Oda Müziği Konseri, Haydn & Beethoven

Oda Müziği Konseri
Haydn & Beethoven
24 Kasım 2019 Pazar, 18.30

Toğroul Ganiyev, Barış Kerem Bahar ve Pınar Turan, Joseph Haydn ve Ludwig van Beethoven’ın keman, viyola ve viyolonsel için üçlülerini seslendirecekleri bir program ile 24 Kasım 2019 Pazar akşamüstü Mozarthaus’a konuk oluyor.

TOĞROUL GANİYEV, keman
BARIŞ KEREM BAHAR, viyola
PINAR TURAN, viyolonsel

PROGRAM

J. HAYDN | Yaylılar için Trio, Op.53 No. 1-2-3
No. 1, Sol Majör
- Allegro e innocente
- Presto
No. 2,Si bemol Majör
- Allegro
- Allegro di molto
No. 3, Re Majör
-Andante con espressione
-Vivace assai

- ARA-

L. van BEETHOVEN | Trio Op.9 No.3, do minör
- Allegro Con Spirito
- Adagio Con Espressione
- Scherzo- Allegro Molto E Vivace
- Finale - Presto

*Program Süresi: yaklaşık 60 dakika


TOĞROUL GANİYEV, keman
Toğroul Ganiyev, üç yaşında olağanüstü yeteneğinin ilk pırıltılarını göstermeye başladı. Beşyaşında babası Prof. Server Ganiyev ile keman eğitimine başladı. Hemen bir yıl sonraSovyetler Birliği’ni oluşturan pek çok devlette konserler gerçekleştirdi. On yaşında“Cumhuriyet Müzik Yarışması”; on dört yaşında “Kafkas Uluslararası Müzik Yarışması” ndabirincilikle ödüllendirildi. Azerbaycan Devlet Konservatuarı’nda müzik eğitimini sürdürenGaniyev, Moskova Devlet Konservatuarı’ndan Karavçenko, Pikaizen gibi hocalarla çalıştı.1989’da Sovyetler Birliği’nde kazandığı birincilik ödülünün ardından 1990 yılında başarıylamezun oldu.1993 yılında lisansüstü eğitimini de tamamladıktan sonra; Rusya, İtalya, Almanya, Mısır,Tunus, Bulgaristan, Polonya, İspanya, Portekiz, Belçika, Yugoslavya ve Sovyet SosyalistCumhuriyetler Birliği’ni oluşturan devletler de dâhil olmak üzere birçok ülkede solist olaraksayısız konserler verdi.1995 “Tokyo Uluslararası Müzik Yarışması”nda gösterdiği üstün başarı ile “Özel Ödül”elayık görülen sanatçı, dünyanın önemli orkestraları ile; Rauf Abdullayev, Gürer Aykal,Rodolfo Bonucci, Alexander Dmitriyev, Erol Erdinç, Jean Fournet, Massimo Freccia, IonescuGalati, Bujor Hoinic, Vitali Katayev, Konstantin Krimetz, Yoel Levi, Işın Metin, JeanPerison, Karl Anton Rickenbacker, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Julian Shew,Tadeusz Strugala, Niyazi Takizade gibi birçok değerli şef ile sayısız konser vermiştir.Geniş repertuvarında Bach, Mozart, Beethoven, Vivaldi, Brahms, Mendelssohn, Tchaikovsky,Shostakovich, Haçaturyan, Paganini, Prokofiev, Sibelius, Sarasate, Albinoni, Haydn, Saint-Saens gibi ünlü bestecilerin yanı sıra pek çok Azeri bestecinin eserlerine de yer verenGaniyev, birçok CD kaydı da gerçekleştirmiştir. Sanatçı son olarak, Işın Metin yönetimindekiBilkent Senfoni Orkestrası’yla Mendelssohn ve Shostakovich keman konçertolarınınkayıtlarını yapmıştır.1993-2015 yılları arasında Bilkent Senfoni Orkestrası’nda solist ve konzertmeisteri olanGaniyev, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Yaylı Çalgılar SanatDalı’nda eğitmenlik yapmış, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Oda Orkestrası’nda başkemancı vesolist olarak çalışmıştır. Toğroul Ganiyev Azerbaycan Devlet Sanatçısıdır. 2015-2019 yıllarıarasında Çukurova Devlet Üniversitesinde Konservatuvar Müdürlüğü yapmıştır. 2019 Martayından itibaren de Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları FakültesiDekanı olarak görev yapmaktadır.ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları FakültesiDekanı olarak görev yapmaktadır.

