ARYALARLA BİR GECE

ARYALARLA BİR GECE
8 Nisan 2017 Cumartesi, 20.00

18. Siemens Opera Yarışması birincisi soprano İlkin Alpay ve bariton Berkcan Akıncı, piyanist Gülüm Sürmen Ötenel eşliğinde Mozart, Verdi, Puccini, Donizetti, Bellini, Obradors, Bizet, Falla ve Ada’nın eserlerinden derlenen zengin bir programla, 8 Nisan Cumartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.


İLKİN ALPAY, soprano
BERKCAN AKINCI, bariton
GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL, piyano

Resital Programı:

Donne Mie La Tanti - Cosi Fan Tutte – W. A. MOZART
L’abbandono V. BELLINI
Or Dove…Ah Per Sempre - I Puritani – V. BELLINI
Al Pano Moruno M. FALLA
Ach Ich Liebte - Sarayda Kız Kaçırma - W. A. MOZART
Perfidi!!...Pieta Rispetto - Macbeth - G. VERDI
El Vito F. OBRADORS
Ecco Mi In Lieta Vesta - I Capuletti i Montecchi - V. BELLINI
Vien Leonora - La Favorita - G. DONIZETTI
Quando M’envo - La Boheme - G. PUCCINI
Votre Toast - Carmen - G. BIZET
Pronta Io Son - Don Pasquale - G. DONIZETTI
Ah Söyleşebilsek - Ali Baba & 40 - S. ADAİLKİN ALPAY
Müzik eğitimine 7 yaşında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda Prof. Dr. Saadettin Ünal ve eşi Sevim Ünal ile başladı. 10 yaşından itibaren Ankara Devlet Opera Balesi’nde sahnelenen Turandot, Il Pagliacci, Cavalleria Rusticana, La Boheme, Fındıkkıran, Florinda gibi opera, bale ve çocuk müzikallerinde rol aldı. 2001’de Fazıl Say’ın Nazım oratoryosunun prömiyerinde ve CD kaydında solist olarak görev aldı. 2007’de Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti Oylun Erdayı ile şan çalışmalarına başladı. 2008’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Ana Sanat Dalı’nı ve aynı üniversitenin İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü kapsamlı burslu olarak kazandı. 2010’da Doç.Dr.Orhun Orhon yönetimindeki Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile birlikte ‘Mozart Akşamı’ konserinde solist olarak görev aldı. Şubat 2013’te Bilkent Senfoni Orkestrası’nın, İhsan Doğramacı anısına, Ahmet Adnan Saygun’un ‘Bir Orman Masalı’ eserini seslendirdiği konserde soprano solo olarak rol aldı. Mayıs 2013’te G.Donizetti’nin ‘Rita’ operasında Rita karakterini canlandırdı. Nisan 2014’te Ensemble Nodus’un konserine misafir sanatçı olarak katıldı ve Arjantinli avantgarde besteci M. Kagel’in Tango Alemán eserinin Türkiye prömiyerini vokal solo rolüyle gerçekleştirdi. 2008-2014 yılları arasında Elena Hristova Puşkova şefliğindeki Bilkent Gençlik Korosu’nda korist olan İlkin Alpay, 2014 Haziran’ında lisans eğitimini onur derecesiyle tamamladı. Bilkent Üniversitesi Erken Müzik Eğitimi’nde 3 yıl boyunca koro ve solfej öğretmenliği yaptı. Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Mustafa Yurdakul ve Yrd. Doç. Gülüm Sürmen Ötenel ile yüksek lisans eğitimini sürdürmekte iken 9.İzmir Genç Solistler Yarışması’nda finale kaldı. Mayıs 2016’da İstanbul’da düzenlenen 18.Siemens Opera Yarışması’nda birinci seçildi ve Almanya’da Badisches Staatstheater Karlsruhe Opera Stüdyosu’na kabul edildi. 2016-2017 sezonu boyunca Gianetta (Aşk İksiri), Barbarina (Figaro’nun Düğünü), Taumännchen (Hänsel&Gretel) ve Cupid (Semele) rollerini seslendiren soprano, son olarak New York Carnegie Hall’da resital gerçekleştirdi.

