BİROL AYDIN & TİMUR AKCAN KEMAN VE PİYANO RESİTALİ

BİROL AYDIN & TİMUR AKCAN
KEMAN VE PİYANO RESİTALİ
7 Şubat 2018 Cumartesi,20.00

Keman sanatçısı Birol Aydın ve piyanist Timur Akcan Klasik Dönem’den 20.Yüzyıl’a solo keman ve keman/piyano eserlerinden oluşan zengin bir program ile 7 Şubat akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.

BİROL AYDIN, keman
TİMUR AKCAN, piyano

Resital Programı :

E. Ysaye | Solo Keman Sonatı Op.27 No.4, mi minör “Fritz Kreisler”

I. Allemande
II. Sarabande
III. Finale

W. A. Mozart | Keman ve Piyano Sonatı K.304/300c, mi minör

I. Allegro
II. Tempo di menuetto

A. Schnittke | Keman ve Piyano için Eski Stilde Suit Op.80

S. Prokofiev | Solo Keman Sonatı Op.115

I. Moderato
II. Andante dolce. Tema con variazioni
III. Con brio. Allegro precipitato


BİROL AYDIN
1987 yılında Eskişehir’de doğan Aydın, 2009 yılında A.Ü.Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı’nda Doç.Hale Basmacıoğlu’nun keman sınıfından mezun oldu. Öğrenciliği süresince Sergei Kravçenko, Itzhak Rashkovsky, Ani Schnarch, Dora Schwarzberg ve Mihail Gotsdiner’in keman uzmanlık kurslarına aktif olarak katıldı. JUNGENC (Alman-Türk Gençlik Senfoni Orkestrası) ve Ulusal Gençlik Senfoni Orkestraları’nın yurtiçi ve yurtdışı konser ve turnelerine katıldı. Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda 2011 yılında başladığı lisansüstü eğitimine Prof.Mihail Gotsdiner’in keman sınıfında Sanatta Yeterlik öğrencisi olarak devam etmektedir. Öğrenimi süresince Prof. N. Kogan, Prof. G. Şirinskaya, Prof. A. Skanavİ, Prof. A. Bonduryanski ve Prof. S. Pişugin gibi önemli isimlerle oda müziği çalışma fırsatı bulmuştur.

TİMUR AKCAN
Piyano öğrenimine 2004 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde Rafael Gasımov ile başladı. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak Prof. Zöhrab Adıgüzelzade’nin sınıfına kabul edildi. Murat Sümer ve Yuri Semenov’un oda müziği sınıflarında yer aldı. 2012 yılından itibaren piyano çalışmalarını Doç. Gökhan Aybulus’un sınıfında sürdürmüştür.Lise ve üniversite öğrenimi boyunca çeşitli konserlerde, yarışmalarda ve etkinliklerde yer almıştır. 2007 yılında Pera Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülüne layık görüldü. 2008 yılında Bulgaristan’da düzenlenen ‘Hopes, Talents, Masters’ Yarışması’nda ikincilik ödülünün ve Prof. Marina Horak’ın özel ödülününün sahibi oldu. Yine aynı yıl Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen ‘Uluslar arası Sviridov Piyano Yarışması’nda jüri özel ödülünü kazandı. 2010 yılında Eskişehir’de düzenlenmiş Yamaha Piyano Yarışması’nda ikincilik ödülünün ve 2012 yılında Edirne’de düzenlenmiş Uluslararası Genç Yetenekler Oda Müziği Yarışması’nda mansiyon ödülünün sahibi olmuştur.Prof. Tamara Poddubnaya, Emanuel Ax, Prof. Marina Horak, Prof. Elena Filonova, Prof. Victor Chuckov gibi önemli piyanistlerin ustalık sınıflarına katılmıştır. 2014 yılında başarıyla Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Akcan; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yardımcı piyano ve korrepetisyon dersleri vermektedir. Yüksek lisans çalışmalarını Doç. Gökhan Aybulus, oda müziği çalışmalarını ise Doç. Emre Hopa ile sürdürmektedir.