BARIŞ KEREM BAHAR. viyola
Müzik öğrenimine küçük yaşlarda İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’nda başladı. Birçok eserde solist ve korist olarak görev aldı.1997 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola bölümüne girdi. 2000 yılında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın gerçekleştirdiği Oda Müziği Yarışması’nda Özel Ödül, 2002 Nisan ayında “5. Uluslararası Edirne Klasik Müzik Yarışması” nda ikincilik ödülü aldı. Öğrenciliği sırasında solist olarak A. Vivaldi İki Viyola Konçertosu, W.A. MOZART Senfoni Konçertant ve HUMMEL “Fantasie” eserlerini çeşitli orkestralar eşliğinde seslendirdi. Ruşen Güneş, Apple Hill Chamber Players, Michael Kelley, Prof. Lukas David, Ellen Jewitt, Bruno Giuranna gibi önemli sanatçıların aktif olarak viyola ve oda müziği workshop/masterclass’ larına katıldı, Prof. Jerrold Rubinstein ile Mozart yorumu üzerine çalıştı.2007 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan Çetin Aydar’ın öğrencisi olarak Pekiyi derece ile mezun oldu. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola sanat dalı master programını pekiyi derece ile tamamladı. 2013 yılında İtalya La Spezia G. Puccini Konservatuvarı tarafından davet edildi, viyola ve oda müziği dallarında öğrencilerle masterclass’lar yaptı, konserler verdi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Beste Tıknaz Modiri danışmanlığında Çiğdem Epikmen ile İtalya Brescia “Luca Marenzio” Konservatuvarı’nda ise çalışmalarını Luca Morassutti ile sürdürerek sanatta yeterlik eğitimini pekiyi derece ile tamamladı. İtalyan klavsen sanatçısı Giovanna Fabiano ile barok dönem stili üzerine çalıştı. 2015 yılında J.S.Bach Sol Minör Viyola Konçertosu’nun Dünya Prömiyerini İtalya Brescia Pietro Da Cemmo Salonu’nda yaptı. 2017 yılında DESO eşliğinde A.Stamitz Fa Majör Viyola Konçertosunun Türkiye Prömiyerini gerçekleştirdi. 2017 Şubat ayında İtalya’da gerçekleştirdiği resitalinde Ebru Güner CANBEY’in “Viyola için Minyatürler” eserinin Dünya Prömiyerini gerçekleştirdi. İlk kitabı "Viyola Kitabı" Ocak 2018'de basıldı.İkinci kitabı "Lillian Fuchs, Bir Viyolacının Portresi" Aralık 2018'de basıldı.Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Orkestrası, Orchestra Sion, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası gibi seçkin topluluklarda yer aldı.Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi İcra Sanatları Fakültesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

PINAR TURAN, viyolonsel
1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi.1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.2000 yılında ünlü bir Rus çellist olan Marina Tarasova’nın yapmış olduğu Master Class’a katıldı.2001 yılında Schleswig - Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi.Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden kompozitör,orkestra şefi ve piyanist olan üstün yetenekli solist Alexander Rudin’in master class’ına katıldı. 2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı. 2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti. 2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girmiştir ve bu orkestra ile Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da başarılı konserler vermiştir.2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı. Aynı yıl Cihat Aşkın ve Toğrul Ganiev ile Vivaldi Mevsimler’i seslendirdi.2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olan Hayrettin Hoxha ile Yüksek Lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etmiştir.2008 yılında Yüksek Lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır. 2009-2010 yıllarında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ücretli olarak eğitmenlik yapmıştır. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen “klasik keyifler” programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik’e girmiştir ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, ve Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği ile çalışmıştır. 2016 yılında doktoradan mezun oluştur. Halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta ve aynı zamanda grup üyelerindendir.