BERKCAN AKINCI
1987 yılında Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Süleyman Uyar İlköğretim Okulu’nda orta öğrenimini ise Kılıçarslan Lisesi’nde tamamladı. İlköğreniminden itibaren özel korolarda Korist ve Solist Sanatçı olarak görev aldı. 2006 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bas Tuncay KURTOĞLU ile profesyonel şan çalışmalarına başladı ve aynı sene Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Şarkıcılığı Ana Sanat Dalı’na ikincilikle ve burslu olarak kabul edildi. Lisans eğitimi süresince Merih KAZBEK ile şan, Prof. Ali Sevgi ile solfej ve armoni, Erdoğan OKYAY ile Koro, Gülüm ÖTENEL ile Korrepetisyon, Edip ARMAN ile Lied, Kantat ve Oratoryo yorumu çalışmış; okulu bünyesinde de başarılı konserler vermiştir. 2012 yılında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimini Tenor Prof. Mustafa YURDAKUL ve Piyanist Yrd. Doç. Gülüm ÖTENEL ile tamamladı. Yüksek Lisansı sırasına Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2016 yılından beri yine aynı bölümde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Sanat hayatı boyunca birçok yarışma, masterclass ve yarışmaya katılan, katılım sertifikaları ve onur belgeleri almaya hak kazanan AKINCI akademik kariyeri yanında solo konser kariyerine de devam etmektedir.

GÜLÜM SÜRMEN ÖTENEL
Piyano eğitimine altı yaşında başlayan Gülüm Ötenel, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü kazanarak, on yıldan oluşan konservatuvar eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Ayşe Savaşır ile sürdürdü. Orkestra ve koro şefi Walter Strauss ile de müzikal yorum çalıştı.Piyano eğitimine 2000-2003 yılları arasında Almanya Hannover Hochschule für Musik und Theater’da Prof. Bernd Goetzke ile devam etti. Almanya ve Belçika’ da birçok resital ve oda müziği konserleri verdi. 2004 yılından itibaren Yüksek Lisans eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ nde Prof. Ersin Onay ile başladı. 2006 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl Doktora (Sanatta Yeterlik) çalışmalarına Prof.Ersin Onay ile devam etti. 2005 yılından bu yana İstanbul, Ankara, Malatya, İsviçre; Bern Türk Büyükelçiliği’nin himayelerinde Bern Konservatuarı’nda resitaller verdi. 2006 yılında kurulan ve halen aktif olan Anka Trio ile İzmir, Ankara ve Eskişehir’de oda müziği konserleri yaptı.(Anka Trio: Piyano, Gülüm Sürmen, Obua, Ayşe Sezer;Antalya Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi, Fagot, Engin Güngördü; Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası Sanatçısı). Vladimir Ashkenazy , Kamran İnce, Peter Breiner gibi müzisyenlerle birlikte çeşitli konser ve kayıtlarda çalışma fırsatı buldu. TRT Ankara Radyosu için Chopin ve Liszt’in eserlerinden oluşan bir radyo bandı hazırladı. 2008 yılı Mart ayında Estonyalı Şef Anu Tali yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Liszt 1.Piyano Konçertosunu icra etti. 2009 yılında Doktora (Sanatta Yeterlik) eğitimini Prof.Ersin Onay ile tamamlayan Gülüm Ötenel, 2003 yılından beri nefesli ve yaylı sazlar eşlikçiliği, şan korrepetitörlüğü ve piyano öğretmenliği yapmaktadır. Gülüm Ötenel, 2010 yılından itibaren çalışmaya başladığı Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ nda öğretim üyesidir ve görevine Yardımcı Doçent olarak devam etmektedir.