DUO FLAMMA

DUO FLAMMA
BURAK ÇEBİ & ÖNCÜ UÇAR
FLÜT VE PİYANO RESİTALİ
16 Şubat 2019 Cumartesi, 20.00

Flütist Öncü Uçar ve Piyanist Burak Çebi’den oluşan Duo Flamma, ilk turnelerinin Ankara ayağında 16 Şubat akşamı Mozarthaus’ta Flüt ve Piyano duo repertuvarının seçkin eserleri ile dinleyicilerle buluşuyor.

DUO FLAMMA
ÖNCÜ UÇAR, flüt
BURAK ÇEBİ, piyano


PROGRAM

F. POULENC | Flüt ve Piyano için Sonat FP 164

Allegro Malincolico
Cantilena
Presto Giocoso

C. REINECKE | Flüt ve Piyano için Sonat Op.167

Allegro
Intermezzo. Allegretto vivace
Andante tranquillo
Finale. Allegro molto agitato ed appassionato, quasi Presto.

ARA

G. FAURÉ | Fantezi Op.79

S. PROKOFIEV | Flüt ve Piyano için Sonat Op.94

Moderato
Scherzo
Andante
Allegro con brioÖNCÜ UÇAR, flüt

1985 yılında İzmir'de doğdu. Flüt öğrenimine 1999 yılında Hürkan Ayvazoğlu ile başladı. 2003 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı'nın Lise bölümünü sınıf atlayarak bitiren Öncü, aynı sene bu kurumun Lisans bölümüne kabul edildi. Burada geçirdiği iki öğrenim yılı boyunca Hürkan Ayvazoğlu ile Flüt, Tolga Alpay ile Oda Müziği çalıştı.
2005 yılında Almanya'nın Hannover kentindeki Müzik Yüksek Okuluna girmeye hak kazanan Öncü, Hannover'deki öğrenimine Lorenz Hellgardt ile başladı. 2009 yılında ikincisi düzenlenen ulusal “Cahit Koparal” Flüt Yarışması ve 2010 yılında düzenlenen 1. Uluslararası Marsyas Flüt Yarışması'nda birincilik ödülleri alan Öncü Uçar, aynı sene çalışmalarına yine Hannover'de Vukan Milin ile devam etti. 2009-2013 yılları arasında, Almanya'daki eğitimine eşlik eden öğretmenlik deneyimlerinin yanı sıra, sanat yönetmenliğini Gintaras Janusevicus'un yaptığı “Plathner's Eleven” oda müziği konserleri serisi ve Hans-Christian Euler yönetimindeki Pro Artibus Hannover oda orkestrasında flütist, 2011'den itibaren de Klaus-Jürgen Etzold yönetimindeki “Junges Vokalensemble Hannover” korosunda Tenor olarak yer aldı. 2013'te flüt üzerine “Müzik Pedagojisi” eğitimini neticelendiren Öncü, bütün öğrenimi boyunca Andras Adorjan, Rengim Gökmen, Fazıl Say, Cem Mansur, Robert Winn, Jean- Bernard Pommier, Frederica Lotti, Zvi Meniker, Naci Özgüç, Marcin Sieniawski, Eiji Oue, İbrahim Yazıcı, Dag Jensen, Bülent Evcil, Johannes Schöllhorn, Alexander Rahbari gibi müzisyenlerle çeşitli workshop, ustalık sınıfı ve projelerde çalışma imkanı bulmuştur.
2018 yılında ikincisi düzenlenen Eğirdir Oda Müziği Yarışması’nda kurucu üyesi olduğu Ensemble Musica Aura ile birlikte ikincilik ödülüne layık görülmüştür.
Başta flüt grup şefi olarak Olten Filarmoni orkestrası olmak üzere Türkiye'deki bir çok orkestrada çalması için sık sık davet edilmekte olan Öncü Uçar, aynı zamanda Yaşar Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Sanatta Yeterlik çalışmalarına D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Dr. Öğretim Üyesi Çiler Akıncı ile devam etmektedir.


BURAK ÇEBİ, piyano

Türkiye ve Almanya'da aldığı piyano eğitimini ustalık sınıfı diplomasıyla tamamlayan Burak Çebi, geçmişinde Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye'de düzenlenmiş uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanmıştır ve konser kariyerine Avrupa'da ve Türkiye'de devam etmektedir.

2016 yılında Franz Schubert ve Claude Debussy`nin eserlerini içeren ilk albümünü kaydeden Burak Çebi, 2013 yılında İstanbul Uluslararası Orchestra Sion Piyano Yarışması`nda 1.`lik ödülünü, 2016 yılında İspanya'nın Orihuela kentinde düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali kapsamındaki piyano yarışmasında 2.'lik ödülünü ve İtalya`da 2016 yılında Rimini`de düzenlenen Musica Enharmonia Piyano yarışmasında yine 2.`lik ödülünü , 2008 yılında Münih'te düzenlenen 'Klavierpodium München' yarışmasında ise jüri özel ödülünü kazandı. Eğitimini İzmir Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Aykut Yafe ve Seçil Akdil'in sınıflarında ve Almanya`da Nürnberg Yüksek Müzik Okulu`nda Ingeborg Schmidt-Noll'un sınıfında alan Burak Çebi 2011 yılında aynı okulun piyano ustalık sınıfı`ndan mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında çalışmalarına devlet sanatçısı piyanist Hüseyin Sermet ile devam etmiş ve İsviçreli piyanist Jean François Antonioli'nin ustalık sınıflarına düzenli olarak katılmıştır. Son yıllarda Berlin (Enstrüman müzesi, Franzosischer Dom), Münih (SteinwayHaus), Dresden (Piano Salon), Bayreuth (Steingraeber-Haus), İstanbul (Notre Dame de Sion, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ), Ankara (Bilkent Konser Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Mozarthaus) İzmir (AASSM, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi), Bourges (Theatre Saint Bonnet) , Neumarkt (Reitstadel) Fürth (Stadttheater), Bamberg, Ingolstadt, Trier ve başka bir çok şehirde resitaller verdi. 2012 Berlin Klasik Müzik Yaz Festivali çerçevesinde Berliner Camerata Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkarak Wolfgang Amadeus Mozart'ın 9 Numaralı piyano konçertosunu ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. Freiburg Piyano Akademisi 2011, Berlin Geza-Anda Piyano günleri 2011, Heidelberg İlkbahar Festivali 2010, Schaffhausen Uluslararası Oda Müziği Günleri 2008, Tegernsee `Chance 2009`Piyano Festivali , Friedberg Yaz Festivali 2013-2014 gibi organizasyonlarda yer aldı.

Oda müziği ve Lied alanlarında da aktif olan Burak Çebi, Almanya'daki uluslararası Kültür ve Medeniyet Vakfı'nın (Internationale Stiftung für Kultur und Zivilization) Almanya içinde bir çok şehirde düzenlediği oda müziği konserlerinde düzenli olarak yer almaktadır. Bunun dışında 2015 yılında Berlin Radyo Evi'nde Alman Besteci Peter Ronnefeld'in eserlerini içeren konserde Soprano Anne Steffens ile olan Lied performansı DeutschlandRadio Kultur kanalında yayınlandı. Yine Anne Steffens ile İstanbul Radyosu'ndan sanatçıların da katılımıyla birlikte Ludwigshafen Devlet Filarmoni Orkestrasının düzenledigi `Schubert ve Şevki Bey` isimli özel konserde sahneye çıkarak Klasik Türk Küziği ile Klasik Batı Müziğinin birlikte sunulduğu bir konser verdi. 2012 yılında Berliner Camerata Oda Orkestrası üyeleriyle Ulvi Cemal Erkin'in Piyanolu Beşli'sini seslendirmiş olan sanatçı ayrıca Berlin'de düzenlenen Prelude Concerts isimli oda müziği konserleri serisinde düzenli olarak yer alıyor.

Burak Çebi 2011'de Nürnberg Mozart Derneği tarafından düzenlenen oda müziği yarışmasında da ödül almıştır. Çeşitli zamanlarda DAAD, Nürnberg Sparda Bankası, Berlin Gotthard-Schierse Fonu ve Richard Wagner Derneği’nin burslarına layık görülmüştür. Sanatçı yaşamını Berlin'de sürdürmektedir.