Çağatay Akyol Arp Resitali, Yeni Yıla Girerken, Müzikal Kesişmeler

Yeni Yıla Girerken, Müzikal Kesişmeler
Çağatay Akyol Arp Resitali
21 Aralık 2019 Cumartesi, 20.00

Müzikolog yazar Ahmet Say tarafından “çalgısının cambazı” olarak nitelenen Çağatay Akyol, baroktan yörük havasına, Japon geleneksel müziginden caza, klasikten moderne, hepsinden buket buket örneklerin sunulacağı, çok renkli bir program ile 2020’ye sayılı günler kala, 21 Aralık Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacak. Polonya’da düzenlenen “Folk Müzik Festivali’’nde solo icra dalında dünya birincisi olan Ferhat Erdem konsere konuk sanatçı olarak katılacak.

ÇAĞATAY AKYOL, arp
Konuk Sanatçı;
FERHAT ERDEM, ney ve sipsi

Resital Programı:

ÇAĞATAY AKYOL | Hitit Süiti

G. F. HAENDEL | Tema con Variazioni

C. DEBUSSY | Clair de Lune

C. SALZEDO | Chanson Dans La Nuit

T. KUJIRAOKA | Ay Damlası “Japon Şarkısı”

F. FARKAS | 5 Macar Dansı (17. Yy. Stilinde)

H. ÇALBUDAK | Karahisar Kalesi “Türk Halk Türküsü” Düzenleme: Çağatay Akyol

P. CHERTOK | Harpicide at Midnight

ANONİM | Yörük Havası “Türk Halk Türküsü” Düzenleme: Çağatay Akyol

AŞIK VEYSEL | Çiğdem Der ki “Türk Halk Türküsü Düzenleme: Çağatay Akyol

D.YAZICIOĞLU | Ah Bir Ateş Ver “Türk Halk Türküsü” Düzenleme: Çağatay Akyol

H. SEBİLCİ | Demedim mi Demedi Düzenleme: Çağatay Akyol


ÇAĞATAY AKYOL, arp

Çalgısının cambazı olan bu fenomen kişilik, müzik yapma bilincinin doruğunu örneklendirdi. Çağatay’da kavrayış, duyuş, seziş, buluş, yaratış, müzikal bilinç refleks halindedir. Arpına sarıldığı zaman, kulaklarınıza inanamayacaksınız. Tepeden tırnağa müzikçidir ve asıl önemlisi ender rastlanan bir kültürel olgunluğa sahiptir.”
Ahmet Say, Müzik Yazarı “Cumhuriyet”
Arp eğitimine 1980 yılında 10 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Doçent Kaysu Doğanay’ın öğrencisi olarak başladı ve 1988 yılında mezun oldu. Aynı yıl 19 yaşındayken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist arpçı olarak göreve başladı.1989-1995 yılları arasında katılmış oldugu bir cok uluslararası gençlik orkestralarinda ülkemizi başarıyla temsil etmiş ve Bu orkestralara katılan ilk genç Türk müzisyeni olarak ta kendinden sonra gelen diger genç bir çok Türk orkestra sanatçısının önünü açarak bu plarformlarda yer almalarina öncülük etmiştir. 1991 de Alman Akademisyenler (D.A.A.D.) bursu kazandı ve Berlin Muzik Akademisi’nde Mariana Schmidt Kriceberg ve Regina Herving ile çalışarak 1993 yılında üstün dereceyle mezun oldu. Salzburg Music Festival, Wien Modern, BBC Prohms, Amsterdam Mahler Festival, Budapest Spring Festival, Schleswig Holstein Music Festival, Festival de Radio France en Montpellier ve Ferrara Musica gibi festivallerde sahne aldı, Claudio Abbado, Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Peter Eotvos, Michael Gielen, Yakov Kreisberg, James Judd, Giuseppe Sinopoli, Tugan Sokhiev, Daniel Gatti ve Daniel Harding gibi dünyaca ünlü şeflerle çalıştı.1992 yılında Misafir Sanatçı olarak Berlin Runfunk Senfoni Orkestrası (R.S.B.) ve Dresdner Staats Kapelle’de görev aldı. Solist olarak yurtiçi ve yurtdışında bir çok orkestra ile birlikte konserler veren sanatçı,
2006 yılında Felix Godefroid Uluslararası Arp Yarışması’na jüri üyesi olarak davet edildi.
2008-2010 yılları arasında Mahler Oda Orkestrası’nda konuk sanatçı olarak görev aldı.

