Ozan Sari & Çağdaş Özkan, Baroktan Moderne

Ozan Sari & Çağdaş Özkan
Baroktan Moderne
23 Kasım 2019 Cumartesi, 20.00

Ozan Sari ve Çağdaş Özkan, Barok Dönem’den 20.Yüzyıl müziğine uzanan zengin bir program ile 23 Kasım Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşuyor.


OZAN SARİ, keman
ÇAĞDAŞ ÖZKAN, piyano


PROGRAM

YALÇIN TURA | 3 Vals

FRITZ KREISLER | 3 Viyana Valsi

GIUSEPPE TARTINI | Keman Sonatı B.g5, sol minör “Şeytan Trili”

Larghetto affettuoso
Allegro moderato
Andante
Allegro assai — Andante — Allegro assai

HENRYK WIENIAWSKI | Kujawiak

HENRYK WIENIAWSKI | Chanson Polonaise Op.12/2

BELA BARTOK | Rumen Halk Dansları Sz.56

Joc cu bâtǎ. Allegro moderato
Brâul. Allegro
Pê-loc. Andante
Buciumeana. Moderato
Poargǎ româneascǎ. Allegro
Mǎrunţel. Allegro


* Program süresi: Yaklaşık 60 dakikaOZAN SARI, keman

1989’da Bursa’da doğan sanatçı asırlar boyu kökleşmiş bir geleneğin mirasını devralarak müziğe henüz dört yaşında iken babası Veli Sari’den aldığı bağlama dersleriyle başlamıştır. Müziğe olan yeteneği ailesi tarafından keşfedilen sanatçı 1999 yılında girdiği B.U.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan J. Brahms’ın Keman Konçertosu’nu çalarak “birincilik” derecesiyle mezun olmuştur.

On iki yaşında iken dahil olduğu CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) eğitim projesi kapsamında Türk Keman Okulu’nun yaşayan en önemli temsilcisi Cihat Aşkın ile çalışmalarına başlamış ve CAKA projesiyle önemli başarılara imza atmıştır.

Eğitim hayatı boyunca CAKA, Salzburg Mozarteum Academy, Crans Montana Classics gibi pek çok ustalık sınıflarına katılmış ve Sholomo Mintz, Zakhar Bron, Dora Schwarzberg, Ani Schnarch, Victor Danchenko, Cihat Aşkın, Hakan Şensoy gibi dünyaca ünlü solistlerle süreli çalışmalar yapmıştır.

Ulusal ve uluslararası konser kariyerine 2012 yılında başlayan sanatçı Razgrad Filarmoni Orkestrası, Young Talent Festival gibi önemli projelerde yer almış; Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, İsviçre, Bosna Hersek ve Tunus’ta solist olarak konserler vermiştir.

Klasik disiplinde aldığı eğitimin yanı sıra köklerinin bağlı olduğu toprağın müziğini yapmayı, kültürünü yaşatmayı misyon olarak kabul eden sanatçı bu bağlamda 2013 yılında bağlama sanatçısı Mahmut Cemal Sari ile birlikte Anadolu Müziği'ni daha önce örneği olmayan bir şekilde seslendirmek amacıyla "İki Saz Bir Ses" grubunu kurmuştur.

Cihat Aşkın’ın “Türk Kaprisleri” ismini verdiği eserler dizisiyle Anadolu’nun kadim müzik kültürünün ögelerini dünya çapında icra edilecek bir şekilde solo kemana uyarlayan sanatçı Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi olarak keman dersleri vermekte, konserlerinde Ahmet Ali Çakır’ın 2017 yılında kendisi için yaptığı kemanı kullanmaktadır.


ÇAĞDAŞ ÖZKAN, piyano

Türkiye’nin önde gelen klasik müzik dergisi Andante tarafından “...en duyarlı duo piyanisti” olarak tanımlanan Çağdaş Özkan, gerek vokal gerekse enstrümantal eşlik alanında geniş bir repertuara ve tecrübeye sahiptir. Bu alanda ABD’nin en prestijli müzik okullarından biri olan The Juilliard School’daki Yüksek Lisans derecesini 2012 yılında tamamlayan Çağdaş Özkan, yine bu okuldaki eğitimi için “Borusan Müzik Bursu” ve American Turkish Society’nin sağladığı “Ahmet Ertegün Bursu”nu almaya hak kazandı. ABD’deki eğitimi boyunca oda müziği, duo ve orkestra piyanisti olarak içlerinde Carnegie Hall ve Alice Tully Hall gibi konser salonlarının da bulunduğu birçok salonda konserler verdi. The Juilliard School’da Naoko Tanaka (keman), Ron Copes (keman), Darrett Adkins (viyolonsel) Robert Jr. White (şan) gibi önemli hocalarla ve öğrencileriyle yakinen çalışma ve konserler verme fırsatını buldu.

Çağdaş Özkan Jonathan Feldman, Margo Garret, Brian Zeger ile piyano eşlik, ve Prof. Ersin Onay ve Zarema Safarova ile solo piyano çalışmıştır. Ayrıca Tom Grubb ile Fransızca diksiyon ve vokal repertuar, JJ. Penna ile Almanca diksiyon ve vokal repertuar, Corradina Caporello ile ise İtalyanca diksiyon çalışmış ve bu repertuarda önemli derecede tecrübe sahibi olmuştur.

Çağdaş Özkan 2010 yılında Aspen Müzik Festivali ve 2011 yılında Music Academy of the West, 2013 yılında Anadolu Efes Müzik Festivali, 2012, 2013, 2015 ve 2017’de Klasik Keyifler Müzik Festivali gibi önemli yaz festivallerine katılarak ABD’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bariton Ulf Bästlein, piyanist Zeynep Özşuca Rattle, klarnetçi Sacha Rattle, viyolacı Atilla Aldemir, çellist Nil Kocamangil gibi birçok müzisyenle ilişkiler kurdu. 2013 Marsyas Festivali Keman Yarışması, 2015 Flütistan İstanbul Uluslararası Flüt Buluşması, 2017 I. Suna Kan Uluslararası Keman Yarışması etkinlerinin resmi piyanistliğini yapmıştır.

2007 Bilkent Üniversitesi mezunu olan Çağdaş Özkan; Karl-Heinz Schütz, Felix Renggli, Sibel Kumru Pensel, Bülent Evcil, Ellen Jewett, Cihat Aşkın, Roby Lakatos, Ayako Tanabe, Jerfi Aji gibi müzisyenlerle beraber müzik yapma fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda Çağdaş Özkan kemancı Önder Baloğlu ile “Duo BalKan” olarak düzenli konserlerini devam ettirmektedir.

Müzik ile çok erken yaşta akordeon ile tanışan Çağdaş Özkan, hâlâ bu tutkusunu sürdürmekte ve bu alanda kendi düzenlemeleri dâhil birçok popüler ve halk müziği parçalarını repertuarında bulundurmaktadır.