Ceyhun Güneş & Burak Altuni, Flamenko Konseri "Geri Dönüş"

Ceyhun Güneş & Burak Altuni, Flamenko Konseri
"Geri Dönüş"
26 Ocak 2020 Pazar 18.30

Uzun yıllardır Flamenko’nun Ankara'daki gelişimine Flamenko Ankara Derneği ile ve farklı gruplarla katkıda bulunan ve bir anlamda yön veren iki sanatçı, bu defa flamenkonun temellerine yolculuğa çıkıyor, köklere geri dönüyorlar. Flamenkonun en sade halinde şarkı ve gitar ikilisi olarak geçmişten günümüze parçalarla 26 Ocak Pazar akşamüstü Mozarthaus’ta sanatseverleri bu yolculuğa davet ediyoruz.

CEYHUN GÜNEŞ, gitar
İLHAN BURAK ALTUNİ, vokal

* Program Süresi, yaklalaşık 75 dk.CEYHUN GÜNEŞ, gitar

Ankara'da doğdu. Müziğe 9 yaşında Can Girginkoç'dan piyano dersleri alarak başladı. TED Ankara Koleji’nde okuduğu sırada Soner Öztaşkın'la iki yıl klasik gitar çalıştı. İlk flamenko gitar çalışmalarına 14 yaşında başladı.Çalışmalarına uzun süre tek başına devam ettikten sonra tanıştığı Murat İşbilen, Özkan Gör ve Suat Demirkıran’dan dersler aldı. 2003 yılında amatör ve profesyonel müzisyen ve dansçıların buluştuğu Flamenko Ankara Derneği'ni kurdu ve 6 yıl boyunca başkanlığını yaptı. Aynı yıl Duende isimli grubu kurdu ve bugüne kadar bu grupla yüzlerce performans sergiledi. 2004 yazından itibaren İspanya'da Gerardo Nuñez, Tomatito, Manolo Sanlucar, Antonio Rey, Paco Serrano, Jeronimo Maya, Jorge Pardo, Rafael Riqueni, Jose Antonio Rodriguez, Manolo Franco, Niño de Pura, Tino Van Der Sman, El Carbonero, El Entry gibi flamenko ustalarıyla çalışma fırsatı buldu. 2004 yılında İspanya’da Cordoba Gitar Festivalinde; 2014 yılında “Uluslar arası Gerardo Nuñez Gitar festivali”nde bir Flamenko gitar festivaline davet edilen ilk Türk gitarist olarak sahne aldı. 2009 yılında kendi bestelerinden oluşan Mavi Siyah isimli albümü yayınlandı. 2010 yılında Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’nda gitar eğitmenliğine başladı (Halen devam etmektedir) 2011 yılında projelendirdiği ve İspanya Dans birincilerinden David Perez’in de yer aldığı “Endülüs’ten Anadolu’ya” projesi ile ulusal ve uluslar arası festivallerde yer aldı. 2016 yılında “20. Sanat Yılı” konserleri kapsamında perküsyonist Mert Baycan ile yıl boyunca 20’nin üzerinde konser verdi. 2017 yazında İtalya Molteno’da dünyaca ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’la; Roma’da İtalyan gitarist Lucio Pozone ile iki konser gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda “Endülüs’ten Anadolu’ya” isimli albümünün dört parçası dijital platformlarda yayınlandı. Doğan Canku, Cihat Aşkın, Burak Aydos, dansçı David Perez, Cristina Benitez, Adi Movdat, Manuel Reina, Sonia Franco, Cris Candela, Ana Llanes; gitarist Jeronimo Maya, Gerardo Nuñez gibi önemli isimlerle sahne aldı. Bu güne kadar solo performanslar, farklı sanatçılarla verdiği konserler, MaviSiyah, Duende ve Flamenko Ankara Derneği grupları ile yurt içi ve yurt dışında verdiği konser ve dinletilerle yüzlerce sahne performansı gerçekleştirdi. Aynı zamanda gitar eğitmeni olarak bu güne kadar çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Halen “Flamenko Ankara Derneği festival sanat direktörlüğü”nü sürdüren Ceyhun Güneş, albüm kayıtlarına, gitar eğitmenliğine ve konserlerine devam etmektedir.


İLHAN BURAK ALTUNİ, vokal

Ankara’da doğdu. 3 yaşında flüt çalarak göstermeye başladığı yeteneği ve annesinin desteği ile henüz 6 yaşında sanatsal aktivitelere katılmaya başladı. Halk oyunları ekiplerinde dansçı ve müzisyen olarak yer aldı ve yurt dışında ülkemizi başarıyla temsil etti. Orta okul ve lise yıllarında kendi çabalarıyla enstrümanları tanımaya ve kurduğu gruplarla müzik yapmaya başladı. 1998 yılında DEVLET OPERA VE BALESİ MODERN DANS TOPLULUĞU’NDA Vehbi Emre Kesim gözetiminde modern dans müziği üzerine perküsyon çalışmaları yaptı. Ankara’da gerçekleştirilen 1.Dünya Modern Dans platformunda eşlik müzisyeni olarak çalıştı. Buradaki başarısı onun besteci Kemal Günüç’le tanışmasını sağladı. Günüç ile birlikte Devlet Tiyatroları’nın pek çok oyununda müzisyen olarak yer aldıve 1998 yılında kendi bestelediği KORKUT ATA oyununun müzikleriyle Devlet Tiyatroları’nda adından söz ettirdi. Bu yıllarda UĞUR MUMCU anma etkinliklerinde de 3 yıl boyunca dansçı ve müzisyen olarak görev aldı. Mezun olduğu MİMAR KEMAL LİSESİ’nin tiyatro bölümünde yönettiği oyunla liseler arası en iyi oyun ve en iyi yönetmen ödülünü aldı. Flamenko tekniğini türkülerimize uyarlama üzerine çalışmalarda bulundu. Türkiye’yi Tanıtma projesinde yer alarak Pamukkale ve Denizli’de yürütülen proje kapsamında Flamenko Bozlak icra etti.
2002 yılında Selçuk Üniversitesi Konservatuvarı Opera Şan bölümünü kazandı ve üstün başarıyla mezun oldu. Okul yıllarında Kara Kuvvetleri Bandosu ile birlikte birçok salon ve halk konserleri verdi. Bu konserlerde Bariton ve Gitarist olarak görev aldı.
Flamenko alanında ünlü gitaristler Tomatito, Gerardo Nunez, Jeronimo Maya, Antonio Rey, Diego del Morao, Juan Moneo ile flamenko gitar masterclasslarına katıldı. Flamenko şarkı için Juan Diaz “Fideito” , Ana Maria Gomez ve İspanya Jerez'de Juan Moneo ile çalıştı.
2007 yılından bu yana üyesi olduğu ve halen başkanlığını yürüttüğü Flamenko Ankara Derneği’nin sanatsal aktivitelerinde ve Uluslararası Flamenko Ankara festivalinde sahne aldı.
“MAVİ SİYAH” ve “DUENDE Flamenko” gruplarıyla yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konser, dinleti, radyo ve televizyon programları gerçekleştirdi.