CEREN TÜRKMENOĞLU & LAURA MANKO ŞAHİN

CEREN TÜRKMENOĞLU & LAURA MANKO ŞAHİN
KEMAN ve VİYOLA RESİTALİ
20 Şubat 2016 Cumartesi,20.00

CEREN TÜRKMENOĞLU, keman
LAURA MANKO ŞAHİN, viyola

CEM TÜRKAY, piyano eşlik


KONSER PROGRAMI:

W. AMADEUS MOZART
(1770-1827)
Duo for Violin and Viola in G Major, K. 423
I. Allegro
II. Adagio
III. Rondeau, Allegro

BOHUSLAV MARTINU
(1873-1943)
Three Madrigals for Violin and Viola, H. 313
I. Poco allegro, Poco vivo
II. Poco andante, Andante moderato
III. Allegro moderato, Allegro

- Ara -

MAX BRUCH
(1873-1943)
Double Concerto in E minor, Op. 88
I. Andante con moto
II. Allegro moderato
III. Allegro molto


* KONSER BİLETLERİ BİLETİX ve DOST KİTABEVLERİ'NDECEREN TÜRKMENOĞLU, keman

Piyano ile başlayan müzik eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Cengiz Özkök’ün keman öğrencisi olarak devam eden Ceren Türkmenoğlu, 2010 yılında Bölüm Birinciliği ve Konservatuvar İkinciliği dereceleriyle mezun olarak İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Bu süre zarfında Erasmus programı ile Hochschule für Musik und Theater Leipzig’e gitmeye hak kazanarak Prof. Carolin Widmann ile çalıştı ve pek çok solo ve oda müziği konserlerinde yer aldı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda master eğitimine başladı ve burada Ellen Jewett’ın öğrencisi oldu. Şu anda da İTÜ MİAM'da Cihat Aşkın'ın öğrencisi olarak doktora eğitimini sürdürmektedir.
2011-2014 yılları arasında üyesi olduğu Özsoy Kuartet yaylı sazlar dörtlüsü ile pek çok konserler verdi. 2010-2014 arasında World Youth Orchestra ve World Youth Chamber Orchestra ile Avrupa ve Amerika'da konserlerde yer aldı.
2011 yılında Ankara Devlet Opera ve Bale Orkestrası’na katılmış olan Ceren Türkmenoğlu, görevine şu anda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda devam etmektedir.

LAURA MANKO ŞAHİN, viyola

Viyola sanatçısı Laura Manko Şahin, solist ve oda müziği müzisyeni olarak Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Orta Doğu'da pek çok etkinlikte sahne aldı. 2005 yılında Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile solo kariyerine adım atan Laura, bunu takiben çok sayıda solo yarışmada birincilikler kazandı.
Cape Cod Senfoni Orkestrası’nda viyola grup şefi ve Boston Harp Trio’da viyola sanatçısı olarak görev alan Manko, Knoxville ve Winston Salem Senfoni Orkestraları ilekonserler verdi. Çağdaş Müzik Enstitüsü, Heifetz Müzik Enstitüsü, Encore School for Strings ve Meadowmount Müzik Okulu’nda çalışmalar yapan Laura ayrıca Green Mountain Oda Müziği Festivali ve Eastern Music Festival’ine katıldı. Stern Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün bir üyesi olarak, Viyana Radyo Senfoni Orkestrası ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturya turnelerinde yer aldı.
Gençlik için müzik eğitiminin gerekliliğinin bir savunucusu olarak, Rivers School Conservatory, Boston School of Music and Arts, Boston University Tanglewood Institute ve Boston Gençlik Senfoni Orkestrası’nın yaylı sazlar departmanlarında çalışmalar yapan Laura Manko, şu anda Ankara'da Bilkent Senfoni Orkestrası, Bilkent Piyanolu Dörtlü ve Nodus Çağdaş Müzik Topluluğu’nda viyola sanatçısı olarak görev almakta ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde viyola ve oda müziği dersleri vermektedir.
Lisans Eğitimini Kuzey Carolina Güzel Sanatlar Okulu’nda Sheila Browne ile tamamlayan Laura Manko, Yüksek Lisans eğitimini Boston Üniversitesi’nde Michelle LaCourse’un öğrencisi ve asistanı olarak tamamlamış ve sanatçı diplomasını almıştır.
Laura, Kim Kashkashian, Carol Rodland, Lawrence Dutton, Donald McInnes, Nokothula Nygwenyama, Pamela Frank ve ayrıca Vermeer, Miro ve Takacs Kuartetleri gibi seçkin sanatçı ve oda müziği topluluklarının ustalık sınıflarında yer almıştır.
Laura, Ece Akyol’un öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi MSSF’de doktora çalışmalarına devam etmektedir.