Grieg'in Müzik Serüveni

GRİEG’İN MÜZİK SERÜVENİ
4 Kasım 2017 Cumartesi, 20.00

SERAY KALELİOĞLU, piyano ve anlatım

Edvard Grieg’in hayatı ve piyano konçertosunun izinde anlatımlı ve interaktif bir konser.

Piyanist Seray Kalelioğlu’nun sunumu ve piyanosu eşliğinde gerçekleşecek bu interaktif konser, çocuklara ve yetişkinlere bilgi ve eğlence dolu bir deneyim yaşatacak.
Norveçli besteci ve piyanist Edvard Grieg’in (1843-1907) bestelerini filmlerde ve televizyonlarda sıkça duymuşuzdur fakat onu yeterince tanıyor muyuz? Grieg, müzik tarihinin en çok çalınan piyano konçertolarından birini ve “Peer Gynt” adı verilen orkestra eserini bestelemiştir. Norveç halk ezgilerini de barındıran bu eserler, halen dünyanın dört bir yanında çalınmaya devam etmektedir.
Grieg ve La minör Op.16 Piyano Konçertosu’nun anlatıldığı bu etkinlikte, eğlenceli bir dille müzik hakkında konuşacağız. Seyircinin de dahil olacağı bu interaktif konserde, piyanist Seray Kalelioğlu konçertoyu seslendirecek ve eserle ilgili videolar izlenecek.
Gençlere ve yetişkinlere yönelik olan bu etkinlik, Türkiye’de çok az gerçekleştirilen bir resital türü niteliğinde.
Müzik ve anlatımın birlikte yer aldığı bu interaktif etkinlikte, klasik müziği daha iyi tanımaya ve ondan keyif almaya hazır mısınız?

Etkinlik İçeriği:

- Grieg’in Hayatı
- Piyano Konçertosu nedir?
- Grieg’in piyano konçertosunda bulunan Norveç Halk Ezgileri
- Grieg’in etkilendiği besteciler
- Grieg’in en çok tanınan eserleri


SERAY KALELİOĞLU

1987 yılında İstanbul'da doğan Seray Kalelioğlu, piyanoya 7 yaşında başladı. 1995-2000 yılları arasında TRT Çocuk Korosu'nda korist olarak yer aldı. 1996 yılında Portekiz'in Figuera da Foz şehrinde gerçekleşen Çocuk Şarkıları yarışmasına solist olarak katıldı ve "Dostluk ve Barış Ödülü"ne layık görüldü. 2001-2005 yılları arasında, tam bursla kabul edildiği İstek Belde Güzel Sanatlar Lisesi'nde İslam Manafov ile piyano çalıştı. 2005 – 2009 yılları arasında, Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliğinde Dilek Yonat Batıbay ile piyano öğrenimini sürdürdü. 2007-2008 eğitim döneminde Erasmus Değişim Programı kapsamında Polonya'daki Gdansk Müzik Akademisi'nde okudu. 2008 yılında Türkiye'ye dönen Seray Kalelioğlu, İris Şentürker ile piyano çalışmalarına devam etti ve bu tarihten itibaren yurt içinde çeşitli projelerde yer aldı. İstanbul Devlet Tiyatrosunda “Bir Şehnaz Oyun”da piyanist olarak görev aldı. NTV'nin İstanbul Modern'de çektiği "Sarkis Belgeseli" ve "Sarkis Sergisi"nde Scriabin'in Op.2 No.1 Etüdüyle yer aldı. Çeşitli kurumlarda piyano öğretmenliği yaptı. Kültür Üniversitesinde, müzik direktörlüğünü üstlendiği “Bir Şehnaz Oyun” adlı eserde aynı zamanda piyanist olarak yer aldı. Yüksek lisans çalışmalarına ITÜ MIAM’da Jerfi Aji ile oda müziği, Ayşegül Sarıca ile piyano’da devam etti. Piyanist Nelly Ben-Or ve çellist Selma Gökçen ile piyano üzerinde Alexander Tekniği, Edna Golandsky ile Taubmann Tekniği çalışmaları ve Hüseyin Sermet ile masterclass çalışmaları gerçekleştirdi.
İstanbul Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilen “Müzik Biliminde Gençler Buluşması IV” sempozyumunda “Edvard Grieg ve Piyano Konçertosu: Hummel ile Bağlantıları ve Norveç Etkisi” adlı sunumuyla yer aldı.
Piyanist Seray Kalelioğlu, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Arsu Sahne ve Yeldeğirmeni Sanat, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Mozarthaus gibi önemli mekânlarda resitaller düzenlemiştir.