Arif Melikov ve Nazım Hikmet’i Anma Konseri

ARİF MELİKOV VE NAZIM HİKMET’İ
ANMA KONSERİ
15 Haziran 2019, 20.00

Mozarthaus’ta Nazım Hikmet’in şiirlerinin Azeri besteci Arif Melikov’un müziği ile buluşacağı bu özel akşamda, Soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova’ya, şiirler ve sunumda Altan Alkan eşlik edecek.

DEMET GÜRHAN, soprano
GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano
ALTAN ALKAN, şiirler ve sunum


DEMET GÜRHAN

1976 yılında doğdu. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünü kazanarak Prof. Gülşen Şimşek’in şan öğrencisi oldu. 2000–2005 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. Burada iki yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Denizli Çocuk Korosu şefliğini yaptı. Eğitimi süresince şan çalışmalarını Elvira Fatihova ile sürdürdü. Doktora programı süresince çalışmalarına Prof. Mustafa Yurdakul ile devam etti. Türkiye, KKTC, Almanya ve Litvanya’da çok sayıda konser gerçekleştirdi. 2008 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı doktora programına kabul edildi. 2013 yılında “Ses Eğitimi Çalışmalarının Politikacıların Konuşma Becerilerine Etkileri” konulu teziyle doktora programını tamamladı. 2010 yılından itibaren Tubikam (Türkiye Bilimsel, Kültürel ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) üyesidir. 2006 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

GÜLER DEMİROVA GYÖRFFY

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Gence şehrinde doğdu. 1988’de Üzeyir Hacıbekov adına Bakü Devlet Konservatuvarı’nın Piyano Bölümü’nden mezun oldu. Sınav komisyonu kararı ile Konser İcracısı, Oda Orkestrası Sanatçısı, Konsertmeyster (korrepetitör) ve Piyano eğitimcisi nitelikleri kazanarak mezuniyet diploması aldı.
Öğrencilik yıllarında birçok yarışmaya ve konferanslara katıldı, ödüller aldı. Mezun olduktan sonra Gence Müzik Koleji’nde öğretim görevlisi ve korrepetitör olarak görev yaptı. Bu görevinin yanısıra Gence Filarmonisine bağlı olan Devlet Oda Müziği Orkestrası’nda solist olarak çalıştı. Orkestra eşliğinde yurtiçi ve yurtdışı solo resital ve oda müziği konserleri verdi.
1997 yılından bu yana Türkiye’de çalışmaktadır. 1998 - 2000 yılları arasında Niğde Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli solistler ve korolar ile Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’da Uluslararası Festivallere ve konserlere katıldı. Macaristan ve Norveç’te Solo resitalleri gerçekleşti.
2000 yıldan itibaren Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim görevlisi olarak görevini sürdürmüştür. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Yüksek Lisansını, 2008 ise Doktora Programını tamamlamıştır.
Aynı zamanda TRT Ankara Çocuk Korosuna yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde korrepetitör olarak eşlik etmektedir.
Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinliklere bildirileri ve sunumları ile katılmaktadır.
Kendi çalışmaları ile birlikte diğer illerdeki Üniversitelerden gelen davetler üzerine yurtiçi ve yurtdışı konserler vermekte, korrepetitör ve eşlikçi olarak görev yapmaktadır.
Halen Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.


ALTAN ALKAN

1970 Ankara doğumlu Altan Alkan sanat yaşamına 1987 yılında Altındağ Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’nda başladı. Burada Devlet Tiyatrosu’nun değerli yönetmenleri Yıldıral Akıncı ve Tayfun Orhon yönetiminde Büyücü Hoca, Ben Orhan Veli, Keşanlı Ali Destan’ı oyunlarında görev aldı.1989 da Ali Hürol ile birlikte çalışmaya başladı. Burada Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu, Etibank Sanat Tiyatrosu ve Etibank Çocuk Tiyatrosu’nda İşte Paris, Hangisi Karısı gibi büyük oyunlarında ve pek çok çocuk oyununda görev aldı. Kendi yazdığı “Bir Çiçektir Dünyamız” adlı çocuk oyunu yine Etibank Çocuk Tiyatrosu bünyesinde Ali Hürol yönetiminde sergilendi.Aynı yıllarda TRT Ankara Televizyonu’nda seslendirme sanatçısı olarak çalışmaya başladı.1992-93 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu’na geçti . Burada Rutkay Aziz yönetiminde Sakıncalı Piyade, Altan Gördüm yönetiminde 403. Km adlı oyunlarda rol aldı.Gökkuşağı Oyuncuları Tiyatrosu ile birlikte yönetmen Cezmi Baskın’ın rejileri ile Özgürlüğün Bedeli ve Midirfillik adlı oyunlarda çalıştı.1995 Mustafa Kemal Üniversitesi’nde diksiyon ve etkili konuşma dersleri verdi.1996 TESK FM de Haber spikeri ve program yapımcısı ve sunucusu olarak, Capital Radio da haber spikeri olarak görev aldı.1997-1998 NTV Haber Kanalı’nda Haber Seslendirmeni olarak görev aldı.1998 Tiyatro Hayal Perdesi’ni kurdu.Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Levent Niş’in yönettiği Barış Gezegeni ve Gül Gökçe’nin yönettiği İki Kova Su adlı çocuk oyunlarında rol aldı.Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Mustafa Mutlu ve UNİMA idaresinde düzenlenen eğitiminle Karagöz Sanatçısı olarak yetiştirildi. Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği UNİMA Yönetim Kurulu üyesi seçildi.2003 yılında kurulan Kanal B Televizyonu’nda Ana Haber Spikeri olarak göreve başladı.2006-2009 Başkent Üniversitesinde diksiyon ve etkili konuşma dersleri verdi. Günce ve Genç Düşünce programlarında yapımcı/sunucu olarak çalıştı. Bütün Dünya Dergisi’ne Habercik köşesini hazırladı.BBC Türkçe ve MAG dergilerinde fotoğrafları yayınladı. Çeşitli resim katologları için fotoğraf çalışmaları gerçekleştirdi.Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde rol aldı.2010 Kentpark AKM Sahne’de Peter Pan Ve Arkadaşları Sihirli Kitabın Peşinde adlı çocuk oyununu yönetti.Halen Tiyatro Garaj 1112 de oyuncu.