Kalan Müzik’in sanatçısı olup basılmış iki CD’si vardır;
- Lirik Arp ve Blokflüt (Kasım 2004)
- Cihat Aşkın’la Arp ve Keman (Temmuz 2009)
2011 yılında Anadolu’daki Hitit müziği temalı AB projesi Hattuşa temalı araştırma da hitit arplarını dünyada çalan ilk ve tek kişidir. 2012 yılında Anadolu entrumanlariyla Arp'i buluşturan ve Türk müzisyen Ferhat Erdem’le birlikte gerçekleştirdikleri ARPANATOLIA’yı kurdu ve bu proje ile bir çok yurt içi ve dışı konserler gerçeklestirdi. 2012 yılında piyanist ,besteci Fazıl Say’ın Mezopotamya Senfonisi’nde basblokflüt solisti olarak bir çok konserler gerçekleştirdi. Bu konserlerin CD ve DVD’si tüm dünyada satışa sunulmuştur. 2010-2015 yıllları arasında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda arp dersleri verdi. 2016 Yılında 2 kez Koreye davet edilen sanatçı, 2017 yılında da Dünya Arp Kongresi’nde konser vermek üzere HongKong’a davet edildi. 2018 ve 2019 konser sezonunda Çin, Kanada, Ukrayna, Rusya ,Almanya , Japonya Amerika ve İtalya dan konserler yapmak üzere davet almıştır. Sanatçı halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solo Arp sanatçısı olarak görev yapmaktadır.
FERHAT ERDEM, ney ve sipsi
Çocukluğunda her evde birkaç kişinin (Babası ve ağabeyi de dahil) çaldığı Teke Yöresi müzik kültürünün en önemli çalgılarından olan “SİPSİ”yi çalmaya başladı. O dönemler düğünlerin çeyizinde sipsi çaldı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk Müzikleri'nde Yüksek Lisans yaptı. Akşehir folkloru üzerine alan araştırması ve TRT repertuarına kazandırdığı “Akşehir ve yöresi müzikleri’ derleme çalışmaları yaptı. Burdur ve yöresinden türkü ve oyun havaları derleyip TRT repertuarına kazandırdı. 1986 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınavı kazanarak Yurttan Sesler Korosu’na sipsi ve kaval sanatçısı olarak başladı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu ile Polonya’nın Bidgoşh (Bidgoskıe) kentinde yapılan “Folk Müzik Festivali’’nde solo icra dalında dünya birincisi oldu. Birçok yurtiçi ve yurtdışı festival ve konserlere katıldı. ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’nde kaval öğrencileri yetiştirdi. Çağatay Akyol ile birlikte kurdukları “Arpanatolia” adlı gurupla Hollanda Kraliçesi ve Türkiye Cumhurbaşkanına Hollanda’nın Venlo kentinde ilk konserini verdi. Aynı gurupla Belçika Gent'te Europalia Sanat Festivali’nde, Hong Kong Dünya Arp Kongresi’nde, Kanada'nın Toronto ve Vancouver kentlerinde, İtalya’nın Sardunya ve Carloforte, Macaristan’ın Budapeşte, Bulgaristan’ın Filibe, Varna, Burgaz, Afyon Caz Festivali’nde, Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Ankara Çağdaş Sanatlar, Gaziantep Belediyesi, Bursa Belediyesi ve Ankara Filarmoni ve Kent Orkestraları’yla da “Senfonikanataolia” adıyla Anadolu’nun farklı kentlerinde konserler verdi. Ayrıca "Yamatolia" adında Türk ve Japon müzisyenlerden oluşan bir grupla Ankara'da Türk-Japon Vakfı'nda konserler verdi. Sanatçı halen TRT Ankara Radyosunda görev yapmaktadır.