olduğu 'Genç Yetenekler' yarışmasında ikinci seçildi. 1997 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkastrası’nın açmış olduğu solist seçme sınavını kazanarak şef İbrahim Yazıcı yönetiminde Ludwig van Beethoven'ın op.15 no.1 piyano konçertosunu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonunda solist olarak seslendirdi. Aynı yıl içinde Alman orkestra şefi Kurt Karl'ın daveti üzerine bu
eseri Nürnberg'de Nürnberg Senfoni Orkestrası eşliğinde ikinci kez seslendirmiştir.

Kıbrıs Rum kesimindeki Kıbrıs Senfoni Orkestrası’nın solist seçmelerine katılarak Rum piyanist Kyriyakos Souroullas ile Camille Saint‐Saëns'ın 2 piyano ve orkestra için bestelediği “Hayvanlar Karnavalı” adlı eserinde birinci piyano partisini solist olarak seslendirmiştir (2009). 2017 yılında yine Kıbrıs Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Ali Hoca yönetiminde Haydn’ın keman ve piyano için Fa majör konçertosunu solist olarak seslendirdi. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde düzenlenen dünyaca ünlü bariton Tom Krause'nin masterclass çalışmalarında görev almış ve Finlandiya‐Türkiye müzik köprüsü etkinlikleri kapsamında birçok konserler vermiştir. 2010 yılında F.F.Chopin'in 200.doğum günü nedeniyle soprano Esra Abacıoğlu Akcan ile birlikte Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde TRT radyosunda canlı yayınlanan bir konser vermiştir. Devlet sanatçısı Ayşegül Sarıca ve Ali Darmar'ın piyano, Paris Konservatuvarı hocalarından M.Morgan'ın ise odamüziği masterclass çalışmalarına aktif olarak katılmıştır.

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan pekiyi derece ile mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Bilkent MSSF, H.Ü Devlet Konservatuvarı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Anadolu Üniversitesi Piyano Bölümü’ndeki yüksek lisans çalışmalarını Prof.Zöhrap Adıgüzelzade'nin öğrencisi olarak tamamlamış, Carl Czerny'nin yaşamı ve etüdleri üzerine bir tez yazmıştır.

Avusturya, Polonya, Almanya, Moldova, Sırbistan ve Bosna‐Hersek gibi pek çok ülkede, Türkiye ve Kıbrıs’ta solist ve eşlikçi piyanist olarak konserler vermiştir. 2008 Aralık ayından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapmaktadır.