Esra Poyrazoğlu Alpan, Piyano Resitali

Esra Poyrazoğlu Alpan
Piyano Resitali
27 Kasım 2019 Çarşamba, 20.00

Piyanist Esra Poyrazoğlu Alpan, W.Kempff ‘in G.Handel ve F.Liszt’in Bach transkripsiyonlarının yanısıra Mozart, Bach ve Fazıl Say’ın eserlerini seslendireceği zengin bir program ile 27 Kasım Cumartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.

ESRA POYRAZOĞLU ALPAN, piyano

PROGRAM

G.HANDEL- W.KEMPFF | Minuet, sol minör

J.S BACH- F.LİSZT | Fantasia-Fuga,sol minor

W.A MOZART | Sonata K.310, No.8, la minör
- Allegro maestoso
- Andante cantabile con espressione
- Presto

- ARA -

F.CHOPIN | Nocturne No.20 op.posth
No.21 op.posth
Ballade Op.23 No.1
Op.47 No.3

F.SAY | Ballade No.1 "Nazım"


ESRA POYRAZOĞLU ALPAN
Kıbrıs'ın Lefkoşa şehrinde doğdu. İlk müzik eğitimine Özkan Pastırmacıoğlu ile başladı. Daha sonra Lefkoşa Güzel Sanatlar Ortaokulu’nda Demet Alkan ile devam etti. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne kabul edildi. 1996 yılında Rotary Klübü’nün düzenlemiş olduğu 'Genç Yetenekler' yarışmasında ikinci seçildi. 1997 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkastrası’nın açmış olduğu solist seçme sınavını kazanarak şef İbrahim Yazıcı yönetiminde Ludwig van Beethoven'ın Op.15 No.1 piyano konçertosunu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonunda solist olarak seslendirdi. Aynı yıl içinde Alman orkestra şefi Kurt Karl'ın daveti üzerine bueseri Nürnberg'de Nürnberg Senfoni Orkestrası eşliğinde ikinci kez seslendirmiştir.

Kıbrıs Rum kesimindeki Kıbrıs Senfoni Orkestrası’nın solist seçmelerine katılarak Rum piyanist Kyriyakos Souroullas ile Camille Saint‐Saëns'ın 2 piyano ve orkestra için bestelediği “Hayvanlar Karnavalı” adlı eserinde birinci piyano partisini solist olarak seslendirmiştir (2009). 2017 yılında yine Kıbrıs Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Ali Hoca yönetiminde Haydn’ın keman ve piyano için Fa majör konçertosunu solist olarak seslendirdi. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde düzenlenen dünyaca ünlü bariton Tom Krause'nin masterclass çalışmalarında görev almış ve Finlandiya‐Türkiye müzik köprüsü etkinlikleri kapsamında birçok konserler vermiştir. 2010 yılında F.F.Chopin'in 200. doğum günü nedeniyle soprano Esra Abacıoğlu Akcan ile birlikte Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde TRT radyosunda canlı yayınlanan bir konser vermiştir. Devlet sanatçısı Ayşegül Sarıca ve Ali Darmar'ın piyano, Paris Konservatuvarı hocalarından M.Morgan'ın ise odamüziği masterclass çalışmalarına aktif olarak katılmıştır.

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan pekiyi derece ile mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Bilkent MSSF, H.Ü Devlet Konservatuvarı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Anadolu Üniversitesi Piyano Bölümü’ndeki yüksek lisans çalışmalarını Prof. Zöhrap Adıgüzelzade'nin öğrencisi olarak tamamlamış, Carl Czerny'nin yaşamı ve etüdleri üzerine bir tez yazmıştır.

Avusturya, Polonya, Almanya, Moldova, Sırbistan ve Bosna‐Hersek gibi pek çok ülkede, Türkiye ve Kıbrıs’ta solist ve eşlikçi piyanist olarak konserler vermiştir. 2008 Aralık ayından itibaren Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapmaktadır.