Nihan Atalay Flüt Resitali “Nefesin Sesi”

Flüt sanatçısı Nihan Atalay, sizleri Mozarthaus ta otantik enstrümanlar ile baroktan günümüze bir müzik yolculuğuna davet ediyor..

Konser Programı

JOSEPH BODIN DE BOISMORTIER
Re Majeur opus XXXXV Suite
-Prélude-Lentement
-Air-Gaiment
-Rondeau- Gaiment
-Air-Doucement et mesuré
-Musette

GEORG PHILLIP TELEMANN
Fantasia in E minor, No.8
-Largo
-Spirituoso
-Allegro
Fantasia in D major, No.7
-Alla Francese
-Presto

MARIN MARAIS
Les folies d'Espagne

CLAUDE DEBUSSY
Syrinx for flute Solo

PIERRE- OCTAVE FERROUD
Three Pieces for Flute without Accompagnement
-Bergère Captive
-Jade
-Toan-Yan

SIGFRID KARG ELERT
Sonata “Appassionata” Op.140 F-sharp minor

ASTOR PIAZZOLLA
Tango Etudes
-Numero 3
-Numero 4NİHAN ATALAY
İstanbul’da doğan sanatçı,flüt eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mükerrem Berk ile başladı.
1998 yılında konservatuardan mezun olduktan sonra Fransız Hükümeti’nden almış olduğu sanat bursuyla Lyon Devlet Konservatuarı’na kabul edildi ve aynı konservatuardan pekiyi derece ile mezun oldu.
İsviçre Hükümetinin verdiği artistik bursa layık görülerek 2002 yılında Lozan Konservatuarı Yüksek devresine kabul edildi. José-Daniel Castellon‘un sınıfinda konsertistlik ve pedagoji bölümlerinde eğitim gördü ve üstün basariyla mezun oldu.
Barok müziğe olan ilgisi Nihan Atalay’ı Cenevre ve Basel Konservatuvarları Yüksek Devrelerinde, Barok Müzik Bolümlerinde Lisans sonrası çalışmalarina yönlendirdi. Barok flüt sanatcilari Marc Hantai,Barthold Kuijken ve Serge Saitta ile çalişmalarını sürdürdü.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı, Sandoz Vakfı ve Cenevre Universitesi Derneği tarafindan sanat burslari ile ödüllendirildi. Ayrıca Cenevre Konservatuarı'nca kendisine yaptığı çalişmalardan dolayı bir adet flüt hediye edildi.
Sanatçı, Barok müziğin yanı sıra Çağdaş muzik tekniklerine olan ilgisi sayesinde 2005 yılında , yüzyılımızın en ünlü şefi ve bestecilerinden olan Pierre Boulez’in daveti uzerine Lucern Akademi Orkestrası’nda çalışma firsatı buldu ve 20. yüzyıl çağdaş eserleri üzerinde çalıştı.
Sanatçının beraber çalıştığı flütcüler arasında dünyaca Michel Moragues, Sophie Cherrier, Patrick Gallois, Phillippe Bernold gibi isimler bulunmaktadır.
Nihan Atalay 2012 yilinda ABD Uluslararasi Flüt derneği'nin Las Vegas’ta düzenlemiş olduğu Barok flüt yarismasinda birincilik kazanmış ayrıca juri özel ödülüne layık bulunmuştur.
Cenevre Oda Muzigi Orkestrası’nda solo flütist olarak orkestra çalışmalarina devam eden alan Nihan Atalay,Cenevre Devlet Konservatuarı’nda görev almıştır.
Sanatçı akademik kariyerini Yardimci Docent olarak Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi Devlet Konservatuarı’nda surdurmekte ve Gedik Universitesi’nde sanat danismani olarak gorev almaktadir.