Nova Trio, Mendelssohn & Piazzolla

NOVA TRIO, MENDELSSOHN & PIAZZOLLA
25 Mayıs 2019, Cumartesi 20.00

Rusya Federasyonu Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda eğitim görmüş, her biri kendi dalında mesleğini başarı ile yürüten üç genç müzisyenden oluşan Nova Trio Mendelssohn’un 1 Numaralı Piyanolu Üçlüsü’nü ve Piazzolla’nın Mevsimleri’ni seslendirecekleri bu oda müziği konserinde 25 Mayıs Cumartesi akşamı Mozarthaus’ta klasik müzikseverler ile buluşuyor.

ÇETİN CEVİZ, keman
GÖZDE ÇERÇİ GÜNEŞ, viyolonsel
ECEM ALNIAÇIK, piyano

PROGRAM

FELIX MENDELSSOHN
Piyanolu Üçlü, No.1
I. Molto Allegro agitato
II. Andante con moto tranquillo
III. Scherzo
IV.Allegro assai appassionato

- ARA -

ASTOR PIAZZOLLA,
Mevsimler
I. İlkbahar
II. Yaz
III. Sonbahar
IV. Kış

* Program süresi yaklaşık 120 dakikadır.


NOVA TRIO...

Rusya Federasyonu Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda eğitim görmüş, her biri kendi dalında mesleğini başarı ile yürüten üç genç müzisyen olarak, büyük bir heyecan ve mutlulukla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ülkemize olan sevgimiz, bağlılığımız ve yurt dışında almış olduğumuz kaliteli eğitiminde sorumluluğu gereği iyi müzik yapmak öncelikli arzumuz, ülkemiz adına gurur verici haberlerin bir parçası olmak en temel hedeflerimizdendir.

Her geçen gün gelişen dünyamızda, her konuda olduğu gibi müzikte de kalite ve vizyon çok önemli bir yere sahiptir. Hem Türk müziğimizi hem de klasik batı müziğini tek çatı altında birleştirerek, başta ülkemizin sahneleri olmak üzere, Dünya’nın tüm sahnelerinde de sayısız kez icra etmek ve global dinleyiciyle buluşturmak olmazsa olmazlarımız arasındadır.

Büyük bir disiplin ve titizlikle çıkmış olduğumuz bu yolda, bu milletin evlatları olarak, ismimizi Dünya’ya taşımayı gerçekten çok önemsiyoruz. Sanatımızı ve kültürümüzü yaşatmak adına elimizden gelen tüm gayreti gösteriyor, siz değerli sanatseverler ile bağımızın sım sıkı bir şekilde devam etmesini gönülden diliyoruz.ÇETİN CEVİZ, keman

1990 yılında Eskişehir’de doğdu. Öğrenimine 2001 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman sanat dalında Prof. Nazım Rzaev ile başladı. 2003 yılından itibaren Dr.Öğr.Üyesi Zenfira Zöhrabbekova ile devam etti.
2006 yılında Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasını kazandı. Bu orkestra ile yurt içi birçok konserde yer aldı.
2007 yılında Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrasını kazandı. Bu orkestra ile 3 yıl boyunca gerek başkemancı gerek 1. keman sanatçısı olarak yurt içi ve yurt dışı birçok konserde yer aldı.
2008 yılında, Prof. Cihat Aşkın tarafından Caka (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) projesine davet edildi. İTÜ Miam’da (Müzik İleri Araştırmaları Merkezi) Cihat AŞKIN ile Ensemble, solo çalışmalarına ve konserlerine devam etti.
2010 yılında, Moğolistan-Ulan Batur Türk Büyükelçiliğinin daveti üzerine Şef Cem Mansur yönetiminde Ulan Batur Filarmoni Orkestrası ile solist olarak çaldı ve Moğolistan medyası tarafından büyük beğeni kazandı. Aynı yıl Akbank Oda Orkestrasını kazandı ve bu orkestra ile 1.keman sanatçısı olarak birçok konserde yer aldı.
Yine 2010 yılında, dostluk amacı ile kurulan Türkiye-Ermenistan Gençlik Filarmoni Orkestrasın’nda 2.keman grup şefi olarak, 2012 yılında ise başkemancı olarak yurt içi ve yurt dışı konserlerde yer aldı.
2011 yılında, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarını Prof. Gülen Ege Serter eğitiminde yüksek onur derecesinde tamamlayarak mezun oldu.
16 Mart 2011 yılında, Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı komisyonunca yapılan lisans - yüksek lisans sınavını kazanarak Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı Prof. Mikhail Gotsdiner’in keman sınıfında eğitim görmeye hak kazandı.
2015 yılında, Rodos Adasında gerçekleştirilen Türk-Yunan Gençlik Orkestrası projesinde başkemancı olarak konserlerde yer aldı. Aynı yıl İtalya-Roma Türk Büyükelçiliğinin daveti üzerine Yunus Emre Kültür Merkezinde Gülen Ege Serter ile birlikte 10 Kasım Atatürk’ü anma konseri gerçekleştirdi.
Çetin Ceviz, Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Alexander Rudin, Prof. Mikhail Olenev, Prof. Alexandr Korchaghin, Prof. Anna Yanchishina, Prof. Fyodor Belughin, Prof. Rustem Kudoyarov, gibi tanınmış müzisyenler ile çalıştı.
21 Haziran 2016 yılında, Moskova P.I. Çaykovksi Devlet Konservatuvarı’nın lisans - yüksek lisans bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan Çetin Ceviz, aynı yıl yaylı çalgılar bölümü solo keman dalında sanatta yeterlik eğitimine devam etmeye hak kazandı.

30 Temmuz 2018 yılında, Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı sanatta yeterlik eğitimini de başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Aynı yıl Tekfen Filarmoni Orkestrasına 1.keman sanatçısı olarak davet edilerek, bu orkestra ile birlikte birçok konserde yer aldı.
Çetin Ceviz, Türkiye’deki konserleri yanı sıra, Rusya Federasyonu, Almanya, Avusturya, İtalya, Yunanistan ve Moğolistan gibi ülkelerde bulunmuştur.
Çetin Ceviz, Moskova’daki 7 yıllık yurt dışı eğitim sürecini, Rönesans Holding bünyesinde değerli bir iş adamı tarafından kendisine sağlanan başarı bursuyla tamamlamıştır.


GÖZDE ÇERÇİ GÜNEŞ, viyolonsel

1989 yılında Ankara’da doğdu. Müziğe ilk 6 yaşında keman ile başladı. Daha sonra 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını kazanarak Erdoğan Davran’ın viyolonsel sınıfına katıldı.
2006 yılında orkestra ile ilk solo konserini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı orkestrası ile verdi. Aynı yıl Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Prof. İgor Gavrısh’in daveti üzerine, Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı viyolonsel sanat dalında lisans eğitimi görmeye başladı.
2006- 2010 yılları içerisinde Moskova’da solo, okul orkestrası, quartet ve kurmuş oldukları çello quartet grubu ile Rahmaninov konser salonu, Myaskovski konser salonu ve büyük salon (Bolshoi zal) başta olmak üzere birçok genç yetenekler festivalinde konserler verdi.
2010 yılında, Türkiye’ye dönen Çerçi Güneş, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı lisans bölümünden müzik bölüm birincisi ve okul ikincisi olarak başarı ile mezun oldu. Yüksek şeref öğrencisi ünvanına sahip olan Çerçi Güneş, aynı sene Prof. Dr. İhsan Doğramacı üstün başarı ödülüne layık görüldü.
2014-2016 yılları arası Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek lisans eğitimini Prof. Doğan Cangal ile başarı ile tamamladı.
Jean-Guihen Queyras, Raphael Wallfish, Aleksander Rudin, Knut Weber, Peter Bruns, İgor Gavrish, Peter Hoerr gibi ünlü viyolonsel sanatçılarının vermiş olduğu ustalık sınıflarına katıldı.
2015 yılında, T.C. Dışişleri Bakanlığı davetlisi olarak Türkiye’yi temsilen İskoçya’nın Stirling şehrinde Türkiye-İskoçya ortaklaşa düzenlenen dostluk konserini gerçekleştirdi.
2017 yılından itibaren sanatta yeterlik çalışmalarına Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Dr. Ozan Tunca ile devam etmektedir.
2018 yılında, Tekfen Filarmoni Orkestrası ile, yurt içi ve yurt dışı bir çok konserde yer almıştır.

ECEM ALNIAÇIK, piyano

1991 yılında Bursa’da doğdu. İlk piyano derslerini 6 yaşında Fethiye Sanlıkol’dan almaya başladı. 2005 yılınsa Bursa Zeki Müren AGSL'ne (Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi) girdi.
2007-2009 yılları arasında Mehmet Okonşar ile, 2009-2011 yılları arasında Prof. Zöhrap Adıgüzelzade ile çalıştı.
2009 yılında, Bursa Zeki Müren AGSL'den okul birincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda lisans eğitimine başladı. 3 yıl boyunca Doç. Gökhan Aybulus ile çalıştı. 2013 yılında lisans eğitimini Doç. Özgür Ünaldı ile tamamladı.
2007 yılında, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde Kemal Gekic, Ilya Itin, Francesco Libetta ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın ustalık sınıflarında aktif katılımcı olarak yer aldı.
2009 yılında, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile, Şef Hakan Kalkan yönetiminde Mozart 21 no.'lu piyano konçertosu, 2012 yılında, şef Dağhan Doğu yönetiminde, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde J.S.Bach La Major Piyano Konçertosu, 2013 yılında, şef Gürer Aykal yönetiminde, İstanbul Sinfonietta eşliğinde Mozart 23 no.'lu Piyano Konçertosu'nu seslendirdi.
2012 yılında, AIMA'da (Ayvalık International Music Academy) Devlet Sanatçısı İdil Biret ile çalışma fırsatı buldu.
2013-2015 yılları arası piyano sanat dalında eğitimine Moskova P.I. Çaykovski Devlet Konservatuvarı'nda Prof. İrina Plotnikova ile devam etti.
2015 yılında, festival kapsamında Roma Marcellus Tiyatrosu'nda resital verdi.
2008 yılında, İzmir Işılay Saygın Piyano Yarışması'nda üçüncülük, 2011 yılında İstanbul Pera Uluslararası Piyano Yarışması'nda üçüncülük, 2013 yılında 1. Süreyya Operası Ulusal Piyano Yarışması'nda ikincilik, 2015 yılında 3. Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarışması'nda üçüncülük kazandı.
Sanatta yeterlik çalışmalarına Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Doç. Özgür Ünaldı ile devam etmekte, ayrıca aynı kurumda